Bydlí ve vlastní vile a přitom má přidělený městský byt (tedy nedostatkové zboží), který za těžké peníze pronajímá. Prostě s ním kšeftuje. „Tak to ne,“ řeklo si město a rozeslalo přes sto žalob nájemníkům, kteří jsou zároveň vlastníky nemovitosti.

Nechápajíce a někdy s vyděšením přijali roli žalovaného například nájemníci, kteří neměli tušení, že by městský byt užívali neoprávněně, a nemovitostí, kterou vlastní, je například chatička na Sázavě.

Lidé se brání žalobou

Anebo domek na vsi, kde bydlí dědeček s babičkou. Jako v případě nájemníka, který se obrátil na naši redakci. „Nebudu zapírat, jsme s otcem v městském bytě a přišla nám také ta nádherně a s chybami formulovaná výpověď. O tom ale nechť rozhodne soud, žalobu na město jsme již podali,“ uvedl.

„Pokud si město myslí, že užíváme byt neoprávněně, má na to právo a neudivuje mě, že se tomu brání. Nicméně nemuselo to být hned soudní cestou, ale mohl mě někdo na příslušný odbor pozvat k podání vysvětlení ohledně užívání městského bytu a další nemovitosti, ve které ovšem bydlí prarodiče,“ vysvětlil a poukázal, že v době, kdy je město nemálo zadluženo, se pouští do soudních sporů, z nichž část jistě prohraje a zaplatí vše i se soudními výlohami.

Oficiální, tvrdý tón právnických formulací se pokusil trochu zmírnit místostarosta Pavel Hoffmann, jenž zároveň nájemníkům, vyděšeným, že přijdou o střechu nad hlavou, podal vysvětlení. „Chtěl jsem situaci trochu zlidštit,“ řekl. Proto se na obyvatele, jímž byla žaloba doručena, obrátil jako člen městské rady dopisem.

„Černé nájmy jsou to, co se děje a pro co jsme jako město stále napadáni. Na druhé straně jsou občané, kteří dlouhodobě o městský byt žádají a jsou v situaci, kdy na jiné bydlení nejsou schopni dosáhnout,“ uvedl.

Město vysvětluje

„Všichni radní se shodli v tom, že členové rady jako politici nesmí a nebudou zkoumat jména v seznamu a zasahovat do toho, komu má být dopis oznamující výpověď z nájmu poslán a komu ne. Všichni se asi shodneme, že rozhodovat se podle toho, kdo je čí známý či kdo patří k té které skupině, není dobré a určitá kritéria platí pro všechny. Každopádně není v ničím zájmu, aby ten, kdo prokáže, že má další nemovitost pouze k rekreaci, či podá jiný obhajitelný důvod, o nájemní byt přišel,“ pokračoval s tím, že je i předpoklad, že většina nájemníků, kteří v tomto duchu byt skutečně užívají, jej budou užívat ke vší spokojenosti i nadále.

Formulace dopisu s výpovědí z nájmu je podle jeho slov tak striktně právní, že vše může zprvu vypadat hůře, než ve skutečnosti je. „Hlavně v tuto chvíli doporučuji spojit se s vedoucím odboru správy bytových a nebytových prostor Kamilem Špinkou nebo s právníkem, který dopis zaslal,“ dodal místostarosta.

Podle jeho slov již 13 nájemníků oprávněnost užívání městského bytu obhájilo a byl podán návrh na stažení žaloby. Nájemník, který nás kontaktoval, se ale diví. „Proč bych se nyní já měl spojit s příslušným právníkem nebo panem Špinkou? Město by rádo předešlo žalobám, ale na to někdo mohl myslet dřív. Já bych to vysvětlení podal, takto jsem musel podat žalobu na město, která mě stála bezmála 10 tisíc korun,“ zlobil se.

V této chvíli by měla být vysvětlena situace kolem zhruba dvou až tří desítek bytů. “Víme už o sedmi bytech, které by se nám měly vrátit, takže akce bude mít nakonec přece jen pozitivní dopad,“ vyčíslil Pavel Hoffmann.