Po vydatných nadílkách sněhu jsou střechy domů obtěžkané sněhovými převisy a hrozny rampouchů. Ty se průběžně sesouvají z mnohametrové výšky a ohrožují chodce.

„Přecházela jsem Nerudovu ulici z jednoho chodníku na druhý a slyšela za sebou rachot,“ podělila se o svou zkušenost Monika Vlasáková. „Spadla za mnou pěkná hromada sněhu. Uběhlo pár dní a zase má ten samý dům střechu zavalenou sněhem. Radši teď chodím po silnici, pořád je to bezpečnější,“ dodává mladá žena.

Prkna a cedule

Z veřejných budov odklízejí převisy a „odstřihávají“ rampouchy hasiči a technické služby. Co se týče soukromých domů, majitelé by se měli postarat o jejich odborné stržení. Podle nich je ale za stávajícího počasí situace nekontrolovatelná. Před některými z budov se proto objevily jen latě, které brání průchodu podél domu a na nich varovná cedule „Pozor! Padá sníh ze střechy“.

„Za tohoto počasí bychom museli volat firmu dvakrát denně. Sníh nám spadl ze střechy už první den sněžení,“ hájí se Slavomír Tanglmajer, majitel společnosti Nack v Ruské ulici. „Ačkoli máme na střeše dvojité protisněhové zábrany, nefungují spolehlivě. Když padá mokrý sníh, zábrany přejede. Takže než aby to někomu spadlo za krk, raději jsme průchod uzavřeli,“ vysvětlil důvod provizorního opatření.

Prkna brání v průchodu i podél budovy, kde sídlí GE Money bank. Nikdo se k nim ale nehlásí. Podle vedení banky je tam nechal umístit majitel domu. Ten to odmítá s tím, že to musel být nápad některého z dalších nájemníků.

Majitelé vs. strážníci

Městská policie toleruje zábory, které brání využívání chodníků, nejvýše několik hodin.

„Majitelé se tím kryjí, přitom ale nemají oprávnění chodníky zavřít,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Petr Zálešák. „Pokud se jedná o opatření, než přijede odborná firma, která převisy shodí, pak je necháváme. Nemohou si ale myslet, že to tak nechají do jara, než sníh odtaje,“ upozornil. Podle majitelů domů jsou chodníky stejně neprůchozí, protože je město nestíhá odklidit.

Na webových stránkách odkazuje městská policie i město, aby občané volali na linku 156, jakmile zjistí, že u nějakého domu hrozí nebezpečí. Hlídky strážníků také každodenně sledují střechy, na kterých jsou převisy a vyzývají majitele k odstranění. Za poslední týden oslovily majitele šestnácti domů především v ulicích Blatenská, Školní, Puchmajerova a Revoluční. Technické služby odklízely nadílku také ze střechy radnice.

Zranění? „Stržený vaz“ a otřes mozku

Nejzávažnější poranění mohou způsobit padající rampouchy. „Jeden kus má od jednoho, ale také pět i deset kilogramů,“ nastínil lékař zdravotnické záchranné služby Štefan Kisely. „Když padá z výšky, sčítá se neuvěřitelná kinetická energie. Mohou z toho být tržné rány a těžký otřes mozku.“

Podle jeho zkušeností k takovým případům naštěstí dochází zřídka. Častěji se stává, že na člověka spadne uvolněný sněhový převis, který může být nebezpečný hlavně pro malé děti. „Tíha masy, která dopadne na tělo, způsobí laicky řečeno ´stržení vazu´. To znamená, že poškodí oblast krční páteře. Dále může poranit hrudník a způsobit dýchací problémy,“ vysvětlil lékař.

Většinou ale na člověka nespadne jen hromada čerstvě napadaného sněhu. Spodní vrstvu obvykle tvoří led, jehož úlomky mohou způsobit řezné a sečné rány.