K úrazům a neštěstí není u vody nikdy daleko. Zatímco ve volné přírodě si člověk musí pomoci sám, na havířovském koupališti se mu dostane profesionální péče.

Podle aktuálního počtu koupajících dohlíží u bazénů až osm plavčíků. Ti se v pracovních dnech střídají v ranních a odpoledních směnách, o víkendech jsou k dispozici po celý den. V době největší návštěvnosti je jejich dohled zdvojen, aby se riziko tonutí snížilo na minimum. Čas od času procházejí plavčíci cvičným zásahem při simulovaném tonutí.

Plavcům pomůže i lékař

Letní koupaliště v Havířově je navíc jedním z mála v zemi, kde je zajištěna nepřetržitá přítomnost lékaře po celou sezonu. Navíc ji zajišťuje sportovní lékař a stomatolog, kterému úrazy na koupališti nejsou za dlouholetou praxi vůbec cizí.

Od začátku letošní sezony se nechalo ošetřit více než 60 návštěvníků. „V drtivé většině případů jde o drobná poranění, zpravidla menší tržné rány, pohmožděniny, bodnutí hmyzem. Měli jsme tu však i epileptický záchvat a srdeční kolaps. Většinu událostí zvládneme ošetřit vlastními silami. Ze zkušeností z dřívějška máme ověřeno, že k závažnějším případům přijede záchranka snad do pěti minut,“ řekl lékař Jindřišek Dolanský.

Plavčíky zaměstnávají hlavně děti

K úrazům dochází především u dětí. Zaviněny jsou skotačením, které k návštěvě koupaliště patří. Nebýt dohledu plavčíků, bylo by natlučených nosů mnohem více. Jeden takový případ ošetřovali například v úterý odpoledne. Jedenáctiletý Štěpán dostal ránu loktem. Se zakrvaveným nosem ho rodiče doprovodili k plavčíkárně, kde byl ošetřen. Naštěstí byl zasažen jen nos a ránu neschytal žádný zub.

„Většinu úrazů si lidé způsobují vlastní nedisciplinova­ností, když nedbají pokynů v návštěvním řádu a plavčíků. Návštěvníci by si měli rizika uvědomovat,“ řekl lékař Jindřišek Dolanský s tím, že nebýt neustálého dohledu plavčíků, bylo by úrazů zřejmě mnohem více.

Bazén i pro postižené

Návštěvníkům koupaliště jsou v ceně vstupného k dispozici všechny vodní atrakce. Patří mezi ně dva tobogány ústící do kombinovaného bazénu s protiproudem, vlnobitím, tryskami a chrliči. Do toho bazénu mají s pomocí zvedacího zařízení snadný přístup i tělesně postižení. Nejmenší mají vyhrazen bazén s nízkou hladinou a brouzdaliště, ti zdatnější pak padesátimetrový plavecký bazén. V pravidelných intervalech se otevírá skokanské věž. Skáče se jen ze stupňů 3 a 5 metrů. Desítka se neotevírá z bezpečnostních důvodů, aby se předešlo úrazům. Ani při dohledu plavčíků by nebylo možné zabránit riskantním skokům.