VYBERTE SI REGION

Svátky: lidé brali útokem zoo, hrady i zámky

Zlínsko /FOTOGALERIE/ - Města, která přes týden bývají poloprázdná, ožila. Prázdné nezůstaly ani zámky a hrady. U pokladen stály desítky turistů. Zlínská ZOO Lešná doslova praskala ve švech a doprava v tomto místě kolabovala.

6.7.2011
SDÍLEJ:

Sváteční plavba.Foto: Deník/Šárka Šarmanová

Na mnohdy i desítky kilometrů dlouhé tůry se vydali cyklisté, a to nejenom po cyklostezkách, ale také po vodě. Státní svátek na počest Cyrila a Metoděje a upálení mistra Jana Husa lidé hojně využili k návštěvám památek nebo toulkám regionem.

Luhačovice: lidé si prodloužili víkend

Přestože bylo v úterý krátce po poledni, kolonáda v Luhačovicích praskala ve švech. Stejně jako i místní městské parkoviště, kde se mezi motoristy občas strhla honička o poslední volné místo. Kavárny, restaurace i cukrárny byly obsypané místními i přespolními. „Vzali jsme si v pondělí volno a vyrazili jsme sem na tři dny. Ještě jsme tu totiž nebyli,“ vysvětlila Dana Štolfová, která se svou rodinou přijela do lázeňského města z Vyškova.

Za léčivými prameny také vyrazila rodina Musilova z Olomouce. „Jezdíme sem rádi i několikrát do roka. A v úterý jsme si udělali rodinný výlet, protože se málokdy všichni sejdeme po hromadě. Už ve středu jde totiž manžel znovu do práce. Takže si to v tento den chceme užít,“ sdělila Marcela Musilová.

Na své si přišli i milovníci motorek. Počasí jim totiž přálo, a tak se jimi silnice jenom hemžily. „Vydali jsme se s rodinou po Moravě. Chceme navštívit nějaké zámky a tak. Teď máme zastávku v Luhačovicích a pak jedeme zase dál,“ pousmál se Karel Vymětal, který se vydal s rodinou na Zlínsko z Brna.

Hrad i zámek měly obrovskou návštěvnost

Živo bylo i v jindy poklidných Vizovicích. Úterý to ale změnilo. O půl jedné odpoledne všude turisté, cyklisté i rodiny s dětmi. Všichni chtěli navštívit zámek i jeho přilehlý park. „Přijeli nám přátelé z Čech, tak jsme se rozhodli, že jim něco ukážeme. Projeli jsme se vlakem, navštívili zámek a den před tím byla i ZOO,“ poznamenal Jaromír Vája ze Zlína. Ukázat něco z krás Zlínska chtěla svým příbuzným z Prahy i rodina Fialových ze Zlína. Jejich program byl skutečně bohatý.

„Navštívili jsme ZOO, zříceninu hradu Lukov a mimo vizovický zámek nás ještě čekají Luhačovice,“ vyjmenovala Zuzana Fialová.

Výlet na kole za trochou historie si udělali i Müllerovi z Liberece. „To jsme sem nejeli až z Čech. Bydlíme tady kousek v hotelu a kola jsme si přivezli s sebou, abychom trochu zasportovali,“ pousmála se paní Lucie.

Z přílivu návštěvníků měli radost i na zámku. Jenom za úterý zde provedli 240 návštěvníků. „Musím říct, že takovou návštěvnost jsme neměli ani o víkendech,“ pochvalovala si zástupkyně kastelánky Marie Vitmanová.

Velice spokojený byl i kastelán Hrad Malenovice Luděk Bubeník. „Počasí nám přálo, takže návštěvnost byla rozhodně jednoznačně vyšší, než tomu bývá o víkendech,“ konstatoval kastelán.

Naprostý boom však zažívala po celé dva sváteční dny zlínská ZOO Lešná. Jenom za úterý tam přišlo více 8000 návštěvníků a včera ještě o čtyři stovky více. Kdo se tam rozhodl vyrazit autem, musel se také obrnit trpělivostí.

Autobusy museli provázet strážníci

Místní parkoviště praskalo ve švech, a tak vozy stály podél celé cesty snad všemi příjezdovými cesty. Prostě po oba dva dny zde byl totální dopravní kolaps, který se snažily zvládnout hlídky policistů. „Už v deset dopoledne byly na místě už tři hlídky policistů, které se snažily koordinovat přijíždějící návštěvníky na parkoviště,“ zhodnotila situaci mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Těm pomáhali s plným nasazením i strážníci.

Ti dokonce museli doprovázet autobusy MHD, aby se vůbec dostaly na zastávku. „S takovou situací jsme počítali, proto jsme na Lešnou vyslali dvě hlídky, které permanentně situaci sledovaly a usměrňovaly provoz. Naší prioritou bylo především zajistit v případě potřeby volný průjezd pro záchranáře,“ informoval za městskou policii Pavel Janík. Ještě v úterý kolem čtvrté odpoledne byly parkoviště obsypané auty.

O něco lepší byla situace včera. „Přestože dorazilo o něco více návštěvníků než v úterý, byla tam situace s dopravou daleko lepší, takže už nebylo potřeba doprovázet ani vozy MHD,“ doplnil Janík.

„Co máme dělat, když jsme dětem slíbili, že si zajedeme do zlínské ZOO,“ pokrčil odevzdaně rameny Petr Malý, který s rodinou přijel z Přerova. „Holt chce to pevné nervy a vydržet ty fronty. Co bychom pro děti neudělali,“ pousmál se. Ani rodina Kořínkových z Pardubic nebyla ze situace nijak nadšená. „Je to tu hrůza, no. Ale kde tyto dva dny nebyla,“ konstatovala Petra Kořínková, která přijela s dětmi navštívit do Zlína příbuzné.

Na kole i bruslemi po Baťově kanále

Našla se však i řada těch, kteří chtěli utéct před ruchem města, a tak vzali kola a vydali se do Otrokovic k přístavišti, kde na ně čekala loď Morava, která je vzala na výlet Baťovým kanálem. „Udělali jsme si výlet po Moravě. Navštívili jsme Modrou a Velehrad a ještě nás čeká Spytihněv. Jsme tu až do pátku, takže co nestihneme na kole, zvládneme autem,“ pousmál se Ladislav Šíma z Ostravy, který čekal v řadě dalších lidí, kteří se chtěli svézt lodí.

To rodina Lánikových z Jihlavy vzala včerejší volný den skutečně velmi sportovně. „Autem jsme dojeli do Kroměříže, odtud jsme se vydali na kolečkových bruslích do Napajedel. Tam jsme počkali na loď a dorazili jsme do Otrokovic,“ popsal trasu Aleš Láník. Jenomže v Otrokovicích jejich cesta zdaleka neskončila. „No, opět brusle a jedeme zpět do Kroměříže a pak zase autem domů do Jihlavy,“ dodal tatínek a i se svou manželkou a ratolestí v kočárku se rozjeli pěkně pravá a levá k domovu.

Čtěte také: Poutní mší na Velehradě vyvrcholily Dny dobré vůle

Autor: Šárka Šarmanová

6.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies