Včelař Jan Alán z Radslavic musel spálit nejenom nakažené včely, ale i úly. Kromě medometu a kovových nástrojů musel vhodit do ohně všechno, co nejde desinfikovat. Další včelař tak bude muset učinit co nejdřív. V Hamiltonech a sousedních Radslavicích se totiž prokázal mimořádně nebezpečný a nakažlivý včelí mor. Kolem ohnisek je vyhlášené pětikilometrové ochranné pásmo.

„Znamená to zákaz přemisťování včelstev. Včelařské komise každé včelstvo prohlédnou. Ze všech úlů vyšetří veterináři včelí měl, tedy spad, který včelaři zachytí na podložky. Některé vzorky jsme vyšetřili už po zimě, další ještě došetříme. Týká se to zhruba třech stovek včelstev,“ řekl Bohumil Pantůček z krajské veterinární správy. Další důležitou povinností ohrožených včelařů bude nutnost vyšetřit med před uvedením do prodeje.

Ochranné pásmo zahrnuje celý Vyškov a obce severně od obou lokalit. Pozor si tedy musejí dát například Ježkovice, Drnovice, Rychtářov, Pařezovice, Lhota, Dědice, Vyškov, Radslavice, Zelená Hora, Drysice, Pustiměř a Pustiměřské Prusy. „Z včelího moru samozřejmě mají místní včelaři obavy. Je to nepříjemná záležitost,“ uvedl například starosta Pustiměře Miloš Nevřala. Včelaři se kvůli ošemetnosti nemoci nechtěli vyjadřovat.

Objev včelího moru na Vyškovsku je velmi čerstvá záležitost. Pantůčkovi ještě zbývá došetřit jeden vzorek z jiné části okresu, a to jižně od Vyškova, u kterého má také podezření. Výsledky ale budou známé až příští týden. Hrozí tak, že do karantény půjdou i další lokality. Navíc na Vyškovsko, konkrétně na Rousínovsko, Olšany a okolí zasahuje ochranné pásmo z ohniska ve Viničných Šumicích v okrese Brno-venkov.

Včelař Alán musel zlikvidovat šest úlů, protože ve dvou vzorcích včelí měli po zimě v úlech v horní části zahrady se našly spóry moru. „Šlo o hraniční množství. Neznamená, že muselo jít skutečně o mor. Protože se ale musí jednat rychle, aby se případná nákaza neroznesla, musel jsem je spálit. Ve spodní části zahrady, kde mám deset včelstev, byly vzorky negativní. Budou se provádět kontrolní odběry,“ řekl Jan Alán, který je jednatelem vyškovské organizace svazu včelařů.

Domnívá se, že jeho včely se nakazily od lesních. „Vloni nebyla snůška. Včely měly hlad a zřejmě vybraly lesní včelstvo. Kdyby měly dost příležitostí k potravě, nestalo by se to,“ dodal Alán. Lidi, kteří mají rádi med však upozornil, že nemusejí mít obavy. „Med od nakažených včel není škodlivý člověku, přesto se bude kontrolovat. Bude-li negativní, předložím certifikát. Jinak ho lze dodat například perníkářům, kteří ho zpracovávají tepelně,“ doplnil včelař.

Má naději, že za spálené včely dostane od státu náhradu. „Včelaři, kterým byla nařízená likvidace včelstev majínárok na náhradu ztrát od ministerstva zemědělství. Po uplynutí dvanáctiměsíční pozorovací doby může začít znovu včelařit,“ dodal krajský veterinář Pantůček.

Varuje také před panikou. „Letos jsme vyšetřili v Jihomoravském kraji tři tisíce pět set vzorků a měli jsme třiadvacet pozitivních nálezů, což není příliš vysoké číslo. V současné době máme prošetřených devadesát procent Jihomoravského kraje,“ dodal Pantůček.