Město se snažilo vyřešit letitý problém stavbou zábrany u cesty, kde obojživelníky sbírají do kýblů a odnášejí z místa pracovníci Střediska ekologické výchovy Bios. Na podchod, který by ale odvedl migrující žáby jinam, zatím nejsou peníze.

„Nejhorší byla situace zhruba před dvěma týdny, kdy jsme z míst u silnice denně odnášeli až pět set žab. V současné době jsou jich zhruba desítky,“ popsal Jiří Polčák z Českého svazu ochránců přírody a dodal, že další nápor se dá očekávat, až se více oteplí a žáby se budou vracet zpět.

Podle odborníků si cestu oblíbili hlavně skokani hnědí. Tento obojživelník totiž zrovna prožívá období námluv a páření, a s tím také souvisí častá migrace samců, kteří se vydávají na pouť za svými samicemi. „Kromě toho jsme v lokalitě zaznamenali také intenzivní výskyt ropuch,“ doplnila Karla Rulíková ze Střediska ekologické výchovy Bios.

Právě jeho pracovníci spolu s dětmi v rámci biologicky zaměřených kroužků odnášejí žáby v kýblech na místo, kde jim nehrozí nebezpečí. „V minulých letech tady zbytečně uhynulo velké množství žab. Aby se nedostaly na cestu, nechalo město vybudovat zábrany a ty obojživelníky zastaví,“ přiblížila.

Ani tento způsob ale není definitivním řešením problému a ochránci přírody usilují o zbudování podchodu pod cestou. Na něj však město nemá peníze. „Musel by být dobře osvětlený z obou stran, a to je finančně náročné,“ vysvětlila Maria Doubková z odboru životního prostředí přerovského magistrátu. Podle ní už město do nákupu materiálu na stavbu bariéry a odměny pro pracovníky investovalo na 60 tisíc korun.

„Zatím nemáme přesně podchycenou četnost výskytu žab, abychom městu navrhli další investice, potřebné pro záchranu živočichů. Jakmile budeme mít v ruce přesnou statistiku, rozhodneme se, zda do toho finančně půjdeme, “ uzavřela Doubková.