Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sport musí děti především bavit, říká trenér hokeje a kickboxu

Střední Čechy - Josef Macháček je trenérem hokejových Sršňů, má ale i kickboxerskou licenci a velmi nadějného malého sportovce doma. Jak vidí dnešní sportování dětí on z pohledu trenéra a z pohledu rodiče?

19.6.2017
SDÍLEJ:

Josef Macháček se synem.Foto: Archiv Josefa Macháčka

Jste místopředsedou kutnohorských Sršňů a zároveň mladé Sršně trénujete. Co pro vás tahle práce znamená?

Letošní sezónu jsem bohužel musel na trenérském postu u Sršňů ukončit předčasně. Sešlo se mi najednou moc povinností a nedalo se už všechno plnohodnotně stíhat. A trenérská práce nejde jen tak napůl "šolichat". Kromě samotných tréninků je třeba věnovat dostatek času i přípravě. A vzhledem k tomu, že se mnou v kategorii trénovali ještě další dva zkušení trenéři, dohodli jsme se, že sezónu dotrénují oni, já si trochu odpočinu a budu se věnovat hlavně "bafuňařině" a věcem spojeným s chodem oddílu.

Jinak mě trenérská činnost i práce ve vedení oddílu vždy bavila a vyplňovala téměř veškerý můj volný čas. Myslím, že u Sršňů je to trochu jiné než v jiných oddílech. Je tu perfektní parta lidí, kteří mají stejný názor na výchovu malých hokejistů a chtějí oddíl neustále posouvat dopředu a v takovém prostředí se prostě funguje dobře. Tohle nám potvrdili i trenéři, kteří k nám přišli z jiných klubů.

Věnujete se po trenérské stránce ještě jinému sportu?

Tak plnohodnotně jako hokeji ne. Mám sice kromě trenérské hokejové "profi" licence B ještě licenci C trenéra kickboxu, ale za trenéra kickboxu, bych se neoznačil. Chodím jen občas vypomáhat trenérovi do Valdman's gymu a pokud se na turnajích kryjí dětem zápasy tak, že hlavní trenér zrovna koučuje jiného borce, tak za něho na dalším tatami zaskočím.

Vás syn je velmi úspěšným kickboxerem. Co všechno to obnáší po stránce rodičovské a stránce trenérské?

Je pravda, že se Sebastienovi v kickboxu daří. Původně měl být kickbox jen doplňkovým sportem k hokeji a nakonec se stal jeho "hlavním" sportem a úplně mu propadl. Na hokej už mu nezbývá čas, což mě mrzí, ale volbu sportů jsem vždy nechával na něm. Za dva roky, co jezdí na soutěže, patří mezi jeho největší úspěchy dva tituly mistra Evropy, druhé místo ze Světového poháru, dva tituly mistra ČR a jeden titul vicemistra ČR.

Je však potřeba tyto dětské úspěchy nepřeceňovat a sledovat a zaměřit se spíše na výkonnostní a sportovní růst. Nějaké poháry a medaile jsou jen třešničkou na dortu, ale nejsou zdaleka to hlavní. Po trenérské stránce to obnáší svatou trpělivost (směje se). Ikdyž co se týče kickboxu, tak já se Sebastiena snažím připravit hlavně po fyzické a řekněme psychické stránce. Jeho dovednostní růst jsem vložil do rukou povolanějších. Mimo svých dvou tréninků v kutnohorském Valdman's gymu jezdí ještě jednou týdne do Prahy na tréninky k reprezentačnímu trenérovi Martinu Zavoralovi a do Poděbrad na trénink boxu k Danielu Venclovi. No a po rodičovské stránce to obnáší obrovskou porci času a i nemalé finanční prostředky.

Jak podle vás vybrat dítěti ten správný sport? Co je nejdůležitější – aby to dítě bavilo?

Přesně tak. Daný sport musí dítě hlavně bavit. Od toho se potom vše odvíjí. Malé děti by si měly osahat co nejvíce sportovních odvětví a samy si vybrat, který sport jim přináší největší radost a v tom by je potom měli rodiče podporovat. Pokud se vrátím k Sebastienovi, tak ten si vyzkoušel florbal, atletiku, házenou, hokej a nakonec si jeho srdce získal kickbox. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud má dítě daný sport opravdu rádo, tak jde vše mnohem jednodušeji.

Kdy poznat, že se rodič ve výběru sportu mýlil a že už nejde o lenost, či nechuť dítěte, ale opravdu o to, že na daný sport nemá talent?

Myslím, že na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Někdy se totiž stane, že dítě je několik let v týmu jedním z nejslabších, ale např. období puberty to zlomí a doslova před očima se vám začne měnit z podprůměrného hráče na nadprůměrného. Není to samozřejmě případ všech, ale zase tak ojedinělé to není. Spíše bych to opravdu stavěl na tom zda má dítě daný sport rádo. Určitě bych vlastnímu dítěti nezakázal chodit na sport, který by mělo rádo jen kvůli tomu, že mu nejde. Tady je vždy potřeba, aby ambice rodičů korespondovaly s ambicemi dětí. Nemůže být každý vrcholový sportovec a není přeci nic špatného na tom dělat sport jen pro zábavu. A to jakýkoliv.

Proč je podle vás dobré vést děti ke sportu?

Zde vidím dva hlavní aspekty. Ten první je zřejmý - získání motorických dovedností a rozvoj a posílení těla. Druhý, možná ještě důležitější, aspekt je aspekt sociální. Děti naváží nová přátelství, učí se fungování v kolektivu a získávají smysl pro řád a pravidla.

Je nějaký sport, který je Vám tak říkajíc nesympatický a na který byste své děti nikdy nedal, třeba proto, že jde jen o dobrý byznys?

I po dlouhém přemýšlení musím odpovědět, že nevím. Opravdu mě nenapadá žádný sport, který bych vlastním dětem zakázal. Myslím, že žádný sport jako takový není špatný. To mohou být pouze lidé, kteří např. daný sportovní oddíl vedou.

Jaké jsou dnešní děti z hlediska sportu? Mají o něj v dnešní přetechnizované době ještě vůbec zájem? Nebo jde jen o ambice rodičů?

Sportujících dětí je čím dál tím méně. A nemyslím, že by hlavním viníkem byly počítače, tablety atd. Problém vidím spíše v rodičích. Oni by měli vést děti ke sportu. Přeci jsem to já, jako rodič, který přímo ovlivňuje kolik času potomek stráví u tabletu a kolik na sportovišti. Vzbudit v dětech zájem o sport není zase takový problém. Z mnoha náborů, které jsme dělali na hokej, bylo tolik dětí, které říkaly, že by ho chtěly hrát, ale že jim to rodiče nedovolili, protože to stojí hodně peněz a času. To je potom takové smutné, když rodiče nejsou ochotní věnovat čas svým vlastním dětem. Samozřejmě jsou případy, kdy to prostě nejde, ale rozhodně jich není většina. A tímto děkuji všem rodičům, kteří děti ke sportu vedou.

Na kolik vlastně rodiče přijde mít doma malého hokejistu?

Budu konkrétní a vezmu kutnohorský oddíl. Roční členský příspěvek je 3.500 korun. A ten se navíc platí až druhou sezónu. Ta první je zcela zdarma, aby si hokej mohl bez jakýchkoliv závazků vyzkoušet každý. V členském příspěvku potom máte úplně vše. Od dopravy na zápasy autobusem, přes veškerý ostatní servis. Nově příchozí děti dostanou zapůjčenou i kompletní výstroj. Čili malé děti vyjde v Kutné Hoře hokej na 3.500,- Kč za sezónu a máte v tom 10 měsíců fullservis. Postupem času, jak děti rostou, k tomu přibudou peníze za hokejky atd., ale to rozhodně nejsou žádné závratné částky. Hokej je drahý až na své TOP úrovni.

Autor: Hana Kratochvílová

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
7 14

Sněmovna začala řešit Babiše a Faltýnka. Vydá je ke stíhání?

Ministr školství Stanislav Štech navštívil 30. června ZŠ T. G. Masaryka v Podbořanech, aby předal vysvědčení prvňáčkům a deváťákům.
2 24

Ministr školství chce podporu inkluze. Požádá vládu o 400 milionů korun

AKTUALIZUJEME

K útoku v Barceloně se přihlásil Islámský stát, Španělsko hlásí další incidenty

/ VIDEO / K teroristickému útoku na promenádě Las Ramblas v Barceloně se přihlásil Islámský stát. Zahynulo třináct lidí, dalších víc než sto utrpělo zranění, z toho mnozí vážná. Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou. Ve městě došlo i k dalšímu incidentu, kdy najel vůz do dvou policistů provádějících kontrolu osob.

Delikventa chytili až v Thajsku. Ukrýval se osm let

/FOTOGALERIE/ Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

AKTUALIZUJEME

Druhý útok ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

/ VIDEO / Osm hodin po vražedném útoku dodávkou v Barceloně došlo ve Španělsku k dalšímu ataku – v rybářské obci Cambrils 120 kilometrů jižně od Barcelony najel osobní vůz Audi A3 do chodců. Zranil šest civilistů a jednoho policistu. Pachatele policie zastřelila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení