„Zvedala stále ještě nožku a já jsem nemohla absolutně nic dělat. Běžela jsem rychle domů ve snaze alespoň něco zařídit. Pro slzy jsem pomalu ani neviděla na cestu,“ popisovala svůj příběh.

Doma telefonovala Městské policii Chabařovice. „Tam mi řekli, že oni pomalu nic jiného nedělají, než že odnášejí mrtvé labutě,“ líčila rozhovor s místními strážníky.

Dva dny nato při procházce, nedaleko od prvního místa, našla další, již mrtvou labuť, opodál mrtvou kachnu a dalšího většího ptáka, jehož neznala. Doma pak telefonovala asi hodinu, ale bezvýsledně.

Redakce Ústeckého deníku tedy kontaktovala chabařovické strážníky. Ti ale po telefonu sdělili, že s novináři může mluvit pouze jejich ředitel, který je právě na školení.

Starosta: Neprošetřujeme to

Nejprve se tedy Deník obrátil s dotazem na místního starostu Josefa Kusebaucha. Ten odpověděl, že městská policie ptáky odvezla do kafilerie. „Neprošetřujeme to, navíc podnět nebyl podán ani písemně, paní jen telefonovala. Nikam dál zprávu nedáváme.“

Redakce poté kontaktovala i Krajskou hygienickou stanici (KHS). Její ředitel, Josef Trmal, sice vysvětlil, že to přímo na starosti nemají, ale že spolupracují s Krajskou veterinární správou. „Takový úhyn je neobvyklý, mohl je někdo otrávit, já to rovnou předám veterinářům,“ slíbil redakci Trmal.

Petr Pilous z Krajské veterinární zprávy pak vysvětlil, že se už případem uhynulých ptáků v Chabařovicích zabývali.

„V tomto místě se každý rok úhyny na jaře opakují, jsou tu problémy s anaerobními bakteriemi v blátě. Jsou to jednotliví ptáci. V každém případě by ale bylo lepší, kdyby městská policie, která má za povinnost hlásit pouze hromadný úhyn pěti a více jedinců na veterinární správu, dala vědět, že se tu vyskytl případ dvou uhynulých labutí.“

Vysvětlil to tím, že úhyny labutí jsou spojovány s nebezpečnou, vysoce nakažlivou ptačí chřipkou. „K uhynulé labuti by měli raději rovnou zavolat nás a neodklízet ji sami, musíme počítat s tím, že chřipku sem labutě jednou zavlečou,“ dodal s tím, že podobně spolupracují i s hasiči.

Labuť je přísně chráněným živočichem

Na totéž upozornil i odbor životního prostředí ústeckého magistrátu.

„Bylo by potřebné, aby se obce, ještě před odesláním uhynulého ptáka do kafilerie, obrátily na laboratoře KVS, s žádostí o pitvu a předběžné zjištění důvodu úhynu volně žijícího ptáka. Dále pak, jestli zvíře neuhynulo kvůli ptačí chřipce. Toto není finančně nijak zvlášť nákladné,“ uvedla Ivana Solničková, magistrátní mluvčí.

Labuť je ze zákona přísně chráněným živočichem. Odbor tedy má za to, že v případě úmyslného usmrcení by bylo vhodné podat trestní oznámení.

„Pachateli takovéhoto přestupku uloží odbor životního prostředí pokutu ve výši do 20 tisíc korun,“ dodala Solničková.