Za 350 tisíc korun zde pracovníci Povodí Ohře vybudovali záchytná lana u pilířů jezu, takzvaná pacholata na úvaz lodí a bóje, které vodáky ještě před jezem navádějí ke břehu.

„V případě, že vodáci nerespektují varování a při sjezdu jezu se jejich loď převrátí, mají šanci zachytit se výrazně žlutých provazů ukotvených na pilířích jezu. Po nich pak mohou přeručkovat do bezpečí mimo zrádný proud pod jezem,“ konstatoval Martin Cidlinský, vedoucí odboru technicko–provozní činnosti Povodí Ohře.

Válec nepustí nikoho ani nahoru, ani dolů

Do pocitů vodáků, kteří se po havárii ocitnou v bubnu pod jezem, se při pondělním nácviku vžil hasič David Vorlíček. Jako figurant okusil, jakou šanci má vodák proti síle proudu Ohře. „Bez záchranné vesty je jeho boj zbytečný,“ shrnul své zkušenosti Vorlíček. „Já měl na sobě speciální vestu, která mě držela nad vodou. Jinak ale válec nepustí nikoho ani nahoru, ani dolů. Dají se sice najít místa, kde není proud až tak silný, ale v okamžiku, kdy člověk bojuje o holý život, je jejich hledání těžké,“ konstatoval hasič.

Opatření ovšem pomohou i samotným záchranářům zejména v okamžicích, kdy ve vodě pátrají po osobách či jejich věcech. „Dosud nebylo možné loď hasičů nikde uvázat. Pádlování proti proudu řeky je tak stálo hodně sil, které teď mohou ušetřit,“ popsal výhody úprav na jezu Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

„O tomto jezu jsem už v minulosti slyšela hodně zlého,“ řekla vodačka Anna, která do Radošova dorazila s partou kamarádů zrovna v době, kdy hasiči testovali úpravy. „Vodáci by ho rozhodně neměli sjíždět. Já sama jsem se o to nikdy ani nepokusila,“ konstatovala vodačka. Jedinou výtku měla ke značení kotviště. „Už dále proti proudu by měla být značka, která kormidelníky navede na levý břeh řeky ke kotvišti. Ta stávající je až těsně u něj. Teď trochu pomáhají bóje, které lodě ke břehu navedou,“ řekla Anna.

Povodí Ohře na dotační titul nečekali

Radošovský jez patří k deseti nejnebezpečnějším místům na českých řekách. Chystá se sice dotační titul na zvýšení bezpečnosti v rizikových místech, pracovníci Povodí Ohře ovšem na jeho vypsání nečekali. „Z vlastních prostředků a s pomocí Karlovarského kraje, který do akce dal 40 tisíc korun, jsme vybudovali tato bezpečnostní opatření,“ uvedl Martin Cidlinský.

Na výraznější stavební úpravy, kterými před nedávnem prošel i neméně nebezpečný jez v Karlových Varech – Tuhnicích, si ovšem vodáci v případě toho radošovského budou muset ještě nějakou dobu počkat. Z vlastních zdrojů však nejsou vodohospodáři schopni podobnou akci realizovat. „Rádi bychom proto v budoucnu využili peníze z projektů přeshraniční spolupráce,“ nastínil Cidlinský.

Stavební úpravy radošovského jezu by si podle jeho odhadů vyžádaly investici v řádu desítek milionů korun. „Záleželo by na rozsahu prací,“ upřesnil. Na otázku, kdy by mohly úpravy začít, odpověděl: „Pokud vše dobře půjde, tak v horizontu tří čtyř let.“

Čtěte také: Vodáci riskovali, v Ohři utonula mladá dívka