Jakoby Most neměl svých problémů dost.

V době, kdy se úřady chlubí svými plány na potlačení protiromského extremismu, ale nikdo nemaže ze zdí přibývající hákové kříže a rasistické nápisy, čelí Most další zkoušce. V ulicích se objevily načerno vylepené letáky kritizující muslimy. Je na nich Mona Lisa zahalená do tradičního muslimského oděvu a varování před omezováním svobody. Anonymní provokace je zřejmě součástí globální kampaně odpůrců islámu, která chce vtáhnout i menší města do střetu dvou různých kultur. Podle dostupných informací výlepy nesouvisí s březnovým teroristickým útokem v Moskvě, ke kterému se přihlásili islámští separatisté z Kavkazu.

Posměšné letáky

Letáky v Mostě prověřují kriminalisté. Zatím nevědí, zda se jedná o nezákonné podněcování k nenávisti vůči skupině osob. „Čekáme na vyjádření znalců,“ sdělila Ludmila Světláková, mostecká policejní mluvčí.

Deník objevil letáky u sportovní haly, hlavní pošty a supermarketu v centru města. „Mě osobně nic neurazilo. Nicméně to vnímám tak, že to nebylo vylepeno jako vtípek do Dikobrazu, ale za účelem urážky a vznícení nenávisti k muslimské komunitě,“ řekl Deníku mostecký muslim. Kvůli možné perzekuci si přál zůstal v anonymitě, ale jeho jméno redakce zná. Islám je podle něj náboženství, které vede k určitým pravidlům, ale záleží na jednotlivci, zda vnímá jakoukoli provokaci jako pošpinění víry. Leták považuje za amatérský. „Není ani v češtině. Je zřejmě stažen z internetu. Protiprávní určitě není. Jde pouze o vyjádření názoru na zahalené ženy,“ řekl muslim. Provokaci nevnímá ani jako odvetu za výbuch v moskevském metru.

Po celé republice

„Leták se tu objevil tak dva týdny předtím,“ řekl správce jednoho z polepených objektů.

Podle Světlákové stejné výlepy řeší i policie v jižních Čechách. Tam další letáky zpochybňují lidskost islámu kontroverzními citacemi z Koránu. V Brně na výlepy upozornilo muslimské sdružení Libertas Independent Agency. Označilo je za protimuslimské, hanobící islám a vyjádřilo své znepokojení.

„Některé z nalezených letáků jsou shodné s letáky šířenými v loňském roce v okolí brněnské mešity,“ sdělil na internetu Lukáš Lhoťan, místopředseda sdružení. To již podalo trestní oznámení na neznámého pachatele.

Počet muslimů v Mostě, kde není mešita, není znám. Při sčítání lidu v roce 2001 se v ČR hlásilo k islámu jen 3 700 lidí (pro srovnání: ke křesťanství přes tři miliony osob). Podle odhadů dnes žije v zemi 10 až 20 tisíc muslimů. Nejbližší muslimská komunitní obec sídlí v Teplicích.

Jak se cítí?

Jedna škola v Mostě loni udělala neobvyklý experiment. Dívky kreslily své hlavy zahalené v muslimském šátku hidžáb, který vyrobily z černého plastu, a popisovaly své pocity, kdyby ho musely nosit v islámských zemích.

„Cítila bych se hodně stísněná, omezená, zahalená a uzavřená. Kdybych tam žila, připadala bych si jako kus hadru. Každý by mi nařizoval a poroučel. Nesměla bych se líbit ostatním a to by se mi nelíbilo. Na druhou stranu bych měla ve svém jasno, žila bych jen pro jednoho muže. V každé zemi jsou jiné zvyky a tradice a každý by si zvykl. Určitě si Arabky neumí představit život u nás a my si nedokážeme vybavit život u nich,“ popsala své pocity jedna žákyně.

Již několik týdnů je v opravovaném podchodu u mostecké Stovky, kde je Klub národnostních menšin a kde bydlí Romové, velký nápis „černý svině - sig heil“ s hákovým křížem.

Policie pachatele nezná. Při prokázání trestného činu mu za hanobení etnické skupiny či propagaci fašismu hrozí až pět let vězení.
Rekonstrukci podchodu hradí město a EU z peněz určených na odstraňování sociálního vyloučení v Mostě.