Nejdřív nás rozehnali. Teď, místo, aby splnili svůj slib, že nám umožní dál pracovat u policie, chystají se nás propustit. To jsou obavy, které se šíří mezi bývalými příslušníky Služby cizinecké policie ze severu Čech.

„Krajská zpráva musí propustit zhruba 160 lidí do konce roku 2012,“ popisoval jeden z policistů, který z obavy o zaměstnání nechtěl zveřejnit své jméno, ovšem redakce Deníku ho zná. „Všichni teď mají strach a jsou pěkně rozčílení. Tahle nejistota nám klidu vůbec nepřidá.“

S myšlenkou okleštit a rozpustit cizineckou policii přišel loni po volbách nově jmenovaný ministr Radek John (VV). Jejím bývalým příslušníkům policejní prezidium ovšem slíbilo návrat na svá krajská ředitelství a zachování platů. Jenže nad slibem teď zřejmě visí Damoklův meč v podobě nedostatku financí v policejní kase.

Okleštění?

Reorganizace, či spíše totální okleštění cizinecké policie mají ovšem mnozí za kontraproduktivní. Ta totiž měla velmi solidní pověst. „Součástí služby bývala elitní jednotka psovodů na Sněžníku, tu rozpustili. Mívali jsme tu výbornou techniku na rozpoznávání falzifikátů i odborníky, kteří se tím zabobírali,“ popisoval bývalý mluvčí cizinecké policie Miroslav Vlach.

„Táke tu sloužili jazykově vzdělaní lidé. Cizinecká policie zajišťovala servis i pro leteckou show v Roudnici nad Labem, kam přijíždělo velké množství cizinců. Ovšem počty cizinecké policie klesaly už dlouho, od roku 1990,“ dodal Vlach. Z oblastního ředitelství cizinecké policie je dnes jeden z odborů krajské správy a z asi 90 procent mu byla odebrána agenda, týkající se pobytu cizinců. Současným ředitelem odboru je Jaroslav Novák.

Otázka peněz

„Do konce loňského roku měla na starosti kromě činnosti kontrolní i povolovací agendu,“ vysvětloval Novák. „Laicky řečeno, cizinci přišli na přepážku a tam jim bylo buď uděleno povolení k pobytu, nebo nebylo. Změnou v zákoně nám zůstala kontrolní a prověřovací činnost.“

Největší příčinu nejistoty prý policistům z cizinecké zavdal zcela konkrétní zápis z dubnové 4. porady policejního prezidenta s řediteli krajských ředitelství policie a dalšími funkcionáři policie.

Z něj totiž vyplývá, že se podle očekávání zhruba tři čtvrtiny bývalých policistů cizinecké policie chce vrátit z Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) v Praze, kam byli odveleni, zpět na svá krajská ředitelství.

Jen do Ústí se chce vrátit, podle Jarmily Hrubešové, mluvčí policie Ústeckého kraje, všech 37 policistů z bývalého Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Ústí nad Labem. Krajská ředitelství ovšem mají peníze na mzdové prostředky jenom na poslední čtvrtletí tohoto roku.

„Otázka je nastavení financí na příští rok. Situaci budou muset prioritně vyřešit krajská ředitelství policie z vlastních zdrojů za pomoci policejního prezidia ČR. Problém je s naplněním příslibu na zachování platových podmínek ze Služby cizinecké policie,“ píše se v zápisu.

Jinými slovy, policie nemá peníze, aby mohla nadbytečné policisty živit. Přitom myšlenka bývalého „véčkařského“ ministra Johna cizineckou policii zrušit, byla vedena právě údajnou snahou ušetřit. Zatím to ovšem vypadá, že ve skutečnosti nula od nuly pojde, anebo dokonce, že reorganizace cizinecké policie by ještě ministerstvo vnitra mohlo přijít pořádně draho.

Zápisy z porady

V souvislosti s tím vypadá další bod zápisu z dubnové porady policejních hodnostářů přinejmenším zvláštně. „Někteří policisté z OAMP se hlásí do výběrových řízení a jejich žádosti je třeba pečlivě zvažovat, protože OAMP může následně požadovat za tito policisty náhradu,“ píše se v zápisu.“
Podle vší logiky by teď na OAMP měl spíš panovat přetlak a nikoli nedostatek lidí, tak proč by měl migrační odbor požadovat náhradu? Situace podel svědectví bývalých policistů z cizinecké policie dospěla dokonce do bodu, kdy pražská policie nesmí přibírat mimopražské policisty a ob ráceně.

„Podle mého je to diskriminace a jasná příprava na propouštění bývalých a zdá se že dnes už nepotřebných a nadbytečných příslušníků cizinecké policie,“ obává se policista, který kontaktoval redakci Ústeckého deníku. „Po tolika letech poctivé služby je to pěkný nevděk. Kam teda máme jít? Dělat chceme, není kde.“

Policejní prezidium se brání s tím, že obsazování míst z výběrových řízení upravuje zákon o služebním poměru. „Závěry výběrové komise je služební funkcionář povinen respektovat, ať se mu to líbí, či nikoliv,“ uvedl Jan Melša, mluvčí prezidia.

Tabulková místa

Zdá se ale, že pravdivost policistova líčení situace dosvědčuje i stanovení tabulkových počtů příslušníků policie do budoucna. Podle Hrubešové, mluvčí policie v Ústeckém kraji, teď na Krajském ředitelství policie Ústeckého kraje slouží celkem 3226 policistů, přičemž na Územním odboru Ústí nad Labem 402.

Co plánované stavy policistů k 1.lednu 2013? Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje 3125, pro samotné Ústí se údaj nezměnil. Zatím. „Jde pouze o pracovní údaje, které se mohou ještě změnit,“ uvedla o nich totiž Hrubešová.

Porada, o níž je řeč, se uskutečnila 20. až 21. dubna a zápis z ní je datován k 5. květnu. Označen je pod svým číslem jednacím PPR-2677–4/ČJ-2011–99KS. Policejní prezidium minulý týden na otázky Ústeckého deníku prozatím odmítlo odpovědět.

Oficiálně ne

Policejní prezidium však odmítá, že by připravovalo masivní propouštění policistů z cizinecké policie s tím, že zákon nedovoluje ropuštění policisty ze služebního poměru, kvůli zrušení tabulkového místa. Policista je jen převeden na jinou funkci. „Propouštění policistů je tedy v tomto případě vyloučeno přímo zákonem,“ dodal Melša.

Policista, který se na Ústecký deník obrátil, jen krátce dodal, že oficiálně to samozřejmě nikdo neudělá. „Stačí jen práci znechutit tak, že lidi radši odejdou sami. Tak se to přeci dělá, ne?“