„Bylo to hodně nepříjemné a začala jsem se bát, aby na mě příště odněkud nevyskočil třeba ze tmy. Představa, že ho můžu mít za chvíli v bytě, protože hodně větrám a bydlím v prvním patře, mě hodně vyděsila,“ řekla Květa ze Slaného. Správce budovy proto okamžitě povolal do místa deratizátora. Toho objev a zápach ze zvířat sice nijak z míry nevyvedl, ale i jako zkušený likvidátor hlodavců se vyjádřil, že nepořádek jako v domě ve Vikově ulici 274 ve Slaném dlouho neviděl.

„To, že se potkani proháněli ve Slaném v hromadě odpadků za ubytovnou Mexiko, kde žijí nepřizpůsobiví obyvatelé, bývalo běžné, ale tohle mě trochu překvapilo,“ řekl deratizátor Josef Pergler z Brandýsku, jenž v hromadě hadrů a harampádí objevil včera ve zmíněném domě v suterénních prostorách nejméně tři zdechliny potkanů, které byly původci odporného zápachu.

Stanice s nástrahami

„V suterénu jsem proto položil patnáct jedových staniček s nástrahami, takže za pár dní uvidíme, kolik potkanů ještě najdeme,“ řekl deratizátor. Podle jeho slov hrozí podobná situace i v sousedním paneláku, protože vypáčené sklepy a nepořádek v tamním suterénu je semeništěm infekce a vhodným pelechem pro hlodavce.

Smutnější je ale fakt, že zmíněné domy jsou v majetku města a přesto, že správce objektů firma RDK servis opakovaně ve společných prostorách uklízí, nájemníci bezohledně plní suterény nekontrolovatelným množstvím nepořádku. „Domy nejsou v osobním vlastnictví, a proto se k nim nájemníci tak chovají. Přestože platíme vysoký nájem, bydlíme tu jako na smetišti. Podle mě je to vina města, že nám byty dávno neodprodalo jako ostatním,“ postěžovala si jiná nájemnice.

Ojedinělý případ

Podle deratizátora Perglera je likvidace hlodavců ve Slaném spíše ojedinělá a často stačí prevence. Pravidelně s kolegou Jiřím Šustrem jezdí likvidovat spíše než potkany obtížný hmyz, a to rusy, vosy, blechy, ale i štěnice. „Bohužel ty se nám nově začaly vyskytovat i v moderních domácnostech. Často je do činžáků zavlékají pracovníci ze zemí bývalého východního bloku,“ řekl Šustr.

Jeho kolega dále doplnil, že si štěnice lidé přivážejí i z dovolených. „To byl případ jedné rodiny, která si je dovezla z Tunisu. Jiná zase z Kanady. Štěnice jsme ve Slaném likvidovali například také v domě u hvězdicové kotelny, kam je zavlekli na svých tělech netopýři,“ uzavřel Jiří Šustr.