O sporu informoval Olomoucký deník v loňském roce, podle úřadů však bylo vše v pořádku. Lidem, kteří v minulosti sepsali i petici, tehdy doporučili spor řešit soudní cestou.

„Sepsali jsme asi deset stížností, ale nic se neděje, je to stále stejné. Loni, na poslední kontrole říkali, že má asi čtyřicet šest koček,“ uvedl dvaaosmdesátiletý Ignác Drahník, jehož dům přímo sousedí s Helenou Richterovou, která se o kočky stará.

„Ruší to, znečišťuje to, kočky lezou po střechách, měli jsme je i na dvorku. Jsou velké problémy, psali jsme i do České televize. Není normální, aby měla padesát koček. Ano, dvě, tři kočky pro okrasu. Ovšem úřady ji chrání, nemají útulek,“ konstatoval nespokojený soused.

Když se mrouskají, to je strašné

Podle dalších sousedů, kteří s paní Richterovou sousedí zahrádkou, teď kočky venku nejsou, jsou zavřené v domě.

Problémy podle nich opět nastanou s příchodem teplejšího počasí.

„Teď vůbec ven nejdou, ale v létě, když je vypustí, to jste neviděla ten rachot. Když se kočky mrouskají, to je strašné. Očurávají všechny rohy, dělají strašný kravál a když má v létě pršet, to se nedá vyjít na dvůr, je to všechno cítit. Načichne i prádlo,“ sdělili manželé s tím, že problém trvá nejmíň deset let.

„Ať útulek má, ale ať dodržuje hygienu. Když to tak bude, nebude nám to vadit, ať tam má koček kolik chce. Ale nikdo není povinný čichat ten smrad,“ poznamenali.

Soused jí prý vyhrožuje zabitím

Helena Richterová se ale hájí tím, že kočky, které lidem vadí nejsou její.

„Na dvorek kočky mohou, ale to, co těm lidem vadí, nejsou moje kočky. To zjistily všechny komise. Neovlivním trasy sousedových koček,“ uvedla.

„Koček u mě ubylo. Byla u mě kontrola z veteriny a životního prostředí. Teď ale tahám po úřadech pana souseda já. Slovně mi vyhrožuje zabitím a zalomuje mi i klíče v zámku. Byli jsme před komisí na magistrátu, k soudu to nešlo. Tohle mi dělá deset let,“dodala Richterová, která je i členkou Ligy na ochranu zvířat.

Podle práva je vše OK

V Olomouci se o opuštěné kočky starají v neředínském psím útulku.

Krajská hygienická stanice v Olomouci loni uvedla, že se Helena Richterová o kočky stará důsledně, odčervuje je, odblešuje.

Přesto, že na jednom místě žije padesát koček, hygienici nenašli ani blechy.

Na podnět hygieniků pak pracovníci stavebního odboru olomouckého magistrátu loni udělali v domě s kočkami kontrolní prohlídku, aby zjistili, zda stavba není užívána k jiným účelům, než k jakým byla zkolaudovaná.

Závěr však zněl, že je vše v pořádku.

„Dům je kompletně zařízený a paní Richterová zde normálně bydlí. Kočky se v domě a na dvoře pohybují volně. Nejedná se o oficiální útulek a nikde není stanoveno, kolik koček může fyzická osoba chovat. Z pohledu veterinářů i stavebního úřadu se tedy zatím vždy ukázalo, že je vše v pořádku," informovala před časem mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

„Doporučení hygieniků k užívání desinfekce paní Richterová také plní. Jak již dříve doporučil odbor životního prostředí, jako jediné řešení se zatím ukazuje řešit spor občanskoprávní cestou, protože dle právních norem neexistuje důvod ani možnost k odebrání koček nebo zákazu jejich chovu,“ sdělila mluvčí radnice.

Co říká životní prostředí?

Odbor životního dělal u Heleny Richterové koncem roku další šetření a kočky byly v dobrém stavu.

Úředníci doporučily majitelce zvířat i několik opatření.

„Situaci stále sledujeme a musím se paní chovatelky také poprvé zastat, i když tím některé asi určitě naštvu," reagoval vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Po Bělidlech neběhají jen kočky paní Richterové. Pokud se tam ale vyskytne nějaký problém s kočkou, tak se to automaticky na paní Richterovou svádí, i když to třeba její kočka není a nikdy nebyla. Toto jednání je pro mě nepřijatelné, protože paní Richterová se „provinila“ pouze tím, že má ráda zvířata, kterých se někdo jiný zbavil, vyhodil je na ulici a ona si v zájmu jejich záchrany nakládá víc, než je schopna zvládnout a financovat,“ uvedl Loyka.