Má vězeň možnost také pracovat? Tak to je otázka, kterou nejen věznice v Horním Slavkově a v Kynšperku nad Ohří slýchávají od běžných občanů téměř pravidelně. Podle informací z obou nápravných zařízení zajištění vhodných pracovních příležitostí pro odsouzené patří mezi trvalé priority Vězeňské služby České republiky.

Podle tiskové mluvčí Věznice Kynšperk nad Ohří Petry Bělíkové je práce pro vězně přínosem. „Významná je také skutečnost, že odsouzení získají alespoň některé pracovní návyky. Řada z nich má maximálně základní vzdělání a nemalá část vězňů se s prací setká poprvé až ve vězení. Do té doby si prostředky k obživě opatřovali pácháním trestné činnosti,“ komentuje Bělíková.

Zajímavá aktivita

Například ale dvacetiletý Jan, který byl odsouzený ke dvěma letům odnětí svobody nepodmíněně za krádeže, bere práci jako zajímavou aktivitu. „Práci beru jako aktivitu. V trestu jsem pořád zavřenej, když můžu dělat, spadne ze mě apatie, nuda a tak. Nemusím myslet na to, že se mi stejská a že jsem si zkazil život. Další plus je, že můžu dokázat sobě i druhým, že nejsem zbytečnej. Taky mám kontakt s lidma a nejsem izolovanej,“ komentuje Jan.

Při pracovním zařazení náleží vězňům za práci odměna neboli mzda. „V případě prací prospěšných pro věznici, takzvané práce brigádnické, je pak tato činnost hodnocena například při žádosti odsouzeného o podmíněné propuštění z výkonu trestu anebo při hodnocení možnosti udělit volnou vycházku při návštěvě či přerušení trestu,“ uvedla za kynšperskou věznici Bělíková.

„Odsouzený je zařazen do práce rozhodnutím ředitele věznice, a to zpravidla na základě doporučení odborných zaměstnanců. Povinnost pracovat se nevztahuje na odsouzeného staršího 65 let, plně invalidního, jehož zdravotní stav neumožňuje trvalé pracovní zařazení, dočasně práce neschopného, nebo pokud z povahy překážky vyplývá, že je jeho pracovní povinnost vyloučena,“ vysvětluje Pavlína Lorenzová z Věznice Horní Slavkov.

Práce mimo věznici

Ta míní, že hornoslavkovská věznice zkouší netradiční pracovní uplatnění mimo areál věznice. „Vyhledáváme nové firmy, uvnitř věznice provádíme rozšířenou údržbu areálu věznice a podobně. Současné dlouhodobější pracovní zařazení má zhruba padesát procent odsouzených. Práce u firem a hospodářská činnost jsou podloženy smluvně,“ říká Lorenzová.

Omezené finanční prostředky a nedávný pokles dodávek práce přivedly věznici v Kynšperku dokonce na nápad nechat zlikvidovat ve výrobní zóně uprostřed věznice protivýbuchové valy samotnými vězni formou brigádnických prací. „Na jejich činnost dohlíží personál věznice,“ dodává Bělíková s tím, že práce pro odsouzené má výchovné a sociálně psychologické aspekty.

K. Šujan