Společně se podle policie měli podílet na neoprávněném přesunu vysokých finančních částek v souvislosti s exekucemi.

Vše podle mluvčí krajské policie Andrey Kávové fungovalo takto. Jednatel firmy uzavíral nevýhodné smlouvy na půjčky, které byly pokaždé jištěny nemovitostí. Postaveny však podle kriminalistů byly tak, aby klient nestihl půjčené peníze zaplatit. „Zástava, tedy nemovitost, se poté mohla prodat a uspokojit věřitele. Tím byl obviněný jednatel, který úvěry poskytoval,“ uvedla Kávová s tím, že aby vše proběhlo hladce, požádal obviněný o pomoc karlovarského exekutora, který měl vyhotovit exekutorský zápis o převodu dlužné částky.

„To v rozporu se zákonem, neboť nedošlo k souhlasnému prohlášení jak dlužníka, tak věřitele, což zákon výslovně vyžaduje. Na základě tohoto protiprávního úkonu však soud rozhodl o nařízení exekuce a obstavení majetku,“ poukázala mluvčí. K tomu ale nakonec nedošlo po zásahu policie. „Škoda by se vyšplhala na 10,2 milionu korun,“ doplnila Kávová.

Jednateli firmy, který si v současné době odpykává trest v ostrovské věznici za jinou trestnou činnost, hrozí za podvod, lichvu nebo zpronevěru až deset let vězení. Stejnou dobu by za mřížemi mohl strávit i soudní exekutor, který je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dříve působil jako právník a do funkce v Karlových Varech byl ministerstvem spravedlnosti jmenován na konci října 2001.

Deník ho žádal o vyjádření prostřednictvím Exekutorského úřadu v Karlových Varech. Na požadavek nereagoval. „Bez komentáře,“ řekla do telefonu jedna z pracovnic úřadu.

Exekutor podal stížnost

Podle informací Deníku však podal exekutor koncem minulého roku stížnost proti usnesení služby kriminální policie a vyšetřování. „I kdybych věděl, že smlouva snad uzavřena nebyla a i kdybych znal úmysly věřitele a dlužníka, s nimiž exekutorský zápis podepisovali, nic to nemění na tom, že mým úkolem při sepisu není to, abych tyto věci zkoumal nebo se jimi zabýval a přemlouval účastníky k tomu, aby exekutorský zápis nepodepisovali a nesdělovali mi fiktivní skutečnosti. Úmysly účastníků jsem v této věci neznal,“ píše soudní exekutor ve stížnosti, kterou má Deník k dispozici.

Obdobně reagovala Exekutorská komora České republiky, která se k případu karlovarského exekutora nebude podle mluvčí Moniky Zajíčkové vyjadřovat. „Rozhodne soud, nicméně obecně není v pravomoci exekutora přezkoumávat předchozí smlouvy nebo způsob, jakým byly uzavírány. V tomto případě exekutor vychází ze souhlasného vyjádření obou stran, kterým závazek uznávají. To je stejné, jakoby by měl být trestně stíhán notář za to, že osvědčil zápisem uzavření nevýhodné smlouvy,“ uvedla.

Exekutor může i přes obvinění dál setrvat ve funkci. Potvrdila to mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Doplnila, že ministerstvo podrobnosti k případu nezná. Ministryně pak může exekutora odvolat až na základě pravomocného odsouzení.