Cílem je zjistit, zda prodejem pivovaru za 150 miliónů korun do rukou LIF a.s., nedošlo k nedovolené podpoře ze strany města. Tedy zda radnice neprodala pivovar „pod cenou“.

Při prodeji přitom existovala i konkurenční nabídka. Pivovar Holba nabízel za stoprocentní balík akcií výrobce piva Primátor, 185 miliónů korun. Radnice ho však ze soutěže vyřadila, a to pro údajné nesplnění podmínek.

Čeká se na další jednání

Společnost Holba pak podala hned dvě žaloby. Tou první, se snažila prodej zastavit s tím, že chtěla zabránit převodu akcií na nového vlastníka. Předběžné opatření však zrušil Vrchní soud v Praze, a nepomohla ani stížnost k Ústavnímu soudu. Další žaloba, zpochybňující regulérnost tendru na prodej pivovaru, však i nadále čeká na své projednání. Řešit ji bude Krajský soud v Hradci Králové.

Okolnosti, za jakých náchodská radnice vybírala kupce pro pivovar, jsou navíc od června letošního roku i předmětem šetření policie. Věc řeší Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Informační embargo

Důkazy pro údajně zmanipulovaný prodej pivovaru, zajišťovali policisté nejen na náchodské radnici, ale i v sídle nového vlastníka pivovaru – liberecké společnosti LIF. Na obou místech zabavovali dokumenty, počítače, nebo kopírovali obsah jejich pamětí.

Na informace k průběhu šetření je však policie skoupá a i nadále trvá informační embargo. Sdílnější nebyla ani státní zástupkyně Jitka Šrůtková, která na případu pracuje. „Mohu jen potvrdit, že prověřování i nadále probíhá. A to s tím, že jsme požádali o prodloužení lhůty. Je to velmi složitý případ, který žádá komplexní a podrobnou analýzu. V této fázi šetření, nelze sdělit ani dílčí závěry,“ uvedla žalobkyně Okresního státního zastupitelství v Náchodě.

JIŘÍ MÁSLO