Poté, co z křesel radních musela kvůli kritice projektu odstoupit radní Markéta Reedová (SNK-ED) a Petr Štěpánek (SZ), rezignoval na svůj post také šéf informatiky pražského magistrátu Václav Kraus. Právě jeho odbor v kauze pochybil Opoziční KDU – ČSL ale žádá, aby po „průšvihu“ odešlo celé vedení magistrátu včetně primátora Pavla Béma. Ten má podle nich na prodělečném projektu velký podíl viny.

O rezignaci Krause informoval ředitel magistrátu Martin Trnka včera po jednání rady.

„Obdržel jsem od pana Krause dopis, ve kterém se vzdává své funkce k 15. lednu. Ke stejnému datu ukončí svůj poměr na magistrátu,“ uvedl Trnka.
Kraus novinářům sdělil, že vinu necítí. Dostal prý dvě nabídky do soukromé sféry a jednu z nich chce vzít.

Podle primátora Béma by Krause zřejmě čekal postih. „Pokud by nerezignoval, řešili bychom to pravděpodobně tvrdším postihem,“ uvedl. Na odboru informatiky prý budou již v blízké době další personální rošády. Od prvního ledna má také vzniknout samostatné oddělení, které se bude projektem zabývat.

Poté co klub ODS donutil k rezignaci radní Štěpánka a Reedovou, ovládá ODS celý magistrát sama. Lidovci ale včera vyzvali, aby primátor Bém, radní Martin Langmajer a Milan Richter ze svých funkcí odešli. Podle nich neselhalo vedení je s Opencard, do kterého už město investovalo 888 milionů, ale také ve sporu se společností Incheba o areál Výstaviště.

Radní včera zároveň dostali od Trnky první výsledky druhého auditu. Ten by měl být zveřejněn 10. ledna. Už předchozá audit ale prokázal, že odbor informatiky nezákonně rozděloval zakázky na menší, aby se tak vyhnul výběrovým řízením. Druhý audit mimojiné odkryl to, že magistrát podle auditorů závislý na firmě Haguess jako na jediném dodavateli. Skuteční majitelé společnosti přitom nejsou známi.

Opencard, takzvaná karta Pražana měla sloužit jako elektronická peněženka a tramvajenka zároveň. Kvůli chybám v organizaci se ale celý projekt stal zcela nerentabilním.

Odpovědnost za prodělané peníze nese podle auditorů vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé.

Dopravní podnik: podepsáno

Právě Dopravní podnik a uzavření kolektivní smlouvy byl dalším z bodů včerejšího jednání rady. Smlouva, která je výsledkem tvrdého čtyřměsíčního vyjednávání města a podniku, byla slavnostně podepsána na tři roky.

„Politicky aktivní aktéři ať zvolí červené pero, pro pracovní aktivisty je tu pero černé,“ žertoval před podpisem radní pro dopravu Radovan Šteiner.
„Zvítězil zdravý rozum. Doufám, že křehké tříleté období zvládneme bez krize,“ komentoval dohodu generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Podle primátora Béma dochází ke stabilizaci společnosti, a to přesto, že ji čeká zmražení mezd i úsporná opatření.
REDAKTOŘI DENÍKU