Kociánka neboli park, fenomenální fenomén, klidová zóna, ale i „Ríšovy sady“ a podle posledních informací z oficiálního webu města veřejné prostranství. Všechny tyto názvy označují prostor, jenž byl v úterý slavnostně otevřen a předán veřejnosti.

62 milionů korun

Lidé, nalákaní zvědavostí i bohatým celodenním kulturním programem, si v úterý přišli prohlédnout realizaci projektu z ateliéru lanškrounského architekta Přemysla Kokeše. Rozprostírá se na ploše 2,3 hektaru mezi Hernychovou vilou, bývalým okresním úřadem, zdravotnickou a uměleckou školou, gymnáziem a kulturním domem. Realizace přišla na 62 miliony korun. Město na ni získalo dotaci z evropských fondů ve výši 37 milionů korun. Na zbývající sumu si muselo vzít úvěr. Levné nebudou jeho splátky a úroky ani provoz Kociánky.

Co město získalo?

Odpočinkovou zónu s místy k sezení, amfiteátrem, dětským hřištěm i různými artefakty, kterou prochází komunikace. A právě kvůli vzhledu, jemuž dominují všudypřítomné kruhy, funkčnosti a efektivitě vynaložených prostředků provázela od samého zrodu projekt Kociánka veřejná diskuze.

Vznikla občanská iniciativa Ne Kociánce, vznikly webové stránky věnované tomuto kontroverznímu projektu a krátce před otevřením i výzva k drsné protestní akci, jež se šířila po sociální síti a nesla název piss party. Slavnostní otevření Kociánky nabídlo vystoupení žáků ZUŠ, koncert Jaroslava Uhlíře, Swing Barrel Bandu a hlavních hvězd, jimiž byla Aneta Langerová a projekt Vivaldiano. Oficiálního otevření Kociánky se ujali faráři Vladislav Brokeš a Zbigniew Czendlik, starosta Richard Pešek, místostarostové Luboš Bäuchel a Zdeněk Ešpandr, ředitel ČČK Jiří Preclík a architekt Přemysl Kokeš.