Přestože množství odpadu, které občané posílají k recyklaci, se rok od roku zvyšuje, frekvence odvozu zůstává již několik let, stejně jako počet popelnic, stejná.

„Člověk chce té přírodě trochu pomoct. Je to asi to nejjednodušší, co se pro to dá udělat. To mě vždycky naštve, když přijdu s papírem, který doma měsíc sbírám, a není to kam dát. Pak přijedou popeláři, a když vidí, že je tu nepořádek, nahází všechno mezi normální odpad a odvezou na skládku,“ stěžuje si Vladimíra Pavelková, která bydlí na hranickém sídlišti Nová.

Situace je však podobná i v jiných částech města

Minulý víkend byla situace neúnosná například i na nedaleké Hromůvce, kde již v sobotu dopoledne byl kontejner na papír zcela přeplněn.

Lidé tak začali papírové krabice i staré noviny a časopisy házet vedle. Pravidelný odvoz tříděného odpadu přitom probíhá až ve středu. Situace se však k lepšímu v nejbližší době zřejmě neobrátí.

„Tyto kontejnery jsou na základě smluvního vztahu s městem, coby objednatelem služeb, vyváženy s četností jedenkrát týdně. Jsme si plně vědomi, že zejména v letních měsících jsou nádoby naplněny dříve. Nicméně četnost vývozů určuje město,“ informoval Zdeněk Michálek, vedoucí provozu firmy Ekoltes, která v Hranicích odvoz odpadků zajišťuje.

Město nemá peníze

Město o problému, který se týká především modrých popelnic na papír a žlutých na plasty, také ví, ale na zajištění častějšího odvozu nemá dostatek finančních prostředků. Proto bude současná četnost svozu zachována.

Lidé v Hranicích berou od doby, kdy se třídění odpadu zavedlo, svou úlohu vážně. Každým rokem se množství recyklovatelných odpadků zvyšuje o sedm až dvanáct procent, přičemž se město v rámci kraje v přepočtu na jednoho obyvatele pravidelně umisťuje na předních příčkách. Před dvěma lety Hranicím připadlo dokonce druhé místo v třídění odpadu.

Pokud se však nezvýší kapacita nádob nebo nedojde k častějším odvozům, je možné, že se to projeví i na výsledku této ekologicky zajímavé soutěže.