Třicet let je také členem klubu pěstitelů sukulentů. „Nikdy jsem všechny rostliny nepočítal. Když je na jaře všechny odnáším z domu do skleníku, tak se dost zapotím. Snažím se je oživovat a doplňovat tak, abych se v každém ročním období mohl potěšit pohledem na vykvetlou rostlinu,“ usmívá se pěstitel, kterého ale kaktusy neživí. Profesí je psycholog.

Výstava ukáže i rarity

Tomandl každoročně připravuje výstavu kaktusů a sukulentů v botanické zahradě brněnské Masarykovy university v ulici Veveří. „Kromě známých druhů se představí i některé rarity. Návštěvníci uvidí například sukulenty, které vypadají na první pohled jako drobné barevné kamínky. V rohovém květináči najdou i rostliny zvané dorstenie, které vystřelují svá semena do vzdálenosti několika metrů, nebo například půlcentimetrové kaktusy. Ty patří k nejmenším na světě,“ láká na výstavu Tomandl.

Podle něj může s pěstováním kaktusů začít každý. „Je dobré pořídit si nejprve rostlinu méně náročnou. Začátečníci musí vědět, že kaktus zaléváme ve chvíli, kdy jeho substrát vyschne. Od října do začátku dubna ale vodu nepotřebuje,“ objasňuje Tomandl. Vysvětluje také, že všechny sukulenty zadržují v těle vodu, kterou si schovávají na horší období. „Některé dokáží se zásobami přečkat velmi dlouhá období sucha,“ dodává pěstitel z Prostějova.

Pokud se lidé rozhodnou výstavu navštívit s úmyslem některou z rostlin zakoupit, mohou se na pěstitele kdykoliv obrátit s případnými dotazy. Zhruba tisícovka rostlin bude k vidění do 10. září.

ŽANETA GREGOROVÁ