Důležitá je proto pravidelná revize plynových spotřebičů a komínů v domácnostech, upozornila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. „Otrava probíhá rychle, mezi její příznaky patří zčervenání po obličeji a těle, silné bolesti hlavy, závratě a zvracení, objevují se poruchy zraku, poruchy dechu až s přechodem do náhlého bezvědomí,“ uvedla Ernestová.

Muž měl štěstí

Na začátku roku se zplodinami z plynového kotle otrávila v jednom z bytů v Praze-Záběhlicích čtyřiašedesátiletá žena a její devětatřicetiletý syn. „Ani jednomu z nich záchranáři již nedokázali pomoci,“ řekla mluvčí. Podobný případ se odehrál týž den v Sekaninově ulici v Praze-Nuslích. Sedmačtyřiceti­letého muže našli jeho příbuzní v bezvládném stavu, záchranáři ale na místo dorazili včas a muž intoxikaci přežil.

Člověka, který se plynu nadýchá, je nutné bezprostředně vyvést nebo vynést z uzavřeného prostoru na čerstvý vzduch a zavolat na tísňovou linku 155. „U těžkých stavů otravy je laická pomoc omezená,“ uvedla mluvčí. V takových případech pomůže do příjezdu záchranářů umělé dýchání z plic do plic a při srdeční zástavě i nepřímá srdeční masáž.

Pravidelná kontrola

Lidé by v zimních měsících měli dbát na pravidelnou kontrolu stavu plynových spotřebičů a komínových průduchů. Nevyhovující a zastaralé spotřebiče je třeba nahradit novými, upozornila Ernestová.