Potvrdila to policejní tisková mluvčí Pavla Soukupová.

Podle ní mezi nimi byly i opravdové unikáty. „Zatím největšími raritami, se kterými se západočeští policisté v rámci této amnestie zbraní setkali, jsou takzvané lovecké čtyřče, lovecké trojáky a dokonce i těžký kulomet,“ vypočítává Soukupová.

Jak dále dodává, policisté doporučují občanům, kteří jsou majiteli nelegálně držených zbraní, aby využili v nadcházejících měsících až do 31. července této amnestie zbraní a vyhnuli se tak možnému trestu za nedovolené ozbrojování, za který hrozí až jeden rok odnětí svobody.

Pro majitele zbraní to tedy v praxi znamená, že mají možnost odevzdat na kterýkoli útvar policie zbraně či hlavní části těchto zbraní, aniž by policistům museli sdělit, jak zbraň získali.

„Amnestie zbraní se však nevztahuje na samostatné střelivo. Pouze v případě, že je střelivo odevzdáváno společně se zbraní, lze na něj amnestii zbraní aplikovat,“ vysvětluje mluvčí. Policisté majiteli zbraně, který ji v rámci amnestie odevzdá na jakékoli policejní služebně, vystaví potvrzení o převzetí zbraně do úschovy a zbraň či její hlavní části převezmou.

Po odevzdání zbraně jsou všechny zbraně podrobeny balistické expertize, aby bylo zjištěno, zda se zbraní nebylo spácháno protiprávní jednání. Během balistické expertizy je zbraň nejdříve podrobena vizuální kontrole, při které se zjišťuje typ zbraně, ráže a její výrobní číslo. Zejména pak to, zda není výrobní číslo pozměněno či zničeno.

V případě potřeby dokáží policejní experti zjistit i původní číslo zbraně. Dále pak během vizuální kontroly zjišťují i technický stav zbraně. A to proto, aby byly odhaleny případné vady, které by mohly při zkušební střelbě způsobit její poškození či zničení.

Pokud je zbraň bez závad, policisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz s ní provedenou zkušební střelbu. Nábojnice a střely se následně zasílají na Kriminalistický ústav Praha. Je totiž nutné zjistit, zda se zbraní nebyl spáchán neobjasněný trestný čin.