Valtický vinař Ludvík Budín míní, že když v regionu funguje tolik cyklostezek, měli by politici povolit cyklistům třeba půl promile alkoholu v dechu. Na cestách po vinných sklípcích by totiž podle současného znění zákona neměli pít vůbec. Šéf občanských demokratů Miroslav Topolánek, který právě brázdí jižní Moravu na kole, hledá po debatách s vinaři nejvhodnější řešení.

„Určitá tolerance je potřeba. Jinak budou cyklostezky ztrácet svůj efekt. Pokud cyklista vypije za den tři pohárky, tak ho to v jízdě nijak neovlivní. Nesetkal jsem se s tím, že by k nám cyklisti dojeli nebo od nás odjížděli v takovém stavu, že nejsou schopní ovládat kolo,“ poznamenal Budín.

Také bořetický starosta Václav Surman je pro uzákonění určité alkoholové tolerance pro návštěvníky na kolech. „Ale pokud někdo provede kvůli alkoholu průšvih, tak jak se říká z hrušky dolů,“ podotkl.

Alkohol na stezkách

Pokud cyklisté jezdí po vybudovaných stezkách, považuje za nejlepší možné řešení zamhouřené oči. Na silnicích se ale lidé na kolech stávají účastníky silničního provozu. „Proto je na místě rozdělení komunikací. Na cyklostezkách většinou nemají auta co dělat,“ uvedl Surman.

Podle bořetického starosty mnohdy větší problémy než cykloturisté způsobují ve vesnicích a městech spíš alkoholem přespříliš posílení návštěvníci hospod. A ti většinou jezdí po silnicích.

Nesmyslné, říká Topolnek

Předseda občanských demokratů Miroslav Topolánek není podle svých slov přítelem rozvolnění režimu. „Návrhy na nula celá tři nebo půl promile pokládám za nesmyslné,“ podotkl s tím, že jsou jiné možnosti, jak problém řešit. Když se bude jednat o obslužnou cestu, vyjme se z režimu komunikace, kde platí pro všechny stejná pravidla.

Jak uvedl, bavil se s experty na dopravu a v úvahu přidají dva způsoby řešení. Ani jeden ovšem není ideální. „Po těch stezkách jezdím a fakt nepiji. Vinaři, které jsem potkal, ze mě byli úplně nemocní,“ svěřil se Topolánek, který se bál, že by si na něj mohli policisté kvůli pár vypitým pohárkům někde počíhat. (šev)