Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legalizace marihuany by pomohla nemocným

Karlovy Vary - Zřídit plantáž konopí v Karlových Varech by mohlo být schůdné, řekla v rozhovoru Markéta Wernerová.

12.10.2010 4
SDÍLEJ:

Markéta WernerováFoto: Foto: Archiv

Marihuana je droga, jejíž legalizace se příznivci „jointů“ asi jenom tak nedočkají. Na druhé straně konopí (seté, indické, případně rumištní), z něhož se tato droga připravuje, má prokazatelné léčebné vlastnosti. V některých státech světa je jeho pěstování pro lékařské účely zákonem povolené. V České republice se ti, kteří se o něco podobného pokoušejí, dostávají na hodně tenký led. Přesto však vznikla iniciativa, v jejímž čele stojí Karlovaračka Markéta Wernerová. Podle jejího názoru je schůdné zřídit plantáž přímo v Karlových Varech.

Nemáte pocit, že se svou aktivitou dostáváte, stejně jako řada lidí před vámi, na tenký led?
Předně to není má soukromá aktivita. Nabízím tuto možnost de facto státu. Karlovy Vary by ale z projektu mohly těžit. Farmacie totiž úzce souvisí s lázeňstvím. Vznikla by díky tomu mimo jiné celá řada nových pracovních míst.

Tak jednoduché to ale není…
Samozřejmě, že by si podobný projekt vyžádal úpravu některých zákonů, které by umožnily pěstování konopí pro lékařské účely. Legislativně to možné je, záleží ovšem na politické vůli. Na základě názorů některých zákonodárců, které jsem zaslechla, si myslím, že by tento návrh byl průchodný. Parlament se po posledních volbách hodně omladil. Česko tuto rostlinku velice dobře zná. Až v nedávné minulosti ovšem začal boom fóbie z vedlejších následků. Ty samozřejmě jsou, ale jen při neodborném užívání.

V některých zemích se ke konopí stavějí benevolentněji než u nás. Mohli bychom si z některých vzít příklad?
Velice známý je benevolentní přístup ke konopí, potažmo k marihuaně, v Holandsku. Také ve Velké Británii mají vědci velký zájem o využívání konopí. Vzor bych ovšem hledala spíše v Kanadě, kde bez problémů funguje pěstování pro lékařské účely pod státním dozorem. Jediná pěstírna je v bývalém dole a je plně pod kontrolou státu. Tento model je, na rozdíl od toho ze Spojených států, evropské kultuře hodně blízko. I u nás by mohla oficiální pěstírna fungovat pod dozorem některé z už existujících státních organizací. Prvním krokem k fungování projektu je ovšem legalizace pěstování konopí. Je rovněž nutné striktně hlídat licence pro výrobce léků z tohoto rostlinného materiálu i samotný proces výroby.

Inicializace těchto změn ale rozhodně nebude nic jednoduchého!
Důležité je najít partnera pro jednání. Tím by mohla být přímo Poslanecká sněmovna, případně někteří z jejích členů, případně kraj, který má rovněž zákonodárnou iniciativu. Jak už jsem ale řekla, záleží hlavně na politické vůli. Ideální by bylo, kdyby se našla napříč politickým spektrem.

Léky na bázi konopí už existují. Dají se sehnat i v České republice?
Dají. Naše legislativa umožňuje využívat těchto léčiv. Problém je v tom, že je nezná systém českého zdravotního pojištění. Takže: lékař může předepsat lék na bázi konopí, nebo chcete–li marihuany, lékárna jej sežene, ale pacient si jej musí v plné výši hradit. Měsíčně to ale může přijít na 400 až 500 tisíc korun! To je částka, kterou si horko těžko dovolí dobře situovaný jedinec. A takoví většinou pacienti, kteří tyto léky potřebují, nejsou. Vážně nemocní proto přistupují k nelegálním řešením svých problémů.

Autor: Petr Kozohorský

12.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Euro, ilustrační foto
4

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
1 6

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Nastavme pojištění pro nemocnice jako povinné ručení u aut, navrhují poslanci

Pojištění odpovědnosti je příliš drahé, stěžují si české špitály. Suma roste i těm, které chyby nedělají. Nejčastěji se dostávají do sporů porodníci a chirurgové, tvrdí právník.  

DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Dokumenty v kinech: Rodina v háji a stáří v samotě

Hned dva české dokumenty se sešly v kinech. Oba na aktuální téma. Rodinné modely a život ve stáří. 

Čtyři možnosti, jak vyřešit spaní v obýváku

Někdy to zkrátka jinak nejde. Nejčastějším kompromisem v malém bytě je spojení obývacího pokoje s ložnicí dohromady. V článku si přiblížíme čtyři možnosti, jak to elegantně vyřešit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení