Místo aby zvon zval k jednotě a smíru, jeho ranní zvonění obec rozděluje na ty, kterým každodenní buzení v šest ráno vadí a už rok marně žádají změnu, a na ty, kteří zvonění prosazují.

K těm druhým patří i celé zastupitelstvo, k těm prvním šest rodin bydlících v blízkosti kaple. O zrušení ranního vyzvánění anebo alespoň o kompromis - posunutí na sedmou hodinu - žádaly rodiny postupně obec, kněze farnosti i děkanát v Zábřehu. Nikde neuspěli.

Zvonit se bude

„Více lidí si v obci přeje, aby se zvonilo, takže se zvonit bude,“ řekl starosta Zborova Josef Pospíšil (nez.). Žadatelům už v dubnu oznámil, že jejich žádost nebyla v zastupitelstvu schválena a že rozhodnutí je konečné.

„Připadá nám to jako naschvál. Nikomu by přece nemohlo vadit, kdyby se zvonilo o hodinu později. Alespoň o víkendu má člověk právo se vyspat. Budí to malé děti, syn za námi kvůli tomu ani nechce s vnuky jezdit. U domu rodiny, která bydlí nejblíže kapli, jsme při zvonění naměřili osmdesát decibelů, u nás je to o pět decibelů méně “ říkají manželé Cigánkovi.

Patří k chalupářům, do domku po rodičích v Zborově jezdí ze Šumperka. „Bydlíme tu od jara do podzimu, jezdíme odtud do práce a chceme se sem přestěhovat na důchod. Od jednoho zastupitele jsme slyšeli, ať tedy domek prodáme, když nám zvonění vadí. Je to smutné, že si lidé nedokážou vyjít vstříc a domluvit se,“ říká Alena Cigánková. Podle ní je v obci víc lidí, kteří jsou z ranního buzení nešťastní, ale chtějí se vyhnout konfliktu s vedením obce, a tak raději mlčí.

"Muselo by se zrušit kokrhání kohoutů"

Zábřežský děkan František Eliáš postoj vedení obce chápe. „To by musela zrušit i dopravu nebo kokrhání kohoutů, které je ještě o pár decibelů hlučnější. Zvony určují rytmus života obce, zvou k modlitbě, “ řekl děkan a připomněl, že v Zábřehu uprostřed města vyzvání každé ráno čtyřistakilový zvon a nikdo si nestěžuje. Dokonce když zvon někdy zmlkl, lidé se chodili ptát, co se děje. Záleží na zvyku.

Tradice vyzvánění třikrát denně pochází až ze 14. století. Zvony zvaly k modlitbě Anděl Páně, pro věřící to bylo po staletí zároveň i časové znamení.

„Z náboženského hlediska to ale není žádné dogma, jde o dohodu. Například v Brně nebo Olomouci se nezvoní v poledne, ale v jedenáct hodin, záleží na místní tradici,“ říká kampanolog olomoucké arcidiecéze František John.

Se stížnostmi na zvonění se setkává jednou až dvakrát ročně, vždycky jde o případy, kdy byla tradice po letech obnovena. „V případě Zborova jde o obecní kapli, je tedy na obci, jak rozhodne, církev tady nemůže hrát roli rozhodčího. Ale myslím, že vždycky je lepší dospět ke smíru, než trvat na rozepřích,“ poznamenal František John.