VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gang lupičů byl odsouzen celkem na 85 let

Ústí nad Labem - Celkem na 85 let poslal dnes 27. května ústecký krajský soud do vězení sedm z osmi obžalovaných z loupeží. Nejvíce, výjimečný trest, dostal organizátor skupiny lupičů František Kovalík z Jablonce nad Nisou. Byli odsouzeni za provedení 29 z 36 trestných či­nů.

27.5.2009 1
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Organizovaná skupina podvodníků a zlodějů u soudu. Foto: DENÍK/Karel Pech

U sedmi skutků se nepodařilo soudu prokázat, že by se trestných činů. V drtivé většině šlo o loupeže.

Od svého zatčení v roce 2007 jsou všichni ve vazbě. Osvobozen byl Antonín Wertheim z Mělníka, kterému soud účast na jedné loupeži neprokázal. Všichni odsouzení se buď na místě odvolali nebo si ponechali lhůtu.

Skupina od prosince 2004 do ledna 2007 měla podle obžaloby přepadnout, a v několika případech se o to pokusit, různé objekty v celé ČR. Pokud státní zástupkyně četla na začátku procesu obžalobu dlouhých šedesát minut, předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová na vynesení rozsudku a jeho odůvodnění potřebovala dvě a půl hodiny. Většinou při loupežích dva nebo tři členové gangu měli přepadnout objekt a další muž s vysílačkou hlídal okolí nebo čekal na sjednaném místě v autě.

Loupežný koníček

Předsedkyně trestního senátu Krejcarová uvedla, že organizátorem loupeží a krádeží byl Kovalík. „U Kovalíka se jednalo svým způsobem o koníčka,“ komentovala Krejcarová aktivity nejaktivnějšího loupežníka skupiny. Byl vůdčím typem a nejinteligentnějším ze skupiny. Má IQ 122 a akce plánoval a to velmi pečlivě. Stopy, které po sobě lupiči zanechali nevedly nikdy k odhalení zločinců.

Policii pomohla lakota Kovalíka. Ten se nerad dělil o lup. Přitom si vydělával celkem slušně, protože mu vynesly loupeže 20 milionů a krádeže další 2 miliony. Proto docházelo k rozbrojům mezi komplici, kterým dlužil peníze z akcí. Nakonec se nepohodl i se svou pravou rukou – Jiřím Wernerem z Lounska. To se Kovalíkovi stalo osudným. Werner nakonec policii řekl vše, co na Kovalíka a komplice věděl.

Vynesení rozsudku se Werner nezúčastnil. Ale u soudu se několikrát objevil Vždy zakuklený chráněný svědek Werner obklopen černooděnci v přilbách, neprůstřelných vestách a se samopal. U soudu prohlásil, že nebude vypovídat. Odkázal na přípravné řízení. Proto byly před soudem jeho výpovědi přečteny. Na grimasách některých obžalovaných bylo vidět, že Wernera upřímně nenávidí. Nejvíce grimas směrem k zahalenému Wernerovu obličeji vykouzlil asi obžalovaný Skalický. Zakuklený Werner má svoji vlastní celu v brněnské věznici, odkud byl přivezen k soudu.

Werner byl odsouzen sice k 10 letům vězení, ale přitom nebyl o nic méně aktivní než Kovalík. Soud mu k dobru přičetl spolupráci s policií, která vedla k rozkrytí celé loupežnické skupiny.

Odsouzení lupiči

Libor Český, Vědomice, Litoměřicko – 15 let

Ota Kotík, Praha – 10 let

František Kovalík, Jablonec n.N. – 18 let

Pavel Nevečeřal, Roudnice n.L. – 6 let

Martin Skalický, České Budějovice – 11 let

Lubomír Šmíd, Záchlumí – 15 let

Jiří Werner, Suchomasty, Lounsko – 10 let

Antonín Wertheim, Mělník – osvobozen

Nekonečná série

Historicky prvním loupežným přepadením skupiny bylo podle státní zástupkyně přepadení areálu společnosti Geco Tabák. Zde 10. prosince 2004 kolem půl sedmé večer v Panenských Břežanech v okresu Praha–východ měli Kovalík a Werner donutit pracovníky bezpečnostní služby k vystoupení z vozu VW Transporter, povalili je na zem a znehybnili, a odjeli na smluvené místo. Poblíž Prahy na oba lupiče čekal podle obžaloby komplic Kotík.

Přesedli k němu do auta s lupem více než 5,7 milionu korun. Auto nechali na místě, v katastru obce Předboj v okrese Praha–východ, kde bylo vozidlo o čtyři dny později 14. prosince nalezeno.

Akce na severu

Na severu Čech, kde si lupiči vyslechli rozsudek, první loupeže uskutečnili 8. a 16. prosince 2005.

V noci z 8. na 9. prosince Kovalík a Werner vlezli přes drátěný plot do Prefy Žatec. Dostali se na střechu a pomocí lana se spustili do prvního patra a oknem se dostali do budovy.Vypáčili dveře do řady místností, sebrali trezor s 68 tisíci, pánské náramkové hodiny za 800 korun a řadu dalších věcí. Celková škoda dosáhla 76 400 korun. Škoda na vykopnutých dveřích byla 5100 korun.

Po celou dobu jistil oba muže Kovalík , který s vysílačkou v ruce hlídal vrátnici a okolí vykrádané budovy. Upozornil přitom komplice, že hrozí odhalení vrátným, takže s lupem urychleně utekli. Vrátný si při obchůzce všiml lana visícího z okna.

Brutální útok

Velký rozruch vzbudilo brutální přepadení velkoskladu v Litoměřicích parta ve stejném složení jako předtím v Žatci mezi 19. a 20.30 hod. 16. 12. 2005 navštívila firmu Follyx v Litoměřicích.

Místo loupeže si několikrát z blízka obhlédli. Postupně lupiči pod hrozbou zastřelení spoutali pět lidí. Jedním z postižených lidí byla i žena, které způsobili středně těžké zranění na hlavě. Při přepadení tři zaměstnanci firmy rovnali cigarety, čtvrtý počítal v jiné místnosti tržby. Zavřeli je všechny na záchodě. Žena, která přišla večer uzavřít sklad, při otevírání bočního vchodu byla náhle vtažena dovnitř a stála tváří v tvář dvěma zakuklencům.

Větší z dvojice ženu udeřil rukou do levého spánku. Sesunula se po úderu na zem. Za nohy ji odtáhli do chodby. Potom ji svázali nohy, ruce a zalepili i ústa. Nakonec připoutali ženu k potrubí topení za nohu. Když lupiči odjeli podařilo se ženě pomocí hasicího přístroje poškodit řetízek pout, osvobodila si ruce a šla telefonovat policii. Firemní dodávkou Renault Master si lupiči odvezli téměř 345 tisíc korun, poštovní známky za více než 140 tisíc korun, telefonní kupóny za téměř 60 tisíc a cigarety za více než 2,3 milionu korun. Podle Wernera cigarety prodali překupníkovi v Zahrádkách za 1 milion korun. U Libědic na Chomutovsku ukradený renault za 255 tisíc korun zapálili, aby nezanechali stopy.

Naopak přepadení obchodu Pema Petrovice a provozovatele čerpací stanice Schell v Petrovicích se nepodařilo soudu prokázat.

Další akce na severu

Nevyhnuli se ale zodpovědnosti za vniknutí do firmy Glazura 23. 11. 2005. V noci vypáčili okno v prvním patře budovy. Nalezenými klíči otevřeli trezor a odnesli si přes 800 tisíc Kč.

V noci z 8. na 9. 12. 2005 vlezli přes plot do Prefy Žatec. Dostali se na střechu a pomocí lana se spustili do prvního patra a oknem se dostali do budovy. Vypáčili dveře do řady místností, sebrali trezor s 68 tisíci a pobrali řadu věcí. Celková škoda přesáhla 80 tisíc korun.

Trojice mužů kolem 21. večer 3. 12. 2006 vnikla do objektu CS Beton na Roudnicku. Namířili pistole na dva strážné a donutili je odkódovat poplašný systém. Sebrali přes 60 tisíc korun a stravenky Sodexho Pass za 150 tisíc a řadu věcí. Odjeli s lupem Škodou Forman jednoho ze strážných.

K poslednímu útoku došlo 8. 1. 2007 v Ústí nad Labem u benzínové čerpací stanice Globus. Dva členové gangu s pistolí přepadli čerpadlářku. Vydala jim přes 160 tisíc korun. Přepadená žena měla ještě půl roku po útoku psychické problémy.

Autor: František Roček

27.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Socha fotbalisty Cristiana Ronalda na Madeiře
11

Po hvězdném Ronaldovi pojmenují letiště v Maideře

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
24

Za střet zájmů by měl platit Agrofert, vzkazují soukromí zemědělci

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

AKTUALIZOVÁNO

Valachová ocenila in memoriam šikanovanou učitelku z Třebešína

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes v Senátu in memoriam ocenila šikanovanou učitelku Ludmilu Vernerovou ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Plaketu Františky Plamínkové převzala její dcera Kateřina. Valachová tak chce dát symbolicky najevo své odhodlání bojovat se šikanou a přispět k bezpečnějšímu prostředí ve školách.

Terorista Carlos neboli Šakal dostal v Paříži další doživotní trest

Venezuelský terorista Ilich Ramírez Sánchez, známý pod přezdívkami Carlos či Šakal, dnes u soudu v Paříži dostal doživotní trest za atentát z roku 1974. Carlos už v minulosti dva doživotní tresty dostal. Odpykává si je ve francouzském vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies