VYBERTE SI REGION

Historické město zavřelo památky

Znojmo - Na samém začátku turistické sezony najdou návštěvníci Znojma uzavřený hrad i muzeum. Dlouhodobě nepřístupná je i Vlkova věž. Muzeum naopak otevře rotundu.

1.5.2011
SDÍLEJ:

Znojemský hrad (Deblínský zámek) z ptačí perspektivy.Foto: David Molík

Jen pár dnů poté, co bylo Znojmo slavnostně v Praze vyhlášeno Historickým městem roku, se jeho návštěvníci nedostanou hned do několika významných památek. Cedulku s nápisem ZAVŘENO najdou na znojemském hradě, minoritském klášteře či Vlkově věži.

Hrad a klášter prochází právě na začátku turistické sezony opravami, Vlkova věž není pravidelně přístupná dlouhodobě. „Opravy v minoritském klášteře budou trvat jen čtrnáct dnů, znovu otevřeme třináctého května. Museli jsme udělat opravy vnitřních omítek a je nutné, aby potom zdi alespoň po krátkou dobu vysychaly,“ vysvětlila ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Hned po ukončení oprav hodlá muzeum pozvat návštěvníky na jednu ze svých hlavních letošních akcí. „Na pátek dvacátého května pro veřejnost znovu chystáme u návštěvníků tolik oblíbenou Muzejní noc. V malém výstavním sálku minoritského kláštera se při této příležitosti uskuteční doprovodný program k výstavě Co se jedlo na Znojemsku. Kromě kvizu, zábavných her pro děti a tematického výkladu jsme případným zájemcům připravili rovněž soutěž O nejlepší lidový recept ze Znojemska,“ doplnil kurátor muzejních výstav Jiří Mačuda.

Naopak od neděle, tedy od prvního května, otevře muzeum vůbec nejvýznamnější znojemskou pamětihodnost, národní kulturní památku rotundu sv. Kateřiny. „Vstup do rotundy je podmíněn příznivými klimatickými podmínkami. Na možnost vstupu je možné se informovat na pokladně znojemského hradu, nebo na telefonním čísle 515 222 311,“ doplnil Ivo Žák z Jihomoravského muzea.

Znojemský hrad je zavřený

Návštěvníci města se naproti tomu nyní nedostanou do znojemského hradu. „S opravami můžeme začít až nyní, kdy je schválený rozpočet města a poté, co byl s muzeem jako správcem expozic dohodnut plán oprav a provedeno výběrové řízení do dodavatele. Na druhou stranu provedeme při jedné akci hned dvě opravy. A to rekonstrukci krovu severního přístavku západního křídla hradu a ve čtyřech místnostech výměnu elektroinstalace a výmalbu,“ uvedla mluvčí města Renáta Šimečková.

Nový krov přijde na sto třiadvacet tisíc korun, úpravy čtyř místností budou stát do sto šedesáti tisíc korun. „Je samozřejmě nešťastné, když jsou v době turistické sezony uzavřené některé památky kvůli tomu, že se na jejich opravy nevyužily mimosezonní měsíce. Na druhou stranu je ale fakt, že návštěvníci Znojma o prohlídku znojemského hradu či muzea zase až takový zájem nemají,“ řekl Lukáš David z jediné znojemské průvodcovské agentury Remo-Agency.

Uzavřená zatím zůstává i Vlkova věž. Tu od prvního června bude provozovat Znojemská Beseda. Do konce května ji má ale od města pronajatou Milan Trojan, smlouvu s ním ale radnice na konci loňského roku vypověděla.

„Vlkova věž bude otevřena na předchozí objednávku, nebo by tam mohl být prodejní stánek, jehož provozovatel by současně prodával i vstupenky na věž. Další variantou je, že věž bude otevřená jen občas, ale podle předem daného harmonogramu. Definitivně ale ještě nejsme rozhodnuti. Na ploše vedle věže chceme nabídnout různá představení a divadla, aby se využil i tento krásný prostor,“ řekl ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga.

Do příští turistické sezony hodlá ředitel Besedy zatraktivnit věž i jinak. „Hodláme tam instalovat výstavu, pravděpodobně o dobývání města Znojma a o historii vojenství. Šlo totiž o obranou věž a taková výstava by se do ní hodila,“ doplnil.

Novou službu má naopak již brzy nabídnout Radniční věž. „V přízemí vybudujeme úschovnu zavazadel, která v centru města chybí. Na tuto činnost najmeme nového pracovníka. Otvírací doba Radniční věže zůstane zachovaná jako dosud,“ dodal Varga.

Čtěte také: Historickým městem roku je Znojmo

Autor: Daniel Smola

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto

Policisté zadrželi muže podezřelého z únosu šestileté dívky

Malou dívenku odlákal v pondělí cizí muž do lesoparku v Třinci. Policisté je oba společně našli po několika desítkách minut, když do akce nasadili i vrtulník s termokamerou. Kriminalisté zjišťují, jestli se jednalo o sexuálně motivovaný čin.

Iniciátoři brněnského referenda poslali pozdě jména do komisí

Brno – Občanská aliance Referendum 2016, která je iniciátorem lidového hlasování o budoucnosti brněnského nádraží, propásla termín, do kterého měla poslat své zástupce do centrální volební komise a do okrskových volebních komisí. Město nyní řeší, zda existuje cesta, jak zástupce aliance do centrální komise dostat. V městských částech mohou zástupci být, avšak ne jako delegáti přípravného výboru referenda. Záleží na přístupu starosty každé městské části, řekl na úterní tiskové konferenci brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies