Děčínská Základní škola Na Stráni bude mít od počátku právě zahájeného školního roku přesný přehled o tom, kdo už vstoupil do budovy a který žák, kantor či zaměstnanec zatím chybí. Docházku tam totiž monitorují čidla umístěná u všech vchodů do školy.

O školní docházce mají přehled i rodiče

„Tuhle kontrolu nám umožňuje speciální počítačový software, který automaticky zaznamenává příchody i odchody ze školy. A to prostřednictvím čipů, které se přikládají ke snímačům u vchodů,“ vysvětlil ředitel školy Vít Průša. Stejný systém používají už třetím rokem v Základní škole náměstí E. Beneše ve Varnsdorfu. Kantoři si elektronickou třídní knihu a elektronickou žákovskou nemohou vynachválit. „Určitě nám to zjednodušilo práci, program přesně počítá zameškané hodiny. Systém si pochvalují i rodiče, kteří mají dokonalý přehled o školní docházce svého potomka,“ řekl ředitel varnsdorfské školy Václav Zemler. Pro rodiče i kantory je tak mnohem snazší odhalit případné záškoláctví.

S používáním speciálních čipů nemají prý žáci varnsdorfské školy žádné problémy.

Žáci děčínské školy si na ně budou muset zvyknout, i když většina školáků se je naučila běžně používat ve školní jídelně. Dětem, které na obědy nechodí, rodiče čipy teprve pořídí.

Novinka má řad výhod

„Od letošního září začínáme naplno v naší škole praktikovat využití elektronických třídních knih. Je to novinka, která má řadu výhod a kterou jsme si už vyzkoušeli v průběhu minulého školního roku,“ poznamenal ředitel.

Počítač má k dispozici každý učitel a díky speciálnímu programu může do elektronické třídní knihy zaznamenávat nejen účast na vyučování, ale i probírané téma v jednotlivých předmětech. V klasických papírových třídních knihách není v příslušných kolonkách dostatek místa na to, aby tam vyučující mohl přesně popsat, co v danou hodinu učil.

„Není také žádnou výjimkou, že dochází ke ztrátám klasických třídních knih. Nejsou nikde uložené pod uzamčením a pro žáky je velkým lákadlem takový dokument sprovodit ze světa. Ke ztrátě dvou tří knih během školního roku docházelo i na naší škole,“ přiznal Vít Průša.

Elektronické žákovské knížky

Podobně jako v případě už na této škole zavedených elektronických žákovských knížek, budou moci rodiče s pomocí přiděleného hesla nahlížet i do počítačových třídních knih.

„Určitě téhle možnosti budeme využívat. Někdy mám dojem, že nám syna neřekne tak úplně všechno, co se ve škole dělo,“ poznamenala matka třináctiletého školáka Alena.