Středověká hrnčířská pec, kterou dělníci při rekonstrukci plynovodu v Dobrovolského ulici přetnuli svým výkopem, je pro ně dalším unikátem do série pozoruhodných historických nálezů na Hodonínsku.

„Pro Hodonín je pec vůbec prvním nálezem tohoto druhu ve městě,“ poukázal na její přínos do historické mozaiky města archeolog Masarykova muzea v Hodoníně František Kostrouch. Několik desítek zlomků a torz středověké keramiky se podle archeologů dá totiž datovat až do 14. či 15. století. Stejně jako zánik unikátní hrnčířské pece. Ta se nacházela přímo před vstupem do průmyslové školy, stojící v místech rozbořeného domu, kde se měl narodit prezident Masaryk.

„V zásypu pece, jejíž rozměr dosahoval úctyhodných sto devadesát centimetrů, jsme našli střepy hrnců, mís, džbánů, pohárů, poklic a také unikátní torzo miniaturní nádobky s uraženým hrdlem,“ pochlubil se Kostrouch. Nádobka vysoká pouhých pět centimetrů měla šedou barvu bez glazovaného povrchu, stejně jako všechny ostatní torza zhruba šest set let starých pozdně středověkých nádob.

Netradiční poloha

Zvláštností je podle odborníků z Masarykova muzea také poloha hrnčířské pece z Dobrovolského ulice. „Nacházela se zřejmě přímo v ulici, což není příliš typické. Středověcí hrnčíři stavěli své pece většinou na parcele za domem,“ vysvětlil archeolog Masarykova muzea. Archeologické dozory sledují rekonstrukci plynovodu už od října 2006. Při zhruba osmdesáti kontrolách objevily po přesunutí výkopů do centra města například na jaře roku 2008 tři potravinářské pece ze 16. století u kostela sv. Vavřince na Masarykově náměstí.

Pracovníci muzea teď očekávají, že díky pokračující plynofikaci historického jádra objeví další zajímavé doklady hmotné kultury, které nám zanechali naši předkové.