Za přestupek hrozí jen pokuta, kdežto za pytláctví až dva roky vězení. Znamená to, že pokud pytlák uloví načerno zvěř pro další využití v kuchyni, nebude to nikdy trestný čin. To by bylo jen v případě, když zastřelí trofejovou zvěř, jejíž hodnota je mnohdy mnohonásobně vyšší než je cena za maso.

Pokud myslivecká stráž, myslivecký hospodář nebo rybářská stráž dopadnou pytláka s úlovkem do 5000 korun, bude člověku hrozit pokuta v přestupkovém řízení. Pravdou je, že upytlačení zvěře náleží k nejméně objasněným případům.

Vysoká neobjasněnost

„Já bych v novele zákona neviděl až takový problém, jak někteří myslivci říkají. Největším problémem je to, že drtivá většina případů není objasněna. Důvodem je i strach lidí. Svědci se bojí promluvit, protože se obávají možné msty nebo vydírání,“ míní Milan Kubů, jednatel Okresního mysliveckého spolku Příbram. „Pokud někdo pytlačil doposud, bude v tom ve stejné míře pokračovat i nadále. Kdo se k tomu nikdy nesnížil, tak to prostě neudělá ani po Novém roce. Dříve se pytlačilo z hladu, dnes je to také z hladu, ale po penězích,“ dodal myslivec.

S jeho názorem se ztotožňují i jiní nimrodi. Novela zákona je podle nich zlegalizováním současného stavu, kdy jsou myslivci i rybáři bezmocní a policie málokdy někoho obviní, protože chybí důkazy. Navíc ilegální lovci jsou organizovaní a mají nejmodernější techniku.

Obavy z novely mají spíše rybáři. „Dosud měli někteří alespoň strach, od ledna jim v tom nic bránit nebude,“ řekl rybář Milan Pojer. „Náš podnik před lety dokonce zrušil kvůli pytlačení chov tržních kaprů v několika rybnících na Rožmitálsku. Začali jsme tam proto chovat násadovou rybu,“ připomněl rybář.

Čtěte také:
Dlouholetí myslivci ze Slánska pytlačili vzácné ptáky
Pytláci prodávají ulovené ryby a zvěř do restaurací