Už v sobotu 6. března bude před tamním muzeem slavnostně odhalena při příležitosti oslav 160 let od Masarykova narození.

Dodávka s přívěsem a odhalenou plastikou vyrazila na stopadesátiki­lometrovou cestu z Horní Kalné po osmé hodině. „Sochu jsme naložili vysokozdvižným vozíkem a v Lánech je na složení připraven jeřáb,“ řekl spolumajitel slévárny Pavel Horák. Pět hodin trvající trasa vedla přes Novou Paku, Jičín, Mladou Boleslav a Prahu.

Na první jezdecké soše T. G. Masaryka pracovali podkrkonošští slévači šest měsíců. Tunovou plastiku museli svařit z celkem třiceti dílů. Podobizna zakladatele československého státu, jenž zamyšleně sedí na pasoucím se koni, je 3,2 metru vysoká a 3,5 metru dlouhá. Na vzniku sochy se podílelo asi deset řemeslníků. Nejprve podle hliněného originálu vytvořili sádrový model a až poté metodou ztraceného vosku odlili bronzovou skulpturu.

Otisky sochaře

Autorem je sochař Petr Novák z Jaroměře. Jeho záměrem bylo vytvořit Masarykovu sochu v syrové podobě. Z toho důvodu slévači výsledný odlitek výrazně neupravovali. „Protože pracuju s hlínou, šlo mi o to, aby ten dotyk rukou a původ tvarů zůstal zachován. To nejlépe jde, když je socha odlitá tak dobře, že se nemusí cizelovat,“ vysvětlil jaroměřský umělec. Práce na skulptuře byla pro Nováka srdeční záležitostí. „Můj otec prožil většinu svého života pod kontrolou soudruhů, já jsem prožil velkou část života za totality, takže pro naši rodinu je to úžasná satisfakce a doufám, že i pro spoustu lidí takovéto vzdání cti, i když ve formě velice demokratické a skromné, bude tím samým zadostiučiněním,“ svěřil se výtvarník, jenž své životní dílo promýšlel devět let. Původně sochu dělal pro sebe, Muzeum T. G. Masaryka projevilo zájem o umístění bronzové plastiky až posléze. Celkové náklady představují 2,6 milionu korun. S odvoláním na ředitele muzea Františka Povolného to uvedla ČTK.

S výrobou bronzových soch má hornokalenská slévárna bohaté zkušenosti. Založena byla už v roce 1990 a postupně si získala renomé v Čechách i zahraničí. Odlitky vzniklé v podkrkonošské vísce mohou lidé obdivovat nejen v Praze, Brně či Hradci Králové, ale také v řadě evropských měst, Mexiku, USA a Kanadě. Například i socha císaře Josefa II., která loni v září ozdobila Krakonošovo náměstí v Trutnově, vzešla ze slévárenské dílny v Horní Kalné.