Výrok, že kdyby obnovu Jordánu platila radnice, byl by pro nižší cenu, ale pokud ji hradí Evropa, rád by těch 100 milionů navíc viděl v Táboře, se zapíše do historie milionové zakázky. U Transparncy International (TIC), která mapuje stav korupce v ČR, ale vzbudila vážné podezření.

„Přímé důkazy z korupčního jednání nemáme, ale tato věta může svědčit o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky,“ říká šéf právní poradny TIC Vladan Brož.

„Lituju, že jsem svůj názor víc nevysvětlil. Myslel jsem to tak, že nízká cena je velkým rizikem a pokud by se zakázka za tuto cenu nakonec neudělala, muselo by ji město doplácet ze svého,“ mírní dnes své nešťastné vyjádření z 2. května místostarosta Emil Nývlt z ČSSD.

Nezávislá společnost odeslala v úterý podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), neboť podle ní opět došlo k pochybení při výběru zhotovitele zakázky. Podání pro ni vypracovala advokátní kancelář, v níž má podíl i zastupitel František Korbel z T2020. Přímým autorem je ale Miloš Tuháček, jenž v zastupitelstvu zasedal v minulém volebním období.

„Chceme, aby úřad zvážil náš podnět a pokud zjistí porušení zákona, aby zahájil správní řízení,“ upřesnil Tuháček s tím, že vyzývají starostu Fišera, aby do vyřešení záležitosti nepodepisoval smlouvu s výhercem výběrového řízení, tedy s konsorciem Daich, Metrostav a Zvánovec. Ke stejnému postoji Fišera vyzývá i zastupitelka ze sdružení Jinak!

Autorkou výzvy je Michaela Petrová. „V případě uzavření smlouvy s vybraným uchazečem budou muset daňoví poplatníci zaplatit o více než sto milionů korun víc než v případě výběru nejnižší nabídky,“ zdůvodňuje svůj postoj.

Nezávislé společnosti TIC také nesedí postup, který zadavatel zvolil pro posouzení nízké ceny vyřazeného sdružení firem. „Podle nás došlo k nezákonnému postupu, když posudek na mimořádně nízkou nabídkovou cenu byl zadán jedním z pracovníků městského úřadu, jenž nebyl členem komise (hodnotící, pozn. red.). Tedy osobou, která k tomu není zákonem oprávněna. Tím došlo k narušení průběhu výběrového řízení a komise mohla být tímto ovlivněna. Výsledky tohoto posudku měly vliv na rozhodování komise, která doporučila uchazeče vyřadit. Dotace z Evropské unie, které by se při obnově ušetřily, by totiž šlo bezpochyby využít na financování jiných projektů,“ dodal Brož na adresu 113 milionů, které od sebe dělí výherce zakázky a vyřazeného hráče.

Teď je na tahu starosta Fišer, který má do 31. srpna předložit všechny dokumenty potřebné pro uvolnění dotace. „Zatím jsem nic nepodepsal a ani nemáme kam spěchat. Teď počkám na úřad, zda vydá předběžné opatření. Pokud tak do několika dnů neudělá, začneme připravovat smlouvu k podpisu,“ řekl Fišer.

Předběžné opatření by pro Tábor znamenalo další čekání než se ÚOHS vypořádá s podaným podnětem.

„Pokud by starosta smlouvu podepsal dřív, zablokoval by tím úřadu možnost přezkoumání, ale zákon o veřejných zakázkách mu neukládá žádný termín, do kdy musí s výhercem smlouvu uzavřít,“ dodal advokát Tuháček z kanceláře, která pro TIC pracuje již druhým rokem.