Práce na ploše letiště jsou organizovány tak, aby měly na letecký provoz co nejmenší dopad. Všichni piloti jsou na zkrácenou dráhu upozorněni dispečery řídící věže, když se hlásí k přistání i startu. Ve čtvrtek dopoledne byla dráha zkrácena o 800 metrů.

„Jedná se o běžnou údržbu. Snažíme se využít příhodného počasí. Na letecký provoz by práce neměly mít vliv, ale je možné, že se dotknou některých nočních letů. Část prací totiž bude prováděna v noci,“ potvrdila informace Deníku mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Dráha ostravského letiště je jednou z nejdelších v zemi. Z tří a půl kilometru jí proto i při opravě vždy zbude dostatek k bezpečnému přistání i středně velkých dopravních letadel. Především při přistání musí pilot počítat s posunutým prahem dráhy, tedy místem, kde letadlo dosedá na betonovou plochu. Za normálních okolností přivádí vesměs všechna moderní dopravní letadla až těsně na práh autopilot. Nyní musí řízení přibírat piloti.

V Mošnově není s délkou dráhy problém. Ve čtvrtek bez problémů přistál a krátce nato i odstartoval Boeing 737 na cestě do egyptského letoviska Marsa Alam.

„Například letounům ATR stačí i poloviční dráha, tedy nějakých 1500 metrů a například v Žilině je dlouhá jen jeden kilometr a taky to stačí. Pokud jde o řízení autopilotem, ten skutečně dopraví letadlo až těsně nad práh přistávací dráhy a pilot řízení přebírá ve výšce mezi 20 a 30 metry nad plochou. Takto lítáme i s našimi ATR, které jsou vybaveny systémem CAT II. V situaci, kdy je práh přistání posunutý, musí pilot řízení od automatiky převzít mnohem dříve a přistávat ručně. To se týká letu ve směru od Ostravy, protože z opačného směru je ruční řízení běžné, když tam není tak dokonalý navigační systém,“ řekl pilot ČSA Petr Adamík.

Shodou okolností byla jen několik hodin před zahájením oprav na letišti dvě letadla, která při startu potřebují mnohem delší dráhu. Dva nákladní Jumbo Jety odletěly brzy ráno. Především ten, který byl naložen více než 70 tunami léků a plnými nádržemi paliva pro let do USA, potřeboval ke startu delší úsek dráhy. Více čtěte v článku: Nákladní Jumbo zdržel v Mošnově únik paliva

„Pokud vím, tak ani tyto velké stroje nemají problém s provozem na kratších dráhách. Delší úsek potřebují jen v situacích, kdy má plocha zhoršený povrch, tedy za mokra nebo v zimě,“ vysvětlil pilot.

Podívejte se také: Dvě nákladní Jumba přistála v Mošnově