Na druhém místě skončila a z historické porážky se bude muset vzpamatovat ODS. Ta oproti volbám z roku 2006 ztratila neuvěřitelných 160 000 hlasů. Pro srovnání je to jako ztratit zcela přízeň voličů v Praze 8 a 10.

„Dostali jsme od voličů pohlavek. Ti nám zároveň dali zcela jasně najevo, že chtějí ve straně další změny. Musíme se z toho poučit a do komunálních voleb již vkročit jako nová ODS,“ řekl místopředseda strany a pražský lídr David Vodrážka. Změny na sebe nenechaly dlouho čekat, na funkci předsedy pražské ODS totiž v neděli rezignoval primátor Pavel Bém.

Tvrdý soupeř

přesto, že ODS v Praze ztratila vůbec nejvíce hlasů z celé republiky, je nutné uznat, že měla velmi tvrdého soupeře. „Rozhodně jím byl lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sice jsme neudělali dobrý výsledek, přesto lze s odstupem a v souvislosti se sílou našeho soupeře brát zisk osmi mandátů jako úspěch,“ řekla Deníku starostka Prahy 2 a také budoucí poslankyně Jana Černochová (ODS).

Také podle ní je nutné se poučit z chyb a zejména lépe sestavovat kandidátky. Za ODS totiž do sněmovny vstupuje Jan Florián, který byl až na posledním 36. místě kandidátky občanských demokratů, ale dostal velké množství preferenčních hlasů.

Jinak se ukázalo, že je hlavní město i nadále silně pravicově naladěno.

Skutečně největším fenoménem voleb se stal pražský lídr za TOP 09 Karel Schwarzenberg. „V Praze jsme uspěli díky jeho mimořádnému charismatu a veliké přízni mladých voličů a studentů. Bereme to jako velikou zodpovědnost. K takovému výsledku přispěla také stupidní kampaň některých stran, která se v Praze odehrávala v posledním měsíci,“ okomentoval výsledek místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek.

Chyby ODS

Lídr vítězné TOP 09 je přesvědčen, že jeho straně dopomohly k vítězství v hlavním městě chyby ODS. „Děkuju za opravdu rozhodující spolupráci vedení pražské ODS, která nám k tomuto vítězství pomohla,“ řekl Schwarzenberg s tím, že o svém charismatu až tak přesvědčen není. „Já když se na sebe ráno dívám, jsem ze sebe naštvanej, když ten mrzutej ksicht vidím. Že mě někdo může mít rád, to vůbec nechápu,“ dodal. Je to ale tak, Schwarzenberg totiž získal přes 46 tisíc preferenčních hlasů a v tomto ohledu byl drtivě nejlepší v celé republice a zvítězil.

Také ODS uznala, že díky některým rozhodnutím z poslední doby, se snížila přízeň voličů. Redaktor Deníku se ptal, zdali je za tím také projekt opencard. „Udělali jsme celou řadu chyb. Opencard respektive to co kolem ní bylo napsáno v novinách, nám určitě nepřidalo. Ten projekt je ale správný,“ řekl David Vodrážka. On sám se těšil poměrně značné přízni voličů a v celkovém pořadí skončil na devátém místě z celé ČR, hned o pár hlasů za ním pak Jana Černochová a oblíbený je také Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6, který společně s Černochovou sesadil primátora Pavla Béma z druhého na čtvrté místo na kandidátce občanských demokratů.

Na třetím místě se v metropoli umístila ČSSD 15,17 procenty hlasů. V Praze tak sociální demokraté opět neprorazili, i přes nasazení silného lídra Martina Peciny, to vedlo jen k zisku čtyř mandátů. Je ale nutné uvést, že ČSSD sázela na jiné kraje, protože v Praze tradičně vítězí pravice.

Nespokojeny byly ovšem i Věci Veřejné se ziskem více než 10,31 procenta hlasů. Rozčarování netajila dvojka pražské kandidátky Karolína Peake. „Je to pro mě velké zklamání. Musíme se z toho poučit,“ řekla s tím, že v hlavním městě čekala výraznější úspěch. Hlasy jim podle jejího názoru sebrala především TOP 09. Zároveň souhlasila s tím, že voliči šli proti ODS. „Je to jasné vystavení účtů pro občanské demokraty,“ řekla.

V Praze se přes pět procent dostala také KSČM, jež zde získala dva mandáty a 6,53 procenta hlasů. I komunisté ale očekávali lepší výsledek. Lídr pražské kandidátky KSČM Jiří Dolejš uvedl, že hlavním problémem strany byli voliči, kteří letos nedorazili k urnám.

Těsně pod pětiprocentní hranicí v metropoli skončila Strana zelených s 4,78 procenty, což jen umocnilo její celkový neúspěch. V Praze v roce 2006 získala v podstatě dvojnásobek hlasů, tentokrát jí zde nepomohl ani předseda Ondřej Liška.

Dalším velkým fenoménem voleb v Praze byl úspěch kandidátů z nižších příček, kteří díky preferenčním hlasům přeskočili své kolegy. Kromě unikátního úspěchu již zmíněného Jana Floriána (ODS), to byl také například Stanislav Křeček, který se na kandidátce ČSSD dostal z 18. na 3. místo, ve stejné straně uspěl také Jiří Koskuba, který se posunul z 6. na 4. příčku.

Mnohem více ale kroužkovali voliči ODS. Preferenčními hlasy do sněmovny poslali dva členy kandidátky z poslední desítky, kromě Floriána to byla ještě Lenka Kohoutová na 29. místě.

Voliči také opět podpořili poslance Marka Bendu, který byl až na 17. místě, nakonec ale skončil šestý. Naopak lidé odmítli vstup do sněmovny dosavadním poslancům za ODS Jiřímu Janečkovi, Heleně Mallotové, Petru Bratskému, Danielu Rovanovi a Zbyňku Novotnému. Neuspěli také Tomáš Dub, Jan Svátek a Alena Samková.

VÝSLEDKY V PRAZE PŘEHLEDNĚ:

TOP 09 – 27,7 %

ODS – 24,79 %

ČSSD – 15,17 %

VV – 10,31 %

KSČM – 6,53 %

SZ – 4,78 %

SPOZ – 3,11 %

Suverenita – 2,29 %

KDU–ČSL – 2,17 %