VYBERTE SI REGION

Kauza vraždy matky skončila zproštěním obžaloby

Praha – Opakovaný potlesk na otevřené scéně sklidil v pondělí odpoledne předseda trestního senátu Krajského soudu v Praze Stanislav Černecký.

20.12.2010 1
SDÍLEJ:

Otakar Toman u souduFoto: Deník/Holakovský Milan

Nejprve to v jednací síni jen zašumělo – téměř ale bylo slyšet, jak ve chvíli, kdy pronesl výrok o zproštění obžaloby, spadlo ze dvanácti srdcí dvanáct obrovských balvanů. A když vzápětí tato početná skupina blízkých obžalovaného uslyšela, že soud rozhodl také o propuštění z vazby, jednací síní číslo šest se rozlehl potlesk a jásot mísený se slzami štěstí. A podruhé se radostné výkřiky ozvaly hned vzápětí, když se příbuzní a známí dozvěděli, že Otakar Toman sice přímo ze soudně budovy volně neodejde, i když už pouta na zápěstí nedostane – avšak přímo od soudu mohou jet za vozem vězeňské služby na Ruzyň, kde bude neprodleně propuštěn z vazby. A oni ho po půlročním pobytu v cele budou moci odvézt.

Tragický požár

Třiašedesátileletý drobný muž, který od 4. listopadu usedal na lavici obžalovaných, bývával na ovace zvyklý. Jak připomněl jeho obhájce Jiří Starý, před lety býval jeho klient úspěšným šampionem v motokrosu. Nebývale úspěšným šampionem – šestkrát dokázal vybojovat titul mistra Evropy. K soudu ho však vodila eskorta v poutech – a nadto s tím nejstrašnějším cejchem: s puncem matkovraha. Obžaloba mu totiž kladla za vinu, že loni 13. prosince úmyslně založil požár domu ve Štěchovicích na Praze-západ, při kterém uhořela jeho 83letá matka, trvale upoutaná na lůžko.

Toman od počátku odmítal, že by se tohoto hrozného činu dopustil. „Na památku svojí matky přísahám, že jsem ji nezabil a dům nezapálil. Proč bych to, proboha, dělal?“ říkal soudu opakovaně muž, který se naopak o svou mámu podle svědectví některých sousedů pečlivě staral. Osudného dne se prý díval na televizi ve svém pokoji v prvním patře – film Le Mans si jako bývalý závodník a později mechanik a řidič nemohl nechat ujít – a když večer sešel do přízemí, aby se přesvědčil, jestli matka něco nepotřebuje, viděl její postel v plamenech. „Bohužel jsem jí už nedokázal pomoci,“ litoval muž, který při rychle se šířícím požáru zachránil sotva holý život. Na mráz vyběhl jen ve spodním prádle, jak byl podomácku ustrojen; v plamenech zůstalo i jeho oblečení. Bydlel pak nejprve u syna, posléze u kamaráda.

Půl roku vazby

Po půl roce si pro něj přišli kriminalisté a skončil ve vazební věznici. Bylo to důsledkem zkoumání policistů a hasičů, kteří se zabývali příčinou požáru. A závěr znaleckého posudku nepřipouštěl pochybnosti: oheň založil žhář, který v okolí postele zemřelé ženy použil hořlavinu. A jelikož i Toman potvrzoval, že v zamčeném domě nikdo další nebyl, stal se rázem jediným podezřelým. A posléze i obviněným z vraždy. Zvlášť když i další vyjádření a posudky nehovořily právě v jeho prospěch: experti vyloučili možnost vznícení elektroinstalace i elektrického polohování postele.

Sám Toman uvažoval i o dalších možnostech – převržení lampičky na deku, případně požár vzniklý od čajových svíček. Tyhle možnosti ale vylučoval – vše bylo v takové vzdálenosti, že na tyto věci matka sama dosáhnout nemohla. Dlouho ale zůstával s přesvědčením o své nevině osamocen. Dokonce si posteskl: „Když jsem za totality závodil, byl jsem věčně hlídaný. Dnes je demokracie – a já jsem zase hlídaný. A ještě zavřený za něco, co jsem neudělal…“

Nejsou důkazy

Obžaloba s obhajobou se shodly, že při hledání pravdy příliš nepomohla práce policistů zajišťujících ohledání místa činu. Pak už to nedokázaly plně napravit ani výslechy 33 svědků, 10 znalců – a navrch ještě využití detektoru lži. Zvláště na hlavu kriminalistického technika, který odebíral vzorky na místech, jež označil pes vycvičený k vyhledávání hořlavin, se snesla vlna kritiky. A soud k hlavnímu důkazu přistoupil rezervovaně. Podle Černeckého totiž laboratoř ze vzorků uhlovodíků nedokázala určit, o jaké látky se přesně jednalo, v jakém byly množství a jak byly staré. Podle obhajoby přitom nelze vyloučit, že se stopy hořlavin mohly na spáleniště dostat i jiným způsobem než přičiněním žháře – například v příběhu hašení, kdy se v místě pohybovala spousta osob a nedaleko běžela elektrocentrála. Ale také třeba už před lety, kdy se v domku topilo naftovými kamny. Anebo při záplavách – povodeň se nemovitostí prohnala hned dvakrát.

„Nepřímé důkazy netvoří ucelený řetězec – a pravděpodobnost, že se obžalovaný trestného činu dopustit mohl, pro závěr o vině nestačí. Obžalovaný to od počátku popírá – a neexistuje žádný důkaz, že by oheň založil,“ konstatoval soudce Černecký. „Nenašel se kanystr, nebylo prokázáno, že by kupoval hořlavinu – a chybí motiv činu,“ doplnil s dodatkem, že příčinu tragického požáru se už podaří zjistit asi stěží. Podle mínění soudu nelze spekulovat, že obžalovaný je nejpravděpodob­nějším pachatelem. Stejně dobře by se prý daly najít důvody k úvahám, proč předpokládat, že domek mohl podpálit někdo cizí.

Čtěte více: Upálení své matky obžalovaný popírá

Předseda senátu nicméně netvrdil, že obžalovaný je nevinen. Pro vinu však po velmi pečlivém zvažování všech okolností nenašel důkazy. „On sám ví, jak to bylo – a on s tím bude žít do konce života,“ míní Černecký. Připustil, že soud při svém rozhodování bral v potaz i způsob, jakým obžalovaný vystupoval v jednací síni i během vyšetřování. „Pokud se ovšem snažil rafinovaně vyvinit, pak se mu podařilo senát obelstít,“ podotkl soudce.

Možnost odvolání

Zprošťující verdikt zatím není pravomocný. Nelze vyloučit, že případem se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Státní zástupce Zbyněk Vondra si ponechal lhůtu na rozmyšlenou k podání odvolání. „Rozhodnu se po přečtení písemného odůvodnění rozsudku,“ řekl žalobce Deníku.

Autor: Milan Holakovský

20.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

Od roku 2007 ubývá žen, které berou antikoncepci

Donald Trump.
22

Český krajan ze státu New Yorku očekává za Trumpa rozkvět USA

Po útoku kormoránů tekla Ostravicí „krvavá voda"

Doslova masakr ryb způsobila obrovská hejna kormoránů v řece Ostravici v místech, kde se do této řeky vlévá Lučina. Uvedl to jednatel Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

V mrazu rostou hutím náklady na výrobu, musí rozmrazovat suroviny

V mrazivém počasí vzrůstají slezským hutím náklady na výrobu. Jak v ArcelorMittalu Ostrava (AMO), tak v Třineckých železárnách se to týká hlavně vstupních surovin, které se musejí rozmrazovat. Řekly to mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková a TŽ Petra Jurásková. Výši nákladů na rozmrazování ale podniky nedokážou vyčíslit.

Ředitel psychiatrické nemocnice: Pacienti jsou na prvním místě. Nejsme vězení

Brno /ROZHOVOR/ – Asi šest tisíc lidí ročně podstoupí léčbu v psychiatrické nemocnici v brněnských Černovicích. Podle jejího ředitele Marka Radimského si na péči v ní stěžuje jen minimum z nich. „Personál se snaží pro pacienty dělat, co může. Kdyby na psychiatrii zaměstnanci pracovat nechtěli, už tu nejsou," míní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies