Podle slov Marcely Hainzové chtěla liga nejdříve podat na neustálé obtěžování zápachem a hlukem na lihovar hromadnou žalobu. Dokonce se vedení Trmické ligy sešlo s právníkem z Prahy. „Ten nám však hromadnou žalobu v této chvíli nedoporučil. Raději jsme se rozhodli pro velkou výzvu, kterou lidé jen nepodepisují, ale také sami uvádějí, co jim na lihovaru vadí.

Chceme vyvrátit tvrzení předsedy dozorčí rady společnosti Oldřicha Řáhy, že si na zápach stěžuje jen pár místních lidí, jak všude tvrdí. Jen za první dny jsme nasbírali přes tři sta podpisů a vyjádření. Neustále se ozývají na výzvu další a další lidé, a to nejen z Trmic a okolních obcí, ale také z nedalekého Ústí,“ řekla Hainzová.

Trmická liga se rozhodla pro další krok. Na úterý 13. října v trmické restauraci U Kastnerů od 18 hodin pořádá setkání všech, kteří mají k problematice lihovaru co říci. „Mezi pozvanými je hejtmanka Jana Vaňhová, vicehejtman Arno Fišera, starostové okolních obcí, zástupci krajské hygienické stanice, inspekce životního prostředí, zástupci zdravotního ústavu, Stavební úřad v Litvínově i lidé z Trmic a okolních obcí,“ řekla k setkání Hainzová.

Zdravotní ústav zjišťuje škodlivost

Jak je to se zápachem z trmického lihovaru, se rozhodla zjistit také laboratoř ústeckého zdravotního ústavu. Podle slov Jana Leníčka k rozborům ústav přistoupil poté, co byl opakovaně zápach, typický pro lihovar, cítit až do krajské metropole.

„Do Trmic jsme umístili mobilní jednotku na snímání zápachu a pachových látek. Požádali jsme městskou policii, aby nám v době, kdy bude lihovar nejvíce zapáchat, odebrala vzorky. Poté v laboratoři rozebereme, z jakých látek se zápach skládá, a je–li škodlivý či nikoliv. Nejde jen o škodliviny. Když je zápach silný, působí na psychiku lidí. Když člověka neustále něco obtěžuje, působí to negativně na celkový zdravotní stav,“ řekl Leníček.

Průmyslovému lihovaru končí 16. října zkušební provoz. Vedení společnosti PLP a. s., dělá vše proto, aby závod nadále vyráběl a rozhoduje se požádat o celkovou kolaudaci lihovaru a provoz trvalý.

O dalším osudu lihovaru bude příští týden rozhodovat litvínovský stavební úřad. Původně rozhodoval úřad v Trmicích, ale krajský úřad mu věc odebral kvůli údajné podjatosti. „Úředníci stavebního odboru se nyní probírají spisovou dokumentací,“ řekla mluvčí Magistrátu města Litvínov Eva Maříková.

Vedení lihovaru také požádalo krajský úřad na začátku července o změnu v integrovaném povolení o doplnění podmínek jak pro zkušební, tak pro případný trvalý provoz. Bez změny totiž není kolaudace možná.

„Žádost jsem obdrželi,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. „Řízení je však v současné době přerušeno z důvodu zpracování rozptylové studie pro pachové látky a odborného stanovení mezních koncentrací pachových látek na výduších z provozu lihovaru. Problém je, že stávající legislativa nemá limity pro emise pachových látek a je tedy problematické stanovit hranici, při které je pach z konkrétního provozu obtěžující,“ uvedla Hanáčová.

Lihovar stále vyrábí bez povolení

Podle slov Jany Moravcové, ředitelky Okresního inspektorátu České inspekce životního prostředí, je lihovar stále provozován v rozporu s platným integrovaným povolením. „Z toho důvodu došlo k zahájení řízení o pokutě,“ uvedla Moravcová.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) však není v případě povolování zkušebního nebo trvalého provozu lihovaru dotčeným orgánem státní správy v pravém slova smyslu. Jako odborný orgán však může na úseku ochrany ovzduší a integrované prevence vydávat vyjádření k provozu. „Otázkou však je, zdali si naše vyjádření vůbec někdo vyžádá. V případě, že nebudeme požádáni o vyjádření, budeme i nadále sledovat, jestli jsou lihovarem plněny veškeré zákonné povinnosti, a pokud zjistíme opak, bude provozovateli uložena další pokuta,“ dodala Moravcová.

Lihovar byl otevřen v listopadu 2007. I když jeho představitelé slibovali v době, kdy žádali o povolení ke stavbě, že závod nebude vůbec zapáchat, v praxi nastal pravý opak a tísíce lidí z Trmic a okolí si již na silný zápach stěžovaly. Dodnes se firmě PLP nepodařilo zápach odstranit, lihovar přesto stále vyrábí.

Starostka: Vadí nám silný obtěžující zápach

Příští týden padne rozhodnutí nad dalším osudem trmického lihovaru. Redaktor Deníku položil starostce Trmic Janě Oubrechtové pár otázek k této kauze.

Co říkáte na veřejnou výzvu Trmické ligy v boji proti zápachu z lihovaru?
Ono si o to vedení lihovaru řeklo tak trochu samo. Neustále tvrdilo, že si stěžuje dokola jen místní skupina lidí. Trmická liga chce dokázat, že tomu tak není. Zápach opravdu obtěžuje nejen Trmice, ale celé okolí.

O co v celé kauze průmyslový lihovar Trmice vlastně jde?
Nikdo nemá nic proti samotnému lihovaru. Jen chceme, aby vedení dodrželo slovo a konečně obtěžující zápach, který trápí místní odstranilo.

Vedení lihovaru, také slíbilo, že bude mít město z lihovaru ekonomický přínos. Nabídli vám nějakou finanční spolupráci?
Musím říci, že se o to vedení lihovaru v minulosti pokoušelo. Chtělo pomoci sponzorským darem v pořádaní akcí, které financovalo město. My jsme to však odmítli. Nechtěli jsme, aby to vypadalo, že si nás vedení lihovaru kupuje.

V posledních dnech se objevily spekulace, že v Trmicích lihovar nechal opravit chodník a tím se vás snažil ovlivňovat.
Takové spekulace musím razantně vyvrátit. Co se týká opravy chodníku, tu řádně vysoutěžila firma Vodohospodářské stavby Teplice. Je pravda, že lihovar a Vodohospodářské stavby sice spojuje jméno Oldřich Řáha, ale samotný lihovar s opravou chodníku nemá nic společného.