Asi každému se to někdy stalo. Jedete autobusem, zamyslíte se, vystoupíte a zjistíte, že jste něco zapomněli na sedačce. Nebo vám vypadne mobil z kapsy, když před domem vyndáváte klíče. Něco ztratit je velmi snadné. Obtížnější už je získat to zpět.

Nejvíc je peněženek i jízdních kol

Jednou z možností, kam se vypravit hledat své ztracené drobnosti i cennosti, je magistrát. V depozitu městských ztrát a nálezů tvoří zapomenuté či ztracené věci pestrou směsici.

„Nejčastěji se sem dostanou peněženky, klíče či jízdní kola, ale najdou se zde i mobilní telefony, prázdné kanystry nebo snubní prsten,“ popsala sbírku Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů pardubického magistrátu.

Najít ztracené věci můžete na internetu

„Pokud ztracená věc obsahuje něco, co vede k majiteli, oznámím mu, že si ji u nás může vyzvednout. Věci, u kterých majitele identifikovat nelze, zůstávají u nás a jejich seznam je vyvěšen na úřední desce a na internetových stránkách města. Právě na internetu si poměrně dost lidí své věci najde,“ konstatovala Jana Brandejská, do jejíž správy ztráty a nálezy magistrátu spadají.

Díky zodpovědným nálezcům se do kumbálu pod radnicí dostane více než stovka ztracených či zapomenutých předmětů. „Lidé se ale mnohem častěji ptají po věcech, které tu nemáme,“ podotkla Jana Brandejská, za níž se majitelé musí vydat, pokud chtějí získat zpět své ztracené věci. „Nejprve je totiž potřeba zamířit na pokladnu na náměstí Republiky,“ podotkla Nataša Hradní.

Podle Jany Brandejské se nálezci nemusejí obávat toho, že po nich při odevzdávání nalezených věcí bude chtít nacionále a zdržovat je sepisováním zápisů. „I k tomu, abych poskytla jejich jméno a adresu majiteli ztracené věci, musím mít písemný souhlas nálezce,“ dodala Brandejská. V depozitu magistrátu jsou ale kromě věcí, které přinesou odevzdat nálezci, uloženy rovněž předměty zapomenuté cestujícími v městské hromadné dopravě, na nádraží a podobně.

Majitel se musí přihlásit do půl roku

I když je možné ve ztrátách a nálezech objevit mnoho předmětů, i těch méně obvyklých, existují ale i věci, které byste tam hledali marně. Ztratíte–li osobní doklady, v depozitu je nehledejte. Ztracený občanský průkaz, řidičský průkaz či pas jsou odevzdávány jejich vydavateli. Stejně tak i platební karty putují do banky, která je vydala.

„Pokud se o věc uloženou ve ztrátách a nálezech majitel do půl roku nepřihlásí, stává se podle zákona majetkem města. O jejím dalším osudu rozhoduje inventární komise,“ uvedla Nataša Hradní. Jízdní kola, mobily a jiné cennější věci bývají rozprodány, značná část nalezených předmětů je také zlikvidována.

Tereza Harbichová