Lesy na Tachovsku jsou podle jejich správců plné nepořádku. Kromě toho jsou stále častější krádeže dřeva. „Je to pořád dokola. Jeden měsíc honitbu uklidíme, další je tam nepořádek zase. Lidé se chovají jako prasata,“ zlobí se zaměstnanec Lesů města Stříbra Vladimír Šebesta.

A má proč. Právě přivezl s nadřízeným Vladimírem Součkem plnou korbu odpadků. „Podívejte se, máme tu matraci do postele, PET lahve, papíry, tady je dětské plastové odrážedlo. O tom, co ještě kolikrát najdeme intimního, ani raději nemluvit,“ mávl rukou Šebesta. „Teď koncem února jsme odvezli plný kontejner různého komunálního odpadu na skládku do Kladrub. Někdo přijel do lesa a jednoduše to vysypal na hlavní lesní cestu a odjel. Nebylo to nic výjimečného, podobných případů je několik každý rok,“ stěžuje si na drzost lidí myslivec.

Nepořádek v lese je jedna věc, další je pak krádež dřeva. I to přidělává lesníkům starosti. „Trápí nás lidská hamižnost, lidé si raději trochu toho dřeva, co potřebují do kamen nebo kotle, ukradnou. Proč by je měli platit. Horší je, že nekradou jenom souše, ale i hotové dřevo do papíren nebo na pilu,“ uvedl Šebesta.

Pomohla by prý změna zákona

Podle ředitele Lesů města Stříbra Vladimíra Součka by se možná měly změnit zákony. „Lidem vydáváme opravdu za malý poplatek povolení na samovýrobu palivového dřeva. Navíc v tomto období nacházíme spoustu poškozených mysliveckých zařízení určených k přikrmování zvěře. Myslím, že by nebylo od věci změnit zákony tak, aby bylo možné takové chování řádně postihovat a finančně vyrovnat. To by si to pak každý rozmyslel, zda něco takového provádět,“ domnívá se Souček.

Myslivci v Kokašicích dřevo netěží, ale s nepořádkem v lese mají také zkušenosti. „Nám tu nikdo žádné dřevo odnést nemůže, maximálně tak drobné popadané větvičky. Co se týče nepořádku, ten je asi všude. Řešíme to tak, že každé jaro přijedeme s valníkem do lesa a brigádně jej uklidíme. Nejvíce nasbíráme PET lahví, pneumatik nebo skleněných lahví,“ uvedl Jan Pytlík z mysliveckého sdružení Krasíkov.