Velmi smutná zpráva zasáhla expedici K& K Pneu Annapurna Everest. Jeden z trojice spolubydlících expedice v základním táboře pod Annapurnou Martin Minařík, jenž v minulém roce rovněž podnikl s Boleslavákem Petrem Maškem cestu na Annapurnu, zmizel. Nezvěstný je od 22. dubna. Jak podotkl Petr Mašek, všichni jsou touto zprávou zdrceni. „Pátrací akce byly ukončeny. Bohužel. Šance, že by Martin sám a bez vody dokazal sestoupit z hřebene ve špatném zdravotním stavu, je jen málo pravděpodobná,“ uvedl Mašek.

Minařík si psal z expedice internetový deník. Poslední zprávu přitom vložil dvacátého dubna.

„Pomalu se posunujeme dolů, sílu prošlapávat stopu má jen Eli. Strmé srázy odjišťujeme, tak jsme slezli celý Rock Noir. Jde to velmi pomalu,“ zní poslední zpráva Minaříka, kterou vložil dvacátého dubna na své webovky.

Druhý pokus

Expedice, kterou tvořili pouze tři lidé začala desátého dubna. Kromě Minaříka se jí účastnila ještě Francouzka Elizabeth Revolová a Slovák Jozef Kopold. Podle informací horolezeckých serverů byl původní pokus zdolat Annapurnu v Boningtonově cestě neúspěšný, Kopold navíc kvůli udílení cen Piolet d´Or odjel domů. Minařík společně s Revolovou zůstali a pokusili se pokořit vrchol jinou cestou.

„Po sbalení jídla a věcí asi na týden se pokusili vystoupit na Rock Noir z druhé strany přes základní tábor Machapure. Čekala je dlouhá cesta po sedmikilometrovém hřebeni Annapúrny,“ uvádí na svých stránkách horolezecký server horyinfo.cz. Podle něj byli Minařík a Revolová v neděli devatenáctého března nuceni výstup přerušit. Důvodem byl silný vítr.

Oba horolezci ale přesto dosáhli východního předvrcholu Annapurny. „Dle informací sestupovali na druhou, severní stranu kopce. Důvodem byly zkušenosti s velmi špatně prostupným jižním ledovcem pod Rock Noir. Zde přesné zprávy končí,“ uvádí web.

Minařík byl vyčerpaný

Agentura jiné české expedice Libora Uhra však uvádí, že do vesnice Manang sestoupila pouze Revolová, kterou ve velmi vyčerpaném stavu převezl vrtulník do Pikhart. Horolezkyně poté údajně vypověděla, že se museli s Minaříkem ve výšce asi 7100 metrů rozdělit.

„Martin byl velmi vyčerpaný a nebyl schopný samostatného pohybu. Spolulezkyně mu nemohla pomoci. Elizabeth sama prošlapávala stopu, ale Martin s omrzlými prsty na nohou nebyl schopen dalšího sestupu,“ uvádí web.

"Doba strávená na hřebeni byla přes 11 dní. Dva dny celou oblast možného sestupu prohledával vrtulník, ale nepodařilo se najít žádnou stopu a Elizabeht nebyla schopna vylíčit, kudy přesně sestupovala a kde asi opustila Martina a v kterých místech bivakovali," dodal Mašek.

Adéla Šťástková, Zuzana Černá

MARTIN MINAŘÍK

Narozen 27.11. 1967. Dosud podnikl celkem 10 himálajských expedic, na nichž úspěšně dosáhl 7 vrcholů:

Manaslu (8.163 m) 1999,
Kangchenjunga (8.598 m) 2002
Broad Peak (8.047 m) 2003,
Shisha Pangma (8.046 m) 2004 - jižní stěnou alpským stylem, oceněno jako výstup roku 2004,
Cho Oju (8.201 m) 2005 - sólo Lhotse (8.516 m) 2007
Dhaulagiri (8.167 m) 2008

Kromě toho realizoval řadu obtížných výstupů v dalších světových velehorách:

Cassinův pilíř na Mt. Mc Kinley (6.194 m) - alpským stylem,
Mt. Logan - první a dosud jediný sólo přechod masivu,
Aconcagua - sólo východní stěnou

Leze sólo nebo v malém týmu, alpským nebo lehkým expedičním stylem bez kyslíku a výškových nosičů.

Zdroj: www.martinminarik.cz