VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gang lupičů byl odsouzen celkem na 85 let

Ústí nad Labem - Celkem na 85 let poslal dnes 27. května ústecký krajský soud do vězení sedm z osmi obžalovaných z loupeží. Nejvíce, výjimečný trest, dostal organizátor skupiny lupičů František Kovalík z Jablonce nad Nisou. Byli odsouzeni za provedení 29 z 36 trestných či­nů.

27.5.2009 1
SDÍLEJ:

Organizovaná skupina podvodníků a zlodějů u soudu. Foto: DENÍK/Karel Pech

U sedmi skutků se nepodařilo soudu prokázat, že by se trestných činů. V drtivé většině šlo o loupeže.

Od svého zatčení v roce 2007 jsou všichni ve vazbě. Osvobozen byl Antonín Wertheim z Mělníka, kterému soud účast na jedné loupeži neprokázal. Všichni odsouzení se buď na místě odvolali nebo si ponechali lhůtu.

Skupina od prosince 2004 do ledna 2007 měla podle obžaloby přepadnout, a v několika případech se o to pokusit, různé objekty v celé ČR. Pokud státní zástupkyně četla na začátku procesu obžalobu dlouhých šedesát minut, předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová na vynesení rozsudku a jeho odůvodnění potřebovala dvě a půl hodiny. Většinou při loupežích dva nebo tři členové gangu měli přepadnout objekt a další muž s vysílačkou hlídal okolí nebo čekal na sjednaném místě v autě.

Loupežný koníček

Předsedkyně trestního senátu Krejcarová uvedla, že organizátorem loupeží a krádeží byl Kovalík. „U Kovalíka se jednalo svým způsobem o koníčka,“ komentovala Krejcarová aktivity nejaktivnějšího loupežníka skupiny. Byl vůdčím typem a nejinteligentnějším ze skupiny. Má IQ 122 a akce plánoval a to velmi pečlivě. Stopy, které po sobě lupiči zanechali nevedly nikdy k odhalení zločinců.

Policii pomohla lakota Kovalíka. Ten se nerad dělil o lup. Přitom si vydělával celkem slušně, protože mu vynesly loupeže 20 milionů a krádeže další 2 miliony. Proto docházelo k rozbrojům mezi komplici, kterým dlužil peníze z akcí. Nakonec se nepohodl i se svou pravou rukou – Jiřím Wernerem z Lounska. To se Kovalíkovi stalo osudným. Werner nakonec policii řekl vše, co na Kovalíka a komplice věděl.

Vynesení rozsudku se Werner nezúčastnil. Ale u soudu se několikrát objevil Vždy zakuklený chráněný svědek Werner obklopen černooděnci v přilbách, neprůstřelných vestách a se samopal. U soudu prohlásil, že nebude vypovídat. Odkázal na přípravné řízení. Proto byly před soudem jeho výpovědi přečteny. Na grimasách některých obžalovaných bylo vidět, že Wernera upřímně nenávidí. Nejvíce grimas směrem k zahalenému Wernerovu obličeji vykouzlil asi obžalovaný Skalický. Zakuklený Werner má svoji vlastní celu v brněnské věznici, odkud byl přivezen k soudu.

Werner byl odsouzen sice k 10 letům vězení, ale přitom nebyl o nic méně aktivní než Kovalík. Soud mu k dobru přičetl spolupráci s policií, která vedla k rozkrytí celé loupežnické skupiny.

Odsouzení lupiči

Libor Český, Vědomice, Litoměřicko – 15 let

Ota Kotík, Praha – 10 let

František Kovalík, Jablonec n.N. – 18 let

Pavel Nevečeřal, Roudnice n.L. – 6 let

Martin Skalický, České Budějovice – 11 let

Lubomír Šmíd, Záchlumí – 15 let

Jiří Werner, Suchomasty, Lounsko – 10 let

Antonín Wertheim, Mělník – osvobozen

Nekonečná série

Historicky prvním loupežným přepadením skupiny bylo podle státní zástupkyně přepadení areálu společnosti Geco Tabák. Zde 10. prosince 2004 kolem půl sedmé večer v Panenských Břežanech v okresu Praha–východ měli Kovalík a Werner donutit pracovníky bezpečnostní služby k vystoupení z vozu VW Transporter, povalili je na zem a znehybnili, a odjeli na smluvené místo. Poblíž Prahy na oba lupiče čekal podle obžaloby komplic Kotík.

Přesedli k němu do auta s lupem více než 5,7 milionu korun. Auto nechali na místě, v katastru obce Předboj v okrese Praha–východ, kde bylo vozidlo o čtyři dny později 14. prosince nalezeno.

Akce na severu

Na severu Čech, kde si lupiči vyslechli rozsudek, první loupeže uskutečnili 8. a 16. prosince 2005.

V noci z 8. na 9. prosince Kovalík a Werner vlezli přes drátěný plot do Prefy Žatec. Dostali se na střechu a pomocí lana se spustili do prvního patra a oknem se dostali do budovy.Vypáčili dveře do řady místností, sebrali trezor s 68 tisíci, pánské náramkové hodiny za 800 korun a řadu dalších věcí. Celková škoda dosáhla 76 400 korun. Škoda na vykopnutých dveřích byla 5100 korun.

Po celou dobu jistil oba muže Kovalík , který s vysílačkou v ruce hlídal vrátnici a okolí vykrádané budovy. Upozornil přitom komplice, že hrozí odhalení vrátným, takže s lupem urychleně utekli. Vrátný si při obchůzce všiml lana visícího z okna.

Brutální útok

Velký rozruch vzbudilo brutální přepadení velkoskladu v Litoměřicích parta ve stejném složení jako předtím v Žatci mezi 19. a 20.30 hod. 16. 12. 2005 navštívila firmu Follyx v Litoměřicích.

Místo loupeže si několikrát z blízka obhlédli. Postupně lupiči pod hrozbou zastřelení spoutali pět lidí. Jedním z postižených lidí byla i žena, které způsobili středně těžké zranění na hlavě. Při přepadení tři zaměstnanci firmy rovnali cigarety, čtvrtý počítal v jiné místnosti tržby. Zavřeli je všechny na záchodě. Žena, která přišla večer uzavřít sklad, při otevírání bočního vchodu byla náhle vtažena dovnitř a stála tváří v tvář dvěma zakuklencům.

Větší z dvojice ženu udeřil rukou do levého spánku. Sesunula se po úderu na zem. Za nohy ji odtáhli do chodby. Potom ji svázali nohy, ruce a zalepili i ústa. Nakonec připoutali ženu k potrubí topení za nohu. Když lupiči odjeli podařilo se ženě pomocí hasicího přístroje poškodit řetízek pout, osvobodila si ruce a šla telefonovat policii. Firemní dodávkou Renault Master si lupiči odvezli téměř 345 tisíc korun, poštovní známky za více než 140 tisíc korun, telefonní kupóny za téměř 60 tisíc a cigarety za více než 2,3 milionu korun. Podle Wernera cigarety prodali překupníkovi v Zahrádkách za 1 milion korun. U Libědic na Chomutovsku ukradený renault za 255 tisíc korun zapálili, aby nezanechali stopy.

Naopak přepadení obchodu Pema Petrovice a provozovatele čerpací stanice Schell v Petrovicích se nepodařilo soudu prokázat.

Další akce na severu

Nevyhnuli se ale zodpovědnosti za vniknutí do firmy Glazura 23. 11. 2005. V noci vypáčili okno v prvním patře budovy. Nalezenými klíči otevřeli trezor a odnesli si přes 800 tisíc Kč.

V noci z 8. na 9. 12. 2005 vlezli přes plot do Prefy Žatec. Dostali se na střechu a pomocí lana se spustili do prvního patra a oknem se dostali do budovy. Vypáčili dveře do řady místností, sebrali trezor s 68 tisíci a pobrali řadu věcí. Celková škoda přesáhla 80 tisíc korun.

Trojice mužů kolem 21. večer 3. 12. 2006 vnikla do objektu CS Beton na Roudnicku. Namířili pistole na dva strážné a donutili je odkódovat poplašný systém. Sebrali přes 60 tisíc korun a stravenky Sodexho Pass za 150 tisíc a řadu věcí. Odjeli s lupem Škodou Forman jednoho ze strážných.

K poslednímu útoku došlo 8. 1. 2007 v Ústí nad Labem u benzínové čerpací stanice Globus. Dva členové gangu s pistolí přepadli čerpadlářku. Vydala jim přes 160 tisíc korun. Přepadená žena měla ještě půl roku po útoku psychické problémy.

Autor: František Roček

27.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Americký prezident Donald Trump.
2 22

Konec Obamacare tvrdě dopadne na Trumpovy voliče

Sprinterský fenomén Usain Bolt. Bude se radovat ze zlata i na srpnovém MS v Londýně?
1 5

Usain Bolt: Chci do sbírky poslední Zlatou tretru. Tady je to vždy ohromné

První svezení v omlazené Škodě Citigo. V čem je teď lepší?

Česká verze malých koncernových trojčat se nedávno dočkala faceliftu. Vedle změn v oblasti vzhledu přibyly také nové prvky výbavy, zejména v oblasti konektivity. Takže co všechno Citigo po faceliftu umí a jak vlastně jezdí?

Zvrhlík zneužil tři děti, jedno málem zabil. Soud mu vyměřil 20 let

20 let stráví za mřížemi René Nagy (44 let), který od července do září loňského roku na Třinecku vylákal na odlehlé místo tři děti ve věku od šesti do deseti let. Zneužil je a jedno z nich málem zabil. Rozsudek v úterý vynesl Krajský soud v Ostravě.

Drnovický stadion je opět na prodej. Cena? O polovinu víc, než při dražbě

Místo dělníků pracujících na opravách je na drnovickém fotbalovém stadionu stále klid. Nejenže vypadá stejně jako před dražbou, která se konala před rokem a čtvrt. Jeho nový majitel, brněnská společnost Mengas, se rozhodl, že ho znovu prodá. Koupit by ho podle něj měla obec. Za devět milionů.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies