Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamery v ulicích proti krádežím nepomáhají

Praha – Sledují vás, ale stejně vás neochrání. Pražané by ocenili, kdyby je kamerové systémy, které je ve velkých nákupních centrech a v ulicích sledují, alespoň ochránili před krádežemi. To se ale nedaří.

11.12.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Ačkoliv se nákupní centra pyšní tím, že mají kamerové zabezpečení, krádeží není méně. V mnoha případech má tento způsob potírání krádeží ještě velké mezery. „Nakupovali jsme v Europarku ve Štěrboholech a auto nechali na parkovišti pod obchodem. Po příchodu nás čekalo nemilé překvapení: během dvaceti minut nám někdo stihl ukrást z auta všechny čtyři poklice,“ vypráví svůj čerstvý zážitek Libuše Hanzalová z Malé Strany.

„Kolik máme kamer a kde je velmi citlivé téma. Mohu vám říci jen to, že se u nás krade minimálně,“ řekl Deníku Tomáš Herda, manažer Europarku Štěrboholy.

Informaci o umístění kamer vám však bezelstně sdělí ochranka. „Pracovník ochranky nám řekl, že s tím nemůže nic dělat. Kamery jsou totiž umístěné pouze u vjezdu na parkoviště. Dvě třetiny celého parkovacího prostoru jsou tedy podobným zlodějům k dispozici,“ popisuje Hanzalová.

Předvánoční shon využívají zloději

„Auto bylo služební a mělo pojištění. Nicméně z osmi služebních aut bylo posledním, kterému ještě disky neukradli,“ kroutí hlavou Hanzalová. Předvánoční čas zlodějům přeje. „Lidé jsou ve shonu, nakupují, mají u sebe větší finanční částky a myšlenkami jsou jinde,“ vysvětluje policejní mluvčí Eva Miklíková. Pražské supermarkety jsou plné, stejně tak i parkoviště před nimi a lidé zde často v autech nechávají cenné věci. Zloději pak mají přímo žně.

Že tomu tak je nasvědčuje i další příběh. „Vybírala jsem si zeleninu a na okamžik jsem přestala hlídat košík s taškou. Když jsem se otočila, taška byla pryč a ještě jsem viděla, jak nějaká mladá dívka utíká a mizí za regálem. Rozeběhla jsem se za ní,“ vypráví svůj čerstvý zážitek ze supermarketu Albert v Čestlicích Ivana Hudcová z Prahy – východ.

„Když jsem dívku dohnala, už u sebe mou tašku neměla. Zřejmě ji někomu předala a ten s ní zmizel. Obrátila jsem se na ochranku, muž stojící před kasou mi ale odpověděl, že se ze svého místa nesmí hnout. Kdyby tam místo něj stál sádrový trpaslík, vyšlo by to nastejno,“ říká lakonicky okradená Hudcová.

Podle mluvčího společnosti AHOLD, Libora Kytýra, však pracovníci bezpečnostní služby mají právo zloděje zadržet a vyčkat s ním do příchodu policie. „Od toho tam jsou,“ řekl Kytýr Deníku.

„V kabelce byly i náhradní klíče od auta, vyrazila jsem tedy k němu,“ pokračuje Hudcová. Okradení nahlásila kolem jedoucím policistům. Ten samý den se na policejní služebně ocitla další okradená žena, tentokráte z obchodu Makro. Ti samí zloději se do něj dostali na doklady, které o několik hodin dříve ukradli Hudcové.

Kamery nepomohly

Přestože jsou tyto obchody, stejně jako většina pražských supermarketů, vybaveny kamerovými systémy, okradeným to příliš platné nebylo. „Spolupracujeme s bezpečnostními agenturami obchodů. Ochranka by měla zloděje zadržet a zavolat policii,“ uvedla Miklíková. Tak tomu ale v případě Hudcové nebylo.

Také lidé v centru, kteří vyráží na vánoční nákupy a pendlují mezi obchody, se stávají snadnou kořistí zlodějů a kapsářů.
Město Praha má v ulicích přes pět set kamer, které by měly zajišťovat bezpečnost občanů. V případě kapesních krádeží však většinou okradeného nespasí. Než policisté dorazí na místo, bývá už pozdě a zloděj se potom podle záznamů dohledává, což se ne vždy povede.

Policie proto posiluje v období před Vánoci a během svátků své hlídky jak v ulicích tak v obchodech. „V obchodech se pohybuje zvýšené množství policistů v civilním oděvu. Je to poměrně efektivní,“ míní policejní mluvčí.

„Přes všechna opatření je těžké drobné krádeže vymýtit. V předvánočním čase se každý rok v Praze více krade. Platí jednoduché pravidlo, hlídat si své věci a nespouštět je z očí,“ radí Policie.

Pražané se účastní reality show. Honorář ale nedostanou

Kamery v pražských ulicí mnoho problémů nevyřeší a navíc mají „vedlejší účinky“, jsou lehce zneužitelné a ohrožují naše soukromí. „Kamery jsou nástrojem, který může za určitých okolností bezpečí občanů zvyšovat, zároveň jej ale také ohrožují,“ říká Pospíšil z občanského sdružení Iuridicum Remedium v rozhovoru s Deníkem.

Jak moc jsem jako běžný Pražan, který jede každý den do práce, sledován?

Podle magistrátu je na území hlavního města Prahy umístěno celkem 546 kamerových stanovišť a 49 monitorovacích pracovišť. Kromě toho je v Praze 81 kamer technické správy komunikací a dalších 850 kamer patří dopravnímu podniku. Kromě toho sledují občany každý den tisícovky dalších kamer provozovaných soukromými subjekty – bankami, obchody, hotely, atd. Občané jsou tedy téměř permanentně sledováni a vystupují v jakési reality show kamerových systémů. Nikdo jim ale neplatí za účinkování žádné honoráře.

Jak se Vaše občanské sdružení na pražské kamerové systémy dívá?

Za určitých okolností mohou být užitečné. Mohou ale výrazně zasahovat do práv osob, které sledují. Jejich užívání by se proto mělo řídit striktními pravidly, což se dnes ve většině případů neděje. Provozovatelé kamerových systémů by měli co nejvíce omezit zásahy do soukromí jiných osob. Na místě sledování by pak na něj měly jasně upozornit a dobu uchovávání záznamu omezit jen na opravdu nezbytně nutný čas.

Přispívají kamery v Praze k našemu bezpečí?

Kamery jsou nástrojem, který může za určitých okolností bezpečí občanů zvyšovat, zároveň jej ale také ohrožují. To platí zejména v případech, kdy jsou využívány bez řádné kontroly, nebo přímo zneužívány k neoprávněnému sledování. Policie si sice vede určité statistiky využívání kamerových systémů, ty jsou ovšem nepřesvědčivé. Především nevyhodnocuje, zda je ta která konkrétní kamera skutečně nezbytná.

Jak mohou kamery naše soukromí narušovat?

Narušení jsou různého typu. Někdy kamerové systémy zachycují zcela neoprávněně lidi v nedůstojných situacích – v nemocnicích, v převlékacích kabinkách, na plovárnách atd. Jindy je problém, že například operátoři přednostně sledují určité typy lidí, například atraktivní ženy nebo příslušníky menšin.

Jak mohou být kamery zneužity?

Jsou široké. Od zneužití kriminálního, například při vytipování, kdy lidé odcházejí z bytu, přes poškození pověsti zveřejněním záběrů, na kterých jsou lidé v intimních nebo nedůstojných situacích, možné vydírání, nebo diskriminace určitých skupin obyvatelstva, které se ocitají pod nadměrným dohledem.

Jaký je postoj Pražanů? Jsou dostatečně informováni?

Dlouhodobě stoupá počet lidí, kteří si na kamerové systémy stěžují nám, nebo Úřadu na ochranu osobních údajů. Celkově ale zatím bohužel spíše stále převládá ve veřejnosti pocit, že kamery jsou samospásným řešením problémů s bezpečnostní a to ať tyto kamery využívá kdokoliv a za jakýchkoliv podmínek.

Co mají občané dělat, pokud jim vadí, že jsou v Praze sledováni a nesouhlasí s tím?

Pro občany, kteří se chtějí v konkrétních případech bránit, jsme otevřeli internetovou poradnu na stránkách ww.uzijsisvapra­va.cz. Samozřejmě je důležitý také politický tlak. Pokud občané budou dávat jasně najevo, že jejich soukromí má pro ně svou cenu, instalovat kamery bude méně snadné.

Čtěte také:
Lidé se bojí o soukromí, jejich fotky kolují na webu
Policisté dopadli cizince kopírující karty v bankomatu

Autor: Petra Kotvová

11.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

"Obyčejná" nehoda na obchvatu Holic mohla skončit zraněním záchranáře. Řidič si totiž místo volantu hleděl telefonu.
1

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Ilustrační foto.
10

E-recept už spolkl miliardu. Víc, než přiznává stát, tvrdí expert

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo vteřin, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Hrozí odvolání Trumpa? Prohra republikánů může znamenat prezidentův konec

V okolí Bílého domu se již delší dobu šeptá o tom, že pokud ve volbách do Sněmovny reprezentantů v příštím roce republikáni nezískají většinu, mohl by to být konec amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mohlo by totiž snadno projít jeho odvolání, které Demokraté navrhují. Trump podle amerických médií místo podpory kampaně republikánů svou stranu rozvrací.  

Španělsko zatýká strůjce katalánského referenda. Do vazby jdou dva separatisté

Španělské úřady dnes zatkly dva z hlavních strůjců katalánského referenda. Jordi Sánchez, který stál v čele separatistické strany Katalánské národní shromáždění (ANC), a Jordi Cuixart vůdce organizace Omnium Cultural, byli dnes zatčeni. Důvodem jejich vazby má být pobuřování. Informoval o tom server BBC.

Irácké vojsko vtrhlo do Kirkúku, nezávislost Kurdistánu je ohrožena

Irácké vládní jednotky dnes vstoupily do města Kirkúk ovládaném Kurdy. Stalo se tak tři týdny poté, co území na severu Iráku vyhlásilo kontroverzní referendum o nezávislosti. Z města uprchly tisíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení