Pomoci lidem v nouzi a pracovat s nimi pokud možno tak, aby se dokázali vrátit ke spořádanému životu. Aktivity, které má v Novém Boru za cíl sjednotit, podpořit a navigovat nově vzniklý Strategický plán sociálního začleňování.

Problém sociálního vyloučení může mít dlouhodobě pěstovaný charakter, nebo mohou mít události pro spořádaného občana rychlý spád. Mnohdy stačí jedna velká životní rána a všechno zázemí je pryč.

„Plán řeší problémy v oblastech, kterými jsou bydlení, zaměstnanost, sociální služby a rodina, vzdělávání a volný čas nebo bezpečnost," jmenuje místostarostka Nového Boru Stanislava Silná pět základních zaměření nově vzniklého plánu s tím, že celková částka, kterou chtějí alokovat ve fondech, se vyšplhala na téměř 120 milionů korun. Tyto peníze mají v příštích třech letech sloužit na uskutečnění aktivit, jako je systém prostupného sociálního bydlení, podpora a rozvoj sociálního podnikání, dluhové poradenství, práce s rodinou jako celkem. Zkrátka začleňování sociálně slabých obyvatel do společnosti, a díky omezení dopadu problémů také rozvoj samotného města.

Spolupráce

Město úzce spolupracuje s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Plán vznikl v rámci tzv. lokálního partnerství, kde jsou sdružené městské odbory, neziskové organizace, Úřad práce České republiky, novoborské základní školy, příspěvkové organizace a další partneři.

„Dokument vznikal sedm měsíců," říká manažerka projektu Blanka Tichá s tím, že jej musí ještě schválit radní a zastupitelé Nového Boru.

Pokud jej posvětí, budou z něj vycházet žadatelé při psaní svých projektů, na jejichž uskutečnění budou alokované peníze v evropských fondech.

Žádat o dotace na projekty ze strategického plánu bude moci město a například také neziskové organizace.

Pomoc s bydlením

Nejvýznamnější prioritou plánu je oblast bydlení. Systém počítá s vytvořením modelu navazujících stupňů sociálního bydlení, od azylového bydlení přes městské byty s asistencí a městské nájemní bydlení, až po vstup do bytů s neregulovaným nájemným.

Řešením jsou nové sociální byty, které umožní stabilizovaným jedincům a rodinám žijícím v nevyhovujících podmínkách vybudovat si nové zázemí za přijatelných podmínek.

„Současně s tím by měla projít revizí i směrnice pro poskytování sociálního bydlení. O něj by nově mohli žádat i ti, kteří mají dluh. Podmínkou ale bude dodržování splátkového kalendáře," podotýká Blanka Tichá. Mezi další povinnosti nájemců bude patřit aktivní hledání a následné udržení zaměstnání, nebo povinnost dětí řádně navštěvovat školu a připravovat se do ní.

Zaměstnanost

V oblasti zaměstnávání plán počítá s osvědčenými nástroji, jako jsou například rekvalifikační kurzy na míru, pracovní poradenství a veřejně prospěšné práce, či se vznikem a podporou sociálních podniků.

Cílí i na žáky základních škol a středoškoláky, jimž by pomohli kariérní poradci v orientaci na budoucí povolání, a tím i k lepšímu uplatnění na trhu práce.

V oblasti sociálních služeb a začleňování má vzniknout dluhové poradenství či prevence patologických jevů a závislostí. Dokument se zaměřuje také na oblast vzdělávání. Cílem je rozvíjet zejména předškolní a základní vzdělávání takovým způsobem, aby dosahovali dobrých výsledků všichni žáci včetně znevýhodněných.

Oblast bezpečnosti definuje již letos v červnu schválený Plán prevence kriminality. Ve městě budou i nadále působit asistenti prevence kriminality.