Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení Hodonína skončilo. Zůstal jen starosta

Hodonín – Po nelehkých jednáních vznikla v Hodoníně koalice tvoření z ČSSD, Nezávislých, TOP 09 a lidovců. Ne na dlouho. Moc nad městem nakonec získali sociální demokraté s komunisty a dvěma malými stranami: Změnou a Šancí pro Hodonín. Stačil jim hlas jednoho přeběhlíka, aby po necelých třech měsících po volbách většina koaličních stran skončila v opozici.

12.6.2011 3
SDÍLEJ:

Hodonínská radnice.Foto: DENÍK/Jiří Nováček

„Vlády se chtějí chopit lidé, kteří usilují o to, aby se mohli podílet na neomezeném čerpání peněz z rozpočtu města,“ prohlásila ihned po odvolání části městské rady Eva Dřímalová za Nezávislé.

Společné prohlášení vydali i lidovci s TOP 09. „Rozpad koalice vnímáme jako špatný signál pro veřejnost, který oslabí důvěru v samosprávu našeho města,“ napsali v prohlášení Petr Srnec a Zdeněk Grombiřík z TOP 09 a lidovci Jiří Koliba s Ladislavem Ambrozkem.

Pomalé tempo

Starosta a sociální demokrat Jiří Mráka označil za hlavní příčinu rozpadu koalice pomalé tempo práce. „Pomalu se například řešily otázky kolem rozpočtu města,“ zdůvodnil Mráka. Přesto on jediný ve vedení města zůstal.

Z původní koalice zbyla v té nové pouze ČSSD. Sociální demokraté se totiž na odvolání radních dohodli se dvěma dosavadními členy opozičního seskupení Změna a s komunisty. To ale k přehlasování ostatních zastupitelů nestačilo. A tak poslední nutný hlas k převratu na radnici poskytl Ivo Knápek, který opustil řady Nezávislých, prohlásil se za nezařazeného a později přešel do seskupení Změna. Nezávislí, kteří museli opustit radnici, Knápka od té doby několikrát vyzvali ke složení zastupitelského mandátu. „Nedali mi ho Nezávislí, ale voliči,“ vyjádřil se k tomu Knápek. Podle něj jsou volební programy politických stran podobné a on byl navíc ten, kdo volební kampaň Nezávislým zaplatil.

Odvolání ředitelů

Nová koalice začala hned konat. Ještě večer po ustavujícím zastupitelstvu se sešla městská rada v novém složení a odvolala všechny ředitele příspěvkových organizací města. Šéfové Teza Hodonín, lázní, zoologické zahrady i domu kultury museli ve výběrovém řízení obhajovat své funkce. Do ředitelského křesla se pak vrátil už jen ředitel lázní Milan Sýkora.

Odvolání i detaily výběrových řízení vyvolaly u opozice i obyvatel Hodonína vlnu nevole. S kritikou se musela městská rada a vedení potýkat opět, když dvěma šéfům odborů městského úřadu doporučila, aby dali výpověď kvůli údajným stížnostem lidí na jejich pracoviště.

Začátkem května se koalice rozrostla o nového člena. Přidal se bývalý hodonínský starosta Lubor Šimeček ze seskupení Šance pro Hodonín. Koalice má díky tomu nyní přesilu sedmnácti hlasů v jedenatřicetičlenném zastupitelstvu.

Otázkou do diskuze zůstává hlas Jiřího Kubrického ze Změny. Ten koaliční smlouvu nepodepsal a ne vždy hlasuje společně s koalicí. Kubrický se dlouhodobě odmítá bavit s novináři. „Je členem Změny a já ho beru i za člena koalice,“ myslí si přesto radní za Změnu Vítězslav Krabička.

Největšímu kritikovi vedení města Igoru Taptiči nestačí kosmetické úpravy a říká:

Řešením je jedině konec koalice


Tři měsíce byl hodonínským místostarostou. V lednu Igora Taptiče ze seskupení Nezávislí odvolali. Od té doby je největším kritikem nové koalice a hlavně starosty Jiřího Mráky.

Několikrát jste vyzývali Knápka, kvůli kterému koalice padla, aby se vzdal mandátu. Proč?

Mandát nejenom Knápka, ale i jeho kolegů je velice sporný. Starosta sliboval na volebním plakátu změnu stylu. A potom si vezme do koalice exstarostu Šimečka, symbol minulosti. Knápek navíc před volbami kritizoval politické turisty a hned po volbách jako přeběhlík umožnil převrat na radnici.

Co vás vlastně vedlo k tomu vzít Knápka na kandidátku?

Politické hnutí Nezávislí Knápka zdědilo před čtyřmi lety po spojení dvou politických subjektů. Nadšení jsme z toho nikdy nebyli. Lidé jsou ale z politiky velmi znechucení. Čelní místa kandidátek se jen těžko obsazují.

Co vám vadí na současném vedení radnice?

Slepenec, který vládne tomuto městu, se neshoduje ani ve volebních programech ani v představách dalšího fungování města. Je to vidět i na naprosto chaotických, nepřipravených a nedůstojných jednáních zastupitelstva. Sami nevědí, co bude další krok. Proto spousta rozhodnutí důležitých pro obyvatele vázne. Za tři měsíce se jim podařilo pouze rozložit chod města a na obsazení klíčových vedoucích postů stále čekáme.

Jak vnímáte změnu v rozložení sil v koalici?

Žádné neshody či rozdílné postoje jsme neměli. Zdálo se, že Mráka je ve vedení města spokojený. Dokonce si pochvaloval, že se cítí lépe než mezi svými spolustraníky. O skutečných důvodech, kvůli kterým vystoupil z koalice, se s námi nebavil. Doporučili mu to jeho straničtí kolegové.

Jakým krokům koalice budete chtít jako opoziční seskupení zabránit?

Protože současná vládnoucí koalice se brání jakékoliv diskuzi, jsou možnosti opozice velice omezené. Řešením určitě není kosmetická úprava, ale konec jejich vlády.

Nové rozložení sil na hodonínské radnici.
První muž hodonínské radnice Jiří Mráka zůstal ve funkci i po změně v koalici a tvrdí:

Opozice se nechová příliš férově


Jako jediný z vedení města ustál lednovou změnu rozložení politických sil na hodonínské radnici. Starosta Jiří Mráka tvrdí, že bývalí koaliční partneři nerespektovali vítězství sociální demokracie ve volbách.

Vytýkal jste původní koalici, že pomalu pracovala. Její součástí byli i sociální demokraté. Necítíte zodpovědnost za její pád? Přece jen jste byl a jste první muž radnice.
Je pravdou, že sociální demokracie byla součástí původní koalice. Nebyli jsme ale spokojení s rychlostí, kvalitou a množstvím odvedené práce. Z tohoto důvodu sociální demokracie odstoupila od koaliční smlouvy. Snažili jsme se najít nové spojence, se kterými můžeme plnit svůj volební program. Cítili jsme zodpovědnost.

Bývalí členové koalice označili změnu v rozložení sil na radnici jako převrat, puč či zradu. Jak byste ji označil vy?

Na tuto otázku jsem částečně odpověděl. Nebyl to žádný převrat ani puč. Nepoužili jsme žádné násilí. Jen jsme nebyli spokojení s vývojem situace. Zastupitelé v koalici nebrali moc na zřetel, že sociální demokracie je vítězem voleb a snažili se prosazovat své návrhy.

Nová koalice vládne přibližně stejnou dobu jako ta původní. Vidíte rozdíl v množství odvedené práce?

Žádný ze současných koaličních partnerů si nemůže stěžovat na to, že jsme nevyslechli jeho názory. Práci jsme si rozdělili. Každý radní zodpovídá za nějakou oblast. Určili jsme si priority, které začínáme řešit.

Proti krokům vedení města a koalice vyjádřil nesouhlas i studentský parlament. Nepřipustil jste si někdy, že přece jen udělala rada či koalice v něčem chybu?

Často jsem se nad tím zamýšlel. Není to prosím žádná fráze. Každý, kdo něco dělá, může udělat chybu. Jen doufám, že jsme neudělali nic špatně. Pořád si myslím, že někteří zástupci bývalé koalice nechtěli slyšet naše požadavky a přistoupit na ně. A stále jsem přesvědčený, že ti, co z koalice odešli do opozice, se cítí poškození a zhrzení. Proto používají prostředky, které nejsou zrovna fér.

Hodonínští studenti: Vadí nám oranžovo­rudá politika

Nelíbí se nám, že se vracíme o pětadvacet let zpět v historii, vzbouřili se studenti v Hodoníně a ostře se ohradili proti nové radniční koalici. Studentský parlament, který je poradním orgánem městské rady, nejdříve vydal nesouhlasné stanovisko s kroky lidí, kteří se v lednu dostali k moci na radnici. Mladí potom na webu vyzvali obyvatele města, aby projevili svůj názor.

„Nelíbí se nám, že městu vládnou politici, kteří začali odvolávat schopné a spolehlivé lidi hned první den ve funkci. A to dřív než mohli poznat a analyzovat jejich práci a přínos městským organizacím,“ zněla jedna z výtek studentů směřovaná oranžovo­rudé koalici. Tak studentský parlament nazval politickou reprezentaci, která nyní vládne Hodonínu. Vášně neutichly ani po schůzce radních a studentů. „Chci se se studentským parlamentem setkávat. Mladou generaci mám rád. Přeji si ale, aby nebyli zmanipulovaní,“ řekl po schůzce hodonínský starosta Jiří Mráka.

Po celou dobu studentských nepokojů tvrdili někteří členové koalice, že mladé lidi navádí opozice. Studenti to popřeli a prohlásili, že budou ve své iniciativě pokračovat a nenechají se zviklat. Pod výzvu mládeže na internetových stránkách www.vhodonine.cz se podepsalo několik stovek lidí.

Studenti se potom převlékli za úklidovou četu a šli drhnout schody hodonínské radnice, aby z ní uklidili všechnu špínu. Doufali, že přijdou říct nahlas i Hodonínští, s čím nesouhlasí. Přišla jich však jen hrstka. „Hody, hody, doprovody, studenti vám drhnou schody. Přidala se opozice, Hodoňáků myje více,“ zpívali si studenti při úklidu. A zástupci opozice se opravdu přidali. Studenti si nakonec zašli pro starostu Mráku. Ten se kvůli tomu nevyhnul nepříjemným otázkám. Jeho bývalý kolega z radnice Igor Taptič ho dokonce označil za lháře. „Nemám se za co stydět. Nepamatuji si na okamžik, kdy jsem neříkal pravdu,“ bránil se Mráka.

Výměna názorů mezi koalicí a studenty s opozicí v zádech pokračovala začátkem května na mimořádném zasedání zastupitelstva. To nechali svolat opoziční zastupitelé právě kvůli výzvě studentů. Jednání se však zvrhlo v nepřehlednou výměnu názorů a osočování. Mladí schůzi označili za frašku. Naposledy studentský parlament vydal mimořádnému zastupitelstvu prohlášení a vyvěsil jej na internetových stránkách. Na nich se k výzvě přihlásilo téměř pět set lidí.

VERONIKA HORÁKOVÁ
JANA RYBOVÁ

12.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok v Cambrils
2 21

Útočníci z Barcelony plánovali krvavější akci. Řidič dodávky je prý mrtvý

Melbourne, ilustrační foto
5 10

Kde se žije nejlépe? Vítězí Melbourne a Vídeň. Praha uzavírá šestou desítku

VIDEO: Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze do Prahy

/FOTOGALERIE, HARMONOGRAM/ - Kolem dvaceti kousků naservíruje zítra publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin. 

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Dětské úrazy loni stály 815 milionů korun, častější jsou v létě

Dětské úrazy loni stály české zdravotnictví více než 815 milionů korun, nejvíce jich je v letních měsících. Počet i náklady každoročně rostou. Nejčastější jsou například poranění kotníků, chodidel, zápěstí, rukou a hlavy.

Lenovo je po dvou letech ve ztrátě. Ta činí téměř dvě miliardy

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo hlásí za první fiskální čtvrtletí ztrátu ve výši 72 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,6 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jsou příčinou vyšší náklady a tlak marže v souvislosti s nedostatkem některých součástí, jako jsou například paměťové čipy. Jedná se o první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení