Obyvatele Vratimova obtěžuje nepříjemný zápach a zvýšená prašnost. Obojí podle nich vychází z hromad černé hmoty, které vyrostly v areálu bývalých papíren. Kde se vzaly a komu patří, to lidé přesně nevědí. „Teď, když se oteplilo, je to hodně cítit. Navíc, když fouká, vítr prach z těch kup roznese po celém městě,“ stěžují si manželé Hrubí.

Vratimovští jsou přesvědčeni, že jde o skládku nebezpečného odpadu z lagun Ostramo v Mariánských Horách. Jejich stížnostmi se začala zabývat také místní radnice.

„Několikrát jsme se byli v té oblasti podívat. Na volném, nezpevněném prostranství jsou kupy černé hmoty, ze kterých vytéká žlutohnědá zapáchající tekutina. Opravdu se bojím toho, že se do našeho města vyváží vytěžené ostravské laguny,“ obává se starostka Vratimova Dagmar Hrudová s tím, že město už rozeslalo řadu dotazů jak na Českou inspekci životního prostředí, tak i na krajský úřad. „Rádi bychom zjistili, jaký materiál a proč je skladován zrovna v našem městě,“ dodává starostka.

Produkt z lagun

Podle zjištění Deníku jde skutečně o produkt z lagun. Palivo odkoupila společnost Simul trust a areál bývalých vratimovských papíren užívá jako mezisklad. „Společnost Simul trust vyrobené palivo odebírá od výrobce, jímž je společnost Baltom. S podmínkami pro nakládání s palivem je příjemce seznámen a je povinen se jimi řídit,“ uvedl na dotaz Jaromír Helsner ze sdružení Čistá Ostrava, které má těžbu ostravských lagun na starosti. Helsner dále zmínil, že zápach, který místní trápí, způsobuje ta část lagun, která obsahuje použité oleje společně se sirovodíkem.

„Zápachu bohužel nejde úplně zabránit. Jednáme s vlastníkem paliva o maximální eliminaci nepříznivých vlivů na okolí,“ zmínil Helsner.

Jak chce firma Simul trust s palivem z lagun dále nakládat, se nám zatím nepodařilo zjistit. Na telefonním čísle, které je uvedeno na webových stránkách společnosti, nebyl nikdo k zastižení. Podle informací Deníku jde o stejnou firmu, která chce ve Vratimově provozovat zařízení na pyrolytický rozklad pneumatik. Už dříve se proti tomuto záměru ohradili obyvatelé i představitelé města. Vadí jim, že jde o zcela novou technologii, jejíž provoz ještě není nikde na světě ověřen.

Většina ropných lagun, které jsou jednou z nejhorších ekologických zátěží v Česku, měla být vytěžena do konce loňského roku, sdružení Čistá Ostrava ale požádalo o roční odklad. A to kvůli problémům s odbytem paliva, které se z obsahu lagun vyrábí. V prostoru bývalé skládky jsou čtyři laguny. Celkem obsahují skoro dvě stě tisíc tun ropných odpadů, které se sem ukládaly hlavně za doby socialistického hospodaření.
Rekultivace území má být hotova do roku 2018, kdy na místě olejových lagun vznikne lesopark.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ

>> POSTŘEH IVY HAVLÍČKOVÉ

Dědictví, které nikdo nechce

Ostravské ropné laguny vzbuzují odpor. Nechtějí je mít za sousedy lidé ze sídliště Fifejdy, které už léta letoucí otravují smradem. Když se plánovalo, že se budou převážet a míchat s uhlím v Heřmanicích, vzbudilo to také pěkný poprask a záměr vybudovat v této části Slezské Ostravy mezisklad narazil na velký odpor místních lidí. Měli úspěch, mezisklad tam nevznikl. Teď dělají laguny z Mariánských Hor těžkou hlavu lidem ve Vratimově. Respektive palivo, které se z nich vyrábí. Najednou se tam objevily kupy uhlí smíchané s odpady z lagun, které páchnou a práší se z nich. Kde se vzaly, tu se vzaly. Koupila si je místní firma, ale co s nimi bude dělat, je ve hvězdách.

Získat od této firmy informace je složité. Podle původních záměrů se mělo palivo dodávat do elektráren či cementáren, vyfouklo by se jejich komíny. Všude ale tento záměr naráží na odpor lidí. Naposledy ho odmítli v severních Čechách. Tam ho plánovala svými komíny prohnat komořanská teplárna. Tamní radní to ale neumožnili kvůli obavám, že by to zhoršilo ovzduší. Špatná zpráva pro Ostravany je to, že se kvůli problémům s odbytem paliva sanace lagun potáhne déle, než původně projekt sliboval. Špatné by ale bylo i to, kdyby se starosti s lagunami přenášely na lidi jinde v zemi. Teď musíme jenom doufat, že se najde takový způsob likvidace lagun, který bude ekologický a kterého se lidé nebudou bát.

Tím, že budeme převážet kupy paliva z lagun z jednoho místa na druhé, se problém nevyřeší. Jinak čeká další generaci dědictví, které jsme dostali od té předcházející generace my i generace před námi. Dědictví, které pochází už z dob před válkou, ale které nabobtnalo za dob socialistického hospodaření, kdy se do lagun v Mariánských Horách svážely použité motorové oleje z celé republiky. Takové dědictví si už ale další generace nezaslouží.