„Počet dočasných pracovních neschopností vloni oproti předchozímu roku klesl o 13 087,“ uvedl tiskový mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš. Výrazně se snížil i počet prostonaných dnů a průměrná doba pracovní neschopnosti.

Pokračování trendu, který začal v roce 2009 poté, co se přestaly platit první tři dny nemocenské, potvrzují i plzeňští lékaři. „Zrovna teď jsem mluvil s paní, která má infekci v močovém měchýři a neschopenku odmítla,“ řekl v úterý lékař David Härtel. Chodit i při nemoci do zaměstnání jde podle něho jen v některých případech. Především, když se jedná o administrativní pozice. „Při manuální práci je to obtížnější. Jakákoliv fyzická zátěž infekci zhoršuje,“ sděluje.

Objevují se ale i případy, kdy neschopenku nechtějí ani lidé, kteří mají fyzicky náročné povolání. „Nedávno tady byl jeden Slovák s těžkou infekcí. Teplotu měl přes osmatřicet stupňů. Řekl mi, že doma být nechce, protože je ve firmě teprve dva měsíce a bojí se o práci. Přesvědčoval jsem ho, ale nedal si říct. Druhý den se vrátil s tím, že to nemůže vydržet a neschopenku si vzal,“ vypráví lékař.

Minimálně jednou za měsíc stornuje neschopenku

Přemlouvat lidi musí poměrně často. „Jsem úspěšný tak z 30 procent,“ dodává. Když už si někdo pracovní neschopnost vezme, většinou se snaží ji co nejdříve ukončit. Dokonce se stávají i případy, kdy nemocní neschopenku vrací s tím, že ji nevyužili. „Musím ji pak stornovat. Takový případ máme minimálně jednou za měsíc,“ konstatuje Härtel.

Nemocnost je podle něho zhruba stejná jako v předchozích letech, pracovních neschopností ale stále ubývá. „Lidé nechtějí přijít o peníze, zároveň mají strach i o zaměstnání,“ doplňuje lékař.

Během posledních dvou let zaznamenali pokles nemocnosti například ve Škodě Investment. „U dceřiné společnosti Škoda Transportation byla v loňském roce nemocnost 2,66 procent z fondu pracovní doby a v roce 2008 3,28 procenta,“ uvedla mluvčí Jolana Číhová. I tady zaregistrovali, že v některých případech si lidé raději berou dovolenou. „Především pokud jde o dva tři dny,“ dodává.

Při vyhlášení chřipkové epidemie tady obdrželi zaměstnanci vloni vitaminové přípravky. V letošním roce mají zájemci nárok na bezplatné očkování proti chřipce.

„Pracuji v počítačové firmě. Mám teď chřipku s horečkami přes osmatřicet. Se zaměstnavatelem jsem se domluvil, že budu pracovat z domova. Vzít si neschopenku by se mi nevyplatilo,“ svěřuje se Plzeňan Daniel.

Změny z letošního roku se dotknou především zaměstnavatelů. „Místo čtrnácti dnů musí platit pracovníkům nemocenskou tři neděle,“ informuje Gejdoš.