Hlasovalo se jednotlivě, 15 ze zastupitelů bylo pro převzetí nemocnice pod svou ochranu, 5 se zdrželo a 1 hlasoval proti.

„Rozhodli tak o odkoupení stoprocentního podílu ve společnosti Nemocnice Nymburk s. r. o., která v současné době provozuje nymburskou nemocnici. A to za částku 5,3 milionu korun, což je hodnota základního jmění společnosti,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Zastupitelstvo také odsouhlasilo záměr spočívající v šestašedesátiprocentní účasti města ve společnosti Transmed. Tato firma zajišťuje v nemocnici dopravu.

Při hlasování se zdržel například místostarosta Zdeněk Vocásek. „V současné době to brzdí rozvoj města. Pořád řešíme nemocnici. Pan starosta tvrdí, že pokud převezmeme nemocnici, můžeme žádat o dotaci z ROPu (Regionální operační program určený pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie – pozn. autora), ale co když ji nedostaneme? Budeme muset sáhnout do rozpočtu. Nejsem z rozhodnutí nadšen, jsou tam velké závazky,“ řekl Vocásek.

Podle současného mluvčího nemocnice Tomáše Cikrta souhlasí provozovatel Martin Vojtíšek s nabízenou cenou za odkoupení. „Ano, částku 5,3 milionu korun bude respektovat, již své stanovisko potvrdil vedení města,“ oznámil Cikrt.

První nabídka byla za 17 milionů korun

Pro upřesnění dodejme, že Martin Vojtíšek chtěl nejprve společnost Nemocnice Nymburk prodat za 17 milionů korun, potom snížil cenu na 9 milionů korunu. „To pro nás bylo nepřijatelné,“ opakovaně prohlásil starosta města Miloš Petera.

Martin Vojtíšek i po převedení na město zůstane ve společnosti, ale bez podpisového práva. „Postavení pana Vojtíška bude věcí dohody s vedením města, jde přitom o zajištění kontinuity práce a řízení nemocnice,“ upřesnil mluvčí Cikrt.

Město již splácí úvěr ve výši 97 milionů korun, který si vzalo na nemocnici. Přes 20 milionů bylo uhrazeno například za novou jídelnu s kuchyní v místě bývalých garáží.

V současnosti vykazuje nemocnice dluh ve výši 9 milionů korun. „Pan Vojtíšek převzal dluh 11 milionů a o dva ho dokázal snížit. Je to dědictví ještě po provozovatelích Aazar a PP Hospital,“ věděl starosta Petera.

Stavy zaměstnanců neodpovídají tabulkám pojišťoven

Časté střídání provozovatelů kritizoval ekonom Richard Vonička, který analýzoval momentální stav nemocnice. „Nemocnice nemá stanovený rozpočet, to je alfa omega každé firmy. Co se týká zaměstnanců, jejich stavy neodpovídají tabulkám pojišťoven,“ uvedl mimo jiné Vonička.

V tuto chvíli jsou na programu takzvaní krizoví manažeři. „Sestavíme tři týmy těchto manažerů a oni vás budou nějaký čas zastupovat v jednáních o smlouvách s pojišťovnami. Pak se rozhodnete pro jeden z nich,“ nabízel Vonička.

Z kola ven se v tu chvíli mohl cítit současný ředitel Luboš Zimola.

Splnili podmínku pro získání dotace

Podmínkou pro žádost o dotaci 25 milionů z ROPu je provozování nemocnice městem. Toho se docílí. Suma ovšem není jistá, je jen splněná podmínka. „Pravděpodobnost získání této dotace, která by směřovala na rentgen a sono v nemocnici, je vysoká,“ předpovídá starosta Petera.

Podle analýzy je v nemocnici hodně personálu. Má se ten bát o svá místa? Neobjeví se ještě jiné závazky po panu Vojtíškovi? Takových otazníků visí nad nymburskou nemocnicí hodně.

Podle místostarosty Pavla Fojtíka není do budoucna vyloučena spolupráce s nějakým silným partnerem. Není žádným tajemstvím, že o provozování nemocnice se ucházela také společnost Agel.

Čtěte také: Zastupitelé schválili převod kutnohorské nemocnice