Město ji vyzkoušelo například na nákup vybavení do školní jídelny U Tří lvů a náklady se oproti prvotnímu výhledu snížily o přibližně pětadvacet procent, což v konečném součtu činilo úsporu přes 90 tisíc korun. I proto si Českobudějovičtí nechali nainstalovat potřebný software a aukce startují naplno.

Tímto způsobem by město mohlo ročně ušetřit statisíce. Potvrdil to i Kamil Calta, náměstek primátora. „Projekt je připraven k nastartování, jsme přesvědčeni o tom, že se tímto způsobem podaří výrazně snižovat náklady. Systém lze používat zejména u menších zakázek, které můžeme konkrétně specifikovat. U velkých projektů to v tuto chvíli není možné,“ řekl Calta.

„Při využití elektronických aukcí se průměrná úspora nákladů pohybuje podle znalců okolo patnácti procent,“ uvedl primátor Juraj Thoma.

„Jedna z prvních velkých zakázek, které se budou soutěžit pomocí e-aukce, bude poskytování telefonních služeb pro radnici. „Bude se týkat mobilních telefonů i pevných linek,“ uvedla předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková.

Řádově půjde podle Šebestíkové o zakázku na úrovni milionů korun. Úspory čeká radnice například i u plánovaného nákupu průmyslové pračky, i v tomto případě chtějí Budějovičtí najít dodavatele pomocí e-aukce.

Postup je při elektronické aukci v podstatě takový, že při výběrovém řízení se nejprve vysoutěží předběžná cena. Ta se vezme za základ aukce a zájemci o zakázku potom "podhazují" pod uvedenou cenu své nabídky. Nejnižší vyhrává.