Své rodinné stříbro předvedlo město od pátku do neděle na V. ročníku tradičních Krajkářských slavností.

Dámskou konfekci pro společenské příležitosti pro ženy všech věkových kategorií, tradici paličkování na Vambersku a navazování na ni – to vše, historii i současnost ojedinělého oboru představil pořádající Městský klub Sokolovna (MKS), Muzeum krajky, Krajkářská škola a Vamberecká krajka CZ.
„Letos přijela stovka vystavovatelů, samotné slavnosti navštívilo asi kolem tří tisíc lidí,“ přiblížila zájem o ojedinělou akci vedoucí MKS Zdena Freivaldová.

Za inspirací

Návštěvníci, převážně ženy, si jezdí do Vamberku pro inspiraci, nové návrhy na paličkování, také pro výrobky z krajky a v neposlední řadě pro potřeby na paličkování. Ve městě je každý na první pohled hned poznal, v jejich slovníku kmitaly výrazy jako herdule, podvinky, podušky, paličky, špendlíky stejně rychle, jako ruce paličkujících žen. „Vidím, že nic neumím,“ zněl častý povzdech krajkářek z různých koutů republiky při zastávce u stánků, kde předváděly výrobky s krajkou či paličkování hbité ruce žen z regionu, často absolventek vamberecké krajkářské školy. Pozadu v obdivu nezůstávali ani muži, kteří ženy většinou doprovázeli nebo pro ně pořizovali fotografickou dokumentaci. „Znám muže, kteří paličkují. Jednou jsem obdivovala, jak moje návrhy někdo krásně realizoval, a zjistila jsem, že je paličkoval muž,“ uvedla jedna z vystavujících žen Jaroslava Perény, původem z Nového Bydžova, jež v současnosti žije v Německu.

Pro zkušenosti

Pro ty si pravidelně do Vamberku jezdí Klub slovenských čipkárek (krajkářek) z Prešova. Přijely i letos, přestože ve stejnou dobu mají krajkářské slavnosti doma. „Jsme tu podesáté, po výstavě ještě zůstáváme v krajkářské škole, kde týden paličkujeme, jezdíme po krásném okolí. Nedáme na Vamberk dopustit,“ přiblížila motivaci Dana Kollárová se svým manželem, který je členem fanklubu prešovských čipkárek a pomáhá ženám s kreslením návrhů. „Myslely jsme si, že umíme paličkovat. Když jsme poprvé přijely sem, pokleslo nám sebevědomí, viděly jsme, že umíme pouze základy,“ usmívá se slovenská pedagožka, která svůj volný čas zasvětila paličkování.

Poprvé a se zvědavostí přijela do Vamberku Jitka Janouchová z Chlumce nad Cidlinou: „Jsem nadšená! Taky trochu paličkuju, našla jsem tu spoustu námětů.“

„Chtěla bych pochválit všechny krajkářky, které se snaží tvořit podle vlastních nápadů a věnují se paličkované krajce. Určitě ji posouvají někam dál, spíše do moderní abstraktní podoby,“ podpořila práci krajkářek ředitelka zdejší krajkářské školy Miroslava Šustrová. Právě škola zde předvedla společenské modely i šaty pro mladé dívky (například do tanečních) s aplikacemi vytvořenými v krajkářské škole. Autorkami originálních návrhů i realizací jsou Miroslava Šustrová a Jana Langová. Dámskou konfekci zde představila rovněž firma Vamberecká krajka CZ. Doprovodnou výstavu nazvanou Jiřina Pivoňková – Šaty v Muzeu krajky mohou zájemci navštívit i v následujících prázdninových dnech.