VYBERTE SI REGION

Tesařík: Plat senátora dám na charitativní účely

Olomouc – Senátorské křeslo získal po boji s Janem Hálkem (ODS) ve druhém kole voleb hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). Krátce po svém zvolení poskytl rozhovor Olomouckému deníku.

24.10.2010 64
SDÍLEJ:

Vítěz v senátním obvodu číslo 61 Olomouc Martin Tesařík se raduje po sečtení hlasů.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Takže pojďme k první otázce. Zajímalo by mne, pane hejtmane, totiž… pane senátore… jak vás mám teď vlastně oslovit?

Myslím, že o oslovení nejde. Ale pokud skutečně chcete nějaký návod, tak já myslím, že stačí ta první funkce. Protože nejde o funkce, jde o řešení problémů.

Překvapila vás vyšší volební účast?

Určitě. Musím říct, že jsem sázel tak trochu na obdobu roku 2004. Před šesti lety přišlo o zhruba šest procent voličů méně. Účast v těchto volbách mě mile překvapila.

Co je podle vás příčinou toho, že tentokrát dorazilo k urnám více lidí?

Je to souběh dvou hlavních důvodů. První z nich je bezesporu celostátní. Levice, přestože vyhrála parlamentní volby, nemohla být u sestavování vlády. Podařilo se vysvětlit lidem, že je třeba, aby Senát vyvažoval pravicové zákony. Druhý důvod byl jasný vzkaz občanů Olomouce, kteří hlasovali v komunálních volbách pro sociální demokracii a vyjádřili svůj názor na krok, který udělala ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v Olomouci. Dali najevo, že se jim nelíbí, že ČSSD není ve vedení města, i když volby vyhrála.

Uplynulý týden před druhým kolem byl o poznání nervóznější. Obával jste se, že nezvítězíte?

Týden byl náročný i kvůli tomu, že volební kampaň nebyla v některých okamžicích úplně férová. Nicméně jsme v cíli. Chtěl bych poděkovat nejen voličům, ale i mému soupeři. Protože ve sportu i v životě to máte tak, že pokud je soupeř silný, motivuje vás k tomu, abyste přidal. To bylo v našem případě hybnou pákou k tomu, že jsme nakonec zvítězili.

Post senátora bude už vaší druhou zkušeností ve vysoké politice. Dva roky jste zasedal v Poslanecké sněmovně. V čem se podle vás tyto dva světy nejvíce odlišují?

Zatím nemohu hodnotit druh práce, mohu srovnávat pouze volební kampaň. Parlamentní volební kampaň je vždy kampaní na celém území Olomouckého kraje, ta senátní se vždy odehrává ve volebním obvodě, který je menší. Byla hodně kontaktní, užil jsem si řadu setkání s lidmi.

Budete zastávat dvě náročné funkce – hejtmana a senátora. Dá se to zvládat?

Tato otázka zaznívala velmi často už před volbami, byla i taková diskuse z tábora mého soupeře. Nicméně vždy jsem říkal, že chci paralelně využít funkci senátora k hájení zájmů našeho kraje. K tomu, abychom měli blíž k rozhodovacím procesům, které jsou v Praze. Bezesporu je tu možnost využít kontaktů, které jsou v Praze k dispozici. Bude to náročné, bude to však trvat jen do konce mého mandátu. Několikrát jsem také opakoval, a teď to mohu potvrdit, že si nechci zvyšovat životní úroveň. Plat senátora půjde na charitativní účely.

I tak se objevují argumenty a výtky, že tyto dvě funkce se dohromady skloubit nedají…

Vy jste použil dvě slova: argumenty a výtky. Já k tomu můžu říct pouze to, že to je názor někoho. A já mu ho nechci vyvracet. Na druhé straně jsem přesvědčen, že na příkladě řady jiných senátorů a primátorů, senátorů a podnikatelů či senátorů a herců to lze zvládnout. Proto k těmto výtkám či názorům nepřihlížím.

Na co se chcete v Senátu zaměřit? Ve kterém výboru hodláte pracovat?

Budu vycházet z toho, co jsem říkal ve volební kampani – že chci podporovat aktivity olomouckého volebního obvodu, a samozřejmě i aktivity krajské. Chci využit svých zkušeností, které jsem získal coby primátor a hejtman zejména v oblasti bezpečnosti pro občany. Tím nemám na mysli jen činnost policie, ale zejména krizové situace, které vznikají – ať už to jsou povodně, nebo třeba letecké havárie. Určitě bych chtěl využít možnosti pracovat v oblasti, která se vztahuje ke krajské samosprávě a veřejné správě s důrazem na bezpečnost.

Autor: Karel Páral

24.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 64
SDÍLEJ:

Trump a Clintonová poprvé debatovali, padla i obvinění z rasismu

Hempstead (USA) - V první přímé debatě, konfrontační od samého začátku, se dnes střetli hlavní kandidáti na amerického prezidenta, republikán Donald Trump a jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová. V televizní diskusi zaměřené na ekonomiku, vnitřní i zahraniční politiku Clintonová Trumpa obvinila, že nechce zveřejnit své daňové přiznání, protože "něco skrývá", a že vypustil do světa "rasistickou lež" o prezidentu Baracku Obamovi. Newyorský podnikatel poukazoval na své praktické zkušenosti ze světa obchodu a Clintonovou označil za typickou političku. Na funkci hlavy státu podle něj nemá dostatečnou výdrž.

Konflikt v Sýrii nekončí, Asad nepadl

Na Silvestra 2011 se 
v Káhiře konečně dohodla syrská opozice na přechodu země k demokracii a podobě Sýrie „po Asadovi". Plán počítal s parlamentní demokracií, pluralitním systémem stran a uznáním kurdské menšiny.

V Česku je šest tisíc hospod „čtyřek" a pět tisíc cukráren. S EET váhají

Připomíná to pověstný klid před bouří. Ti, kteří jsou zavedením povinných účtenek nejvíce „zasaženi", se dva měsíce do startu elektronické evidence tržeb (EET) tváří, že se jich to zatím moc netýká. Upozorňuje na to třeba aktuální průzkum společnosti Storyous, která je jedničkou na tuzemském trhu gastronomických pokladen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies