Účastníci setkání pacientů a jejich rodinných příslušníků s lékaři Hemato-onkologické kliniky fakultní nemocnice zaplnili celý velký sál Pegasus v olomouckém Regionálním centru.

Organizátoři z pořádající nadace Haimaom říkají, že se jedná o první akci svého druhu v celé České republice. „První podobné setkání se uskutečnilo v roce 2007 ve francozském Lyonu. Poprvé se tam setkali pacienti, příbuzní a lékaři. Je řada nadací, které si kladou za cíl zlepšit spolupráci mezi pacienty, nemocnými a zdravotnickým personálem. Ale setkání na takovéto úrovni ještě v České republice nikdy nebylo,“ potvrdil vedoucí transplantačního programu Edgar Faber.

Pomáhají si pacienti navzájem

K čemu je podobné setkání dobré? „Je to velmi užitečná záležitost nejen pro pacienty a členy rodiny, ale i pro nás lékaře. Věda v tomto oboru jde rychle dopředu a my potřebujeme vstřebávat poznatky přímo od pacientů. Stále se od nich máme co učit,“ vysvětlil Faber.

Nadace Haimaom na podporu transplantace kostní dřeně, pomoc lidem s krevními nádory a vrozenými poruchami krevního srážení funguje jedenáct let. „Za tu dobu jsme získali prostředky ve výši více než dvanácti milionů korun a nadace je investovala do různých projektů od přístrojového vybavení až po setkání pacientů. Jako první v republice jsme zavedli pro naše pacienty i bezplatný internet, aby mohli komunikovat,“ uvedl Faber.

První pacientkou, která na olomoucké klinice transplantaci krvetvorných buněk podstoupila, byla v roce 1997 Jiřina Morávková. Zákrok jí tehdy zachránila život. „Jsem ráda, že jsem dnes mohla lékařům po dvanácti letech veřejně poděkovat,“ řekla dojatá pacientka.