„Při připojování valníku se náhle rozjel traktor, který přimáčkl čtyřiačtyřicetiletého muže na valník,“ popsal nehodu, která se stala v areálu děpoltovické firmy Pavel Valenta, mluvčí karlovarských ochránců zákona.

Přítomní začali neprodleně s resuscitací těžce zraněného muže. V té pokračovali i přivolaní záchranáři. „Muž bohužel těžkým zraněním při trasnportu do nemocnice podlehl,“ řekl Lukáš Hutta, mluvčí krajské záchranky. Podle jeho slov utrpěl muž vážná poranění zejména v oblasti hrudníku. „Vnitřní zranění byla neslučitelná se životem,“ dodal mluvčí záchranky.

„Kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení, nařídili provedení soudní pitvy, která přesně určí důvody této tragické smrti,“ dodal karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Pracovní úrazy: nejvíce jich bývá na stavbách

Desítky lidí každý rok ve Zlínském kraji zraní při své práci. Bohužel někteří z nich při svém povolání i zahynou, a to buď vlastní nedbalostí, nebo proto, že jeho zaměstnavatel nesplnil podmínky bezpečnosti práce. Ty se podle statistik nejvíce porušují ve stavebnictví nebo v oblasti lesnictví a zemědělství.

V letošním roce zahynuli během svého zaměstnání ve Zlínském kraji už tři lidé, dalších nejméně čtrnáct bylo zraněno.

Poslední nešťastná událost se stala na konci července v Lískovci na Kroměřížsku. Řidiče pracovního zemědělského stroje tam zabil elektrický proud. „Vracel se z pole na farmu, když ramenem nakladače zavadil o dráty elektrického nadzemního vedení. Po probití stroje utrpěl velmi těžká zranění a popáleniny, kterým podlehl v kabině tahače,“ připomněl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Elektřina těžce popálila i majitele farmy. Ten totiž vše viděl a spěchal svému zaměstnanci na pomoc. Neuvědomil si však, že je stroj stále pod proudem, a i on byl zasažen. Vrtulník jej transportoval do popáleninového centra v Brně. Nehodou se zabývá policie, která šetří, zda nebyla zanedbána bezpečnost při práci. „Prozatím případ není uzavřený,“ konstatovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Naopak dost vážné porušení bezpečnostních předpisů zjistili policisté ve spolupráci se Státním úřadem inspekce práce při květnové nehodě, při níž z lešení spadl v Kroměříži čtyřiatřicetiletý muž. Velmi vážně si poranil páteř a hlavu. „Zjistili jsme, že stavba nebyla vůbec ohlášená, navíc na ní byli zaměstnáni pouze brigádníci a náhodní dělníci. Bohužel se nám nepodařilo ukázat na konkrétního viníka, a tak jsme případ museli odložit,“ uvedla dále Bartíková. Dodala, že pokud by se viník našel, mohl by být obviněn i z těžkého ublížení na zdraví, za což hrozí i pětileté vězení.

Kontroly úřadu

Zabránit takovým neštěstím se snaží právě Státní úřad inspekce práce. „Ročně děláme v kraji stovky kontrol. Inspektoři si firmy vybírají zcela náhodně. A bohužel ve stavebnictví, kde bývá každoročně nejvíce úrazů, a to i smrtelných, stále nacházejí závady. Hned na druhém místě to bývají podniky, zaměřené na lesnictví či zemědělství,“ potvrdila mluvčí úřadu Ivona Foltisová.

Dodala, že zejména na stavbách často inspektoři zjistí, že nejsou ohrazené, aby na ně nemohli vstupovat nepovolaní lidé. U výškových prací zase nejsou zajištěné volné okraje proti pádům. „Podle závažnosti pochybení tak můžeme uložit i dvoumilionovou pokutu,“ upozornila

Petr Kozohorský, Šárka Šarmanová